• |
ide | kryesore

Zelensky: SHBA po ndihmon në rivendosjen e paqes në Ukrainë

-Instant, Lajme, Planet

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe politikanët e tij gjatë kohëve të fundit kanë vazhduar thirrjet për dërgimin e më shumë armëve.  Zelensky shprehu gjithashtu mirënjohjen për armët që vendet i kanë dërguar deri më tani Ukrainës, sipas BBC.

Kjo përfshin raketa kundërajrore, municione, si dhe trajnime të vazhdueshme për forcat. Mbështetja nga Perëndimi, dhe paketa që SHBA njoftoi këtë mëngjes, tregon se sa i përkushtuar është Perëndimi për mbrojtjen e Ukrainës.


Presidenti Zelensky ka thënë se SHBA po kontribuon në rivendosjen e paqes në Ukrainë, Europë dhe botën më gjerë, por sigurisht që luftimet po vazhdojnë.

Ai e përshkroi rajonin e Donbasit në lindje, të përbërë nga Luhansk dhe Donetsk, si të shkatërruar plotësisht, duke akuzuar rusët për bombardimet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.