• |
ide | kryesore

Rama duke bërë pazar/ Truk marketingu apo përpjekje për të kuptuar krizën?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Fiks në orën kur mijëra qytetarë të shqetësuar për rritjen e çmimeve, dolën në protestë para kryeministrisë në datën 9 Mars, në ERTV po transmetohej muzikë popullore shqiptare nga Dubai.
Kryeministri Rama ishte atje për një panair dhe me vete kishte marrë ansamblin e këngëve dhe valleve popullore. Xhepat ende nuk i kishin dhënë sinjal se çmimet e ushqimeve ishin rritur nga lufta Ukrainë.

Por në dyqane produktet kishin ditë që ishin shtrenjtuar. Nafta, në anën tjetër kërceu në shifra rekord brenda natës.


LEXO: Në Tiranë protestohet për naftën, Rama shijon koncertin në Dubai (VIDEO)

Presioni ekonomik ende vazhdon. Kohët e fundit, Rama ka pozuar për foto duke bërë pazaret e shtëpisë. Herë para një tezge me domate dhe herë me një trastë në dorë, ai duket se po tenton të kuptojë më shumë nga jeta dhe hallet e përditshme e shqiptarëve. Apo janë të gjitha një truk?

Në fakt, qeveria është “pasuruar” nga lufta në Ukrainë. Nga tatimet, doganat, TVSH dhe taksat e tjera u shtuan paratë e buxhetit.

Vetëm në 4 muajt e parë të këtij viti, nga Janari deri në Prill qeveria fitoi 284 milion euro më shumë se viti i kaluar.

Por si po i shpërndan këto para?

Me t’u kthyer nga Dubai, Rama bëri gati “Paketën e Rezistencës”. Rreth 60 milion euro u shpërndanë për pensionistët, të cilët morën 30 mijë lekë të vjetra për tre muaj.

Rreth 12 milion euro të tjera ishin mbështetje për fermerët dhe 5 milion euro për të mos ndryshuar çmimin e biletës.

Gjithsej rreth 80 milion euro ndihmë për më të varfërit.

Por lufta në Ukrainë pati efekte edhe tek xhepat e më të pasurve. Për shembull, ndërtuesit e mëdhenj që kishin fituar tendera nga shteti para luftës, vunë re se paratë nuk iu mjaftonin më. Çmimet e materialeve të ndërtimit u rritën, sepse Ukriana ishte një nga prodhuesit kryesorë.

Qeveria mori vendim që të shtojë me 30% paratë e fituara në tenderat publikë nga kompanitë e ndërtimit.

“Autoritetet kontraktuese do të marrin në analizë, çmimet e çimentos, hekurit, bitumit, bakrin etje.. që janë shtrenjtuar, do analizojmë çmimet dhe faturat duhet të njihet 30% rritja e çmimeve. Fondi i kompensimit do të përcaktohet në varësi të kërkesave”, – tha Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj.
Euronews Albania llogariti se shifra e kompensimit të kompanive të ndërtimit arrin rreth 80 milion euro.

Të njëjtin fond që shpërndau për më të varfërit, qeveria po e çon edhe për më të pasurit. Mund të ishte më keq.

Gjithsesi mbetet në pikëpyetje nëse Paketa e Rezistencës do të zgjatet përtej 3 muajve të premtuar për pensionistët. Apo ndihma për ta do të ndërpritet në qershor.

Rama nuk e ka përmendur më që nga marsi. Atëherë i pyeste pensionistët që takonte rastësisht, nëse e kishin marrë apo jo 30 mijë lekshin. Kohët e fundit nuk e përmend më.

Nëse bën pazar vërtet në dyqanet pranë kryeministrisë, siç shfaqet nëpër foto, duhet ta dijë se çmimet e ushqimeve mbeten ende të larta. Pensionistët janë edhe ata të shqetësuar si ndërtuesit për xhepat e tyre./Lapsi.al

Edi Rama fotografohet duke blerë domate në supermarket

14 Comments

  1. na cane karin po jo duhet bere qe te reagojne delet

   rama do me u bo si merkel hahahah

   sa kurve burre qe eshte

 1. Qe ne fillim ju thashe –
  ” gje akoma nuk keni pare”
  (e nuk e thashe per opozitare,
  por per mbre popull shqiptare)

  Kur pra i ndershem me ju jam treguar,
  dhe ne fillim te verteten u kam zbuluar,
  kur dhe pa breke dola ne ate plazh publik,
  fajin e kam Une apo JU…me thoni nje cike?

  Kur une prej 9 vitesh e varferoj kete milet,
  dhe ky prap me mba mua prap ne pushtet,
  fajin e kam une me velinat e mia ne qeveri,
  apo e keni ju o fakire, fort Budallenjte e mi?

 2. “Komshinjtë te Gjiri i Lalzit…”/ Gazetari publikon foto të Berishës e Metës dhe i ‘thumbon’ ashpër: S’paska qenë aq budalla Enveri…Ku jane Dumbabistat shpellkare te salihut??

  1. Nuk te rri bytha pa Kar shpellaresh o budall, shko se i gjen te shtepia jote duke te shkordhy robt nderkohe qe ti rri byth perpjete duke kopju detyrat e partise.

 3. Gazetare pyetini ndonjehere nese ka kulete dhe sa lek ka?

  Kjo eshte si Basha qe bente veze ne shtepi me kepuce llustrafini

 4. Pasi i mori votat duke genjeyer , mashtruar e premtuar te papremtueshmen per prosperitetin e Shqiptareve , na solli vetem krim , drog , injoranc , hajni dhe varferi . Na premtoi parajsen ne toke dhe solli ferrin e vertete . Ai , as do qe tja dije sesa jane çmimet , ja del apo jo nje familje deri ne fund te muajit , a jane te kenaqur shiptaret apo jo perkundrazi ve dhjame si shpirterisht e si ekonomikisht me skamjen tone . I gjati ine truk e ka pasur per gjithçka por jo per te gjithe . Ferrin Shiptareve dhe parajsen per vete dhe kriminelo – hajdutet qe ka nga pas .

 5. Pse ka ndonje perveçpatronazhisteve dhe buzkuqeve qe e ve ne dyshim shpirtligesine e palloshit . Gjithçka ne jeten e tij politike ka qene e do mbetet truk .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.