• |
ide | kryesore

“Thyeni kockat…Nëse nuk e merr si punë do ia jap Gjergj Cukalit që më ka borxh një nder…” / Dumani rrëfen se si porositi avokati vrasjen e ish bashkëshortes (VIDEO)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Dosja e SPAK për killerin Nuredin Rumani zbulon edhe krime të tjera. Krahas vrasjeve dhe grabitjeve përmendet edhe dhunimi i Blera Ruçit, ish-gruas së avokatit Alban Bengasi. Ky i fundit përmes një njeriut të tij, Festim Qoli, i kishte ofruar Dumanit 120 mijë euro për t’i thyer një një dorë ish bashkëshortes pasi ajo e kishte tradhtuar me një shokun e tij.

Por Nuredin Dumani thotë se nuk e kishte pranuar këtë ofertë dhe se Alban Bengasi i kishte thënë se nëse nuk e merrte ai, “punën” do t’ia jepte Gjergj Cukalit, i njohur ndryshe edhe si “I forti Myslym Shyrit” pasi atij i kishte bërë një nder për ta nxjerr nga burgu. Por sipas Dumanit, avokati Bengasi nuk ishte mjaftuar me rrahjen barbare të ish-gruas së tij, ai kërkonte që ajo të mos mbetej gjallë. 


Rrahja e Blerta Ruçit (Bengasi) ishte denoncuar edhe në emisionin investigativ “Stop” në Tv Klan. Ajo drejtonte gishtin nga ish-bashkëshorti i saj, i cili nuk e linte as të takonte fëmijët. “Stop” ka denoncuar gjithashtu edhe mbylljen e cështjes nga policia me ndërhyrjen e ish bashkëshortit të saj avokat, Alban Bengasi. 

DENONCIMI I STOP

BLERTA RUCI (BENGASI) E DHUNUAR NGA NJEREZIT E NUREDIN DUMANIT, TE KONTRAKTUAR NGA ALBAN BENGASI

Më poshtë pjesë nga dosja e SPAK dhe rrëfimi i Nuredin Dumanit.

Dosja

Në datën 30.01.2020 rreth orës 11.15 në Rrugën “Mihal Grameno”, pa shkuar te shkolla 9 vjeçare, në momentin që shtetasja Blerta Ruçi ësht futur në makinën e saj me targa AA 282DI, është afruar një person dhe e ka qëlluar në pjesën e fytyrës. Kjo skenë ka zgjatur disa minuta dhe agresori është larguar nga ana e kundërt e shkollës “Mihal Grameno”. E dëmtuara ka lëvizur në drejtim të shkollës “Osman Myterizi” dhe ka njoftuar policinë.

Nga akti i ekspertimit mjeko-ligjor nr.83 ka rezultuar se: Në trupin e të dëmtuarës u konstatua një ekimozë me karakteristika dhe lokalizime në trup. Dëmtimi i është shkaktuar me mjet mbretës. Dëmtimet e mësipërme hyjnë në kategorinë e atyre dëmtimeve të cilat sjellin pasojën e humbjes së përkohshme të aftësisë deri në 9 ditë. E pyetur pyetur rreth këtij fakti e dëmtuara ka deklaruar se: personi që e goditi mund të jetë i moshës 28-33 vjeç, rreth 178 cm i gjatë, ezmer, flokë të errët të shkurtër.

Ajo ka sqaruar gjithashtu se ishte në proces divorci me bashkëshortin e saj Alban Bengasi dhe ka shprehur bindjen e plotë përpara policisë se duke qenë se nuk ka konflikte të tjera dhe i vetmi konflikt është me bashkëshortin e saj, dyshon që organizatori i goditjes së saj është pikërisht Alban Bengasi.

Lidhur më këtë fakt penal nga ana e organit procedues është këqyrur dhe marrë dosja penale e dhunës së shtruar ndaj kësaj shtetaseje në prokurorinë e Tiranës, e cila me vendimin datë 11.02.2020 është mosfilluar.

Dëshmia e Nuredin Dumanit:

“Në fund të vitit 2019 ose fillim të vitit 2020 mesa mbaj mend, më kërkon Festim Qoli por se mbaj mend me telefon ose me ndonjë person, takimin e kemi bërë tek shtëpia e Festimit.

Kur kam shkuar tek shtëpia më ka kërkuar ndihmë për një mikun e vet. Ishte avokat, ky avokat ka qenë edhe avokati im në çështjen që ka pasur për heqje të lirisë së personit në vitin 2013, mbaj mend që ka pasur një Range Rover të fundit me 444. Avokati është qeros, i gjatë i dobët me emrin Alban. E kam takuar dhe vetë mbrapa për këtë punë që më tha Festimi. Kam shkuar në darkë tek Festimi, pasi ndenjëm më kërkoi të rrihnim një femër kundrejt pagesës.

Kjo femra jetonte në Tiranë tek Kodra e Diellit ja di dhe pallatin nëse shkoj dhe shikoj. Ajo kishte një fiat punto ngjyrë vishnje me sa mbaj mend unë dhe targat mund të kenë qenë 020DI por s’jam i sigurt për këtë gjë. Festimi më tha sa lekë doja që ta beja si punë.

Unë i thash që nuk e kam me qef me e rraf, por do e diskutojmë që ti çojmë dikë tjetër. Festimi ma kërkoi me ngulm këtë gjë pasi donte t`ja bënte si nder mikut të tij që kishte avokat. Këtë punë Festimi donte shumë që tju realizonte pasi kur ra tërmeti në nëntor, ju prish kompleksi dhe kërkonte dëmshpërblim nga shteti dhe avokati do e ndihmonte që të merrte 500.000 euro.

Festimi më çoi afër te shtëpia e saj dhe më tha se kush ishte objektivi. Unë e pashë atë ditë dhe e fiksova si pamje. Nga ajo ditë unë e ndoqa disa ditë vetëm për ti mësuar intenerarin dhe më pas e kam ndjekur një ditë me Asllan Plakun por ai nuk ma mbushi mendjen dhe e lashë si punë që të ma bënte ai dhe më pas i thash Eljo Bitrit dhe një djalë tjetër që nuk ja mbaj mend emrin dhe as si pamja nuk e mbaj mend mirë. E kam ndjekur gruan edhe me Eljon dhe atë djalin dhe i tregova ku rri çfarë bën.

Mbaj mend që ajo blinte byreqe në drekë tek një byrektore një kioskë njëkatëshe afër një shkolle, ajo rruge ka qenë mbrapa ish tregut elektrik mbaj mend që nga ajo rrugë dilje te një spital dhe më pas tek Tegu.

Ajo merrte çdo ditë byrek aty, ndonjëherë ajo pinte dhe kafe në një lokal në katin e 2 me disa gra të tjera. Pasi e pa Eljo se ku ishte u sigurua për personin dhe unë ika pastaj. Dua të shtoj se Festimi donte patjetër që ti thyenim një këmbë ose një dorë.

Eljo mbasi mbaroi punën më ka shkruar mesazh dhe më pas kemi pirë kafe duke më thënë që e kreva atë punë. Më tregoi që i kishte rënë me grushta fytyrës derisa e kishte parë që kishte qenë duke i dalë gjak nga fytyra. Godija ka ndodhur brenda në mjeti. Goditja ka ndodhur përballë byrektores.

Unë e prisja gruan që kur dilte nga shtëpia nuk e mbaj mend orën, dhe e ndiqja deri tek byrektoret në fakt e ndiqja kudo që shkonte ajo, doja të dija me imtësi rrugët që bënte ku shkonte që ti jepja informacion të plotë çunave. Shkova te Festimi i kërkova lekët por ai nuk ishte i kënaqur sepse nuk kishim thyer as këmbë as dorë por vetëm turinjtë. Festimi në atë moment kishte folur me avokatin.

Avokati nuk ishte i kënaqur sepse nuk ishte arrit kërkesa e tij, ai donte që gruaja e tij të ishte sa më e dëmtuar. Avokati pagesën ja dha Festimit dhe i kishte kërkuar Festimit që të bënim një takim të 3 të shkoja dhe unë që të diskutonim që ta eleminonim gruan e tij komplet pasi nuk donte që të ishte më gjallë. Mesa di unë avokati nuk donte që gruaja e vet të ishte gjallë pasi ajo e kishte tradhtuar me një shokun e vet të ngushtë.

Duke e ndjek gruan unë e pash në fakt edhe të dashurin që vinte tek shtëpia e kësaj gruaje në Kodrën e Diellit, e kam parë disa herë. Ishte një burrë rreth të 45 – 50, trup i shëndosh i madh. Takimin e bëmë në një lokal në Tiranë, vendin nuk e mbaj mend se ishte natë.

Isha unë me Festimin dhe më vonë erdhi edhe avokati me një person tjetër që kishte dalë nga burgu pasi e kishte nxjerrë avokati. Në tavolinë avokati më shprehu pakënaqësi për punën e pabëre siç duhet dhe më pas më tha më mirë që shkoi kështu pasi më është shtuar inati dhe dua ta eliminoj fare.

Më ofroi çmimin e 120.000 eurove për ta mbaruar si punë. I thashë është shumë pak për një femër. Më thanë nëse nuk e bën ti do ti them Gjegj Cukalit ta bëj pasi më ka borxh për një nder pasi e kam nxjerr nga burgu. I thashë vazhdo me Gjergjin unë se marr përsipër këtë gjë. Ndenjëm dhe gjysmë ore tjetër por nuk e diskutuam më këtë gjë.

Ai po na tregonte se për rrahjen mos u bëj merak ti as shokët pasi po iku për të bërë denoncim ajo unë shefin e komisariatit e kam njeriun tim dhe ndërhyn ai që për këtë ngjarje të mos arrestohet kush. Pastaj ikëm për punën tonë unë me Festimin në Durrës.

Gjatë rrugës Festimi me tha pse se mere atë punë pasi ai është robi jonë dhe do na bënte shumë ndere dhe punë të tjera se do e kishim në dorë atë pasi ai ka lidhje me gjyqtarë dhe prokurorë. Edhe unë për atë punë e mbaj afër atë. Ai pinte shumë mall, kokainë. E mbyllëm si muhabet dhe se hapëm më”.

13 Comments

 1. Avokat trim, i ben atentat gruas vete. Keta eshte ti zhdukesh nga faqja dheut, rrace muti.
  Behen dru ne mall.

  1. Mire ja beri kurves se duan te shkerdhehen dhe te marrin dhe leket r burrit keto. Une do e vrisja vete baxhellen

 2. “Shkova te Festimi i kërkova lekët por ai nuk ishte i kënaqur sepse nuk kishim thyer as këmbë as dorë por vetëm turinjtë.”

  Eh ç’bëhet, duke rrah femrat rrugëve dhe të pakënaq sepse nuk ja kishin thy dorën a këmbën… O çuna gango, a e kuptoni se keni nji Zot të Madh mbi krye që do vendosi drejtësi për çdo gjë, krim që bëni??!! Kur do ta merrni vesh se me këto maskaralliqe që bëni do ju pij e zeza??!!

  Ai rregjim i Enverit e shkatërroi përfundimisht shqiptarin, njerëz pa Zot, pa din e pa iman.

 3. Nuk dua ta mbroj sistemin e Enverit o Miri, por kishte rregull e qetesi. Dilnin femrat vetem ne mes te nates dhe nuk guxonte ti fliste njeri. Tani ke kisha e xhamia por njeresit jane me egersira se me pare pra mos e fut zotin kot

 4. Ca thua ti more debil se prandaj ju qijne femrat ne bythe ju. Ta kishin dhegur kurven te gjalle me benzine se tradhetpjne burrat fhe duan tu marrin dhe pasurine. Femrat me dhune e duan.

  1. Mblidhi i fe
   Ratse kane ikur nga trute e kokes. Shkerdhehen dhe tradhetpjne burrat dhe ne fund duan tu marrin pasurine me ane te divorcit. Po mbushen kanalet me trupa femrash sic behet ne Amerike dhe Evrope. Femrat te mbajne bythet drejt se do spastrohen nga faqja e dheut

  2. Shiko ca thote koketrapezi. O ropqir po Edhe sikur ta tradhetonte ka ligje dhe rregulla nuk porositet tjetri ti thyesh kockat. Do I marr pasurine? Po ca pasurie te qifsha ropt, pasurine e korrupsionit? Prandaj Nuk behet ai vend se eshte plot me analfabete si puna juaj

  1. Ky eshte Albanistani i rilindur !
   Kriminalitet marramendes e droge totale, keshtu e don Paulini yne global ballkanin te hapur, te shpartalluar qe i gjithe kontinenti te jete nen kontrollin e bandave shqiptare.

 5. E tmerrshme si eshte katandis shqiptari. Kjo eshte SHQIPERIA qe duam… mentalitet barbaresh. Njeri fryhet me kokaine dhe do te vrase gruan sikur e ka prone, nga ana tjeter vajzat dhe grate qe lidhen me keta vetem se kane para…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.