• |
ide | kryesore

Rusia ndërpret furnizimin me gaz në Finlandë

-Instant, Lajme, Planet

Gazprom i Rusisë ka ndalur sot eksportet e gazit në Finlandën fqinje si pasojë e përshkallëzimit të mosmarrëveshjes së pagesave për sanksionet e Ukrainës.

Importet përmes pikës hyrëse të Imatra janë ndalur, tha Gasgrid Finland në një deklaratë, raporton BBC, përcjell abcnews.al.


Gazprom ka kërkuar që vendet evropiane të paguajnë për furnizimet në rubla për shkak të sanksioneve të vendosura për pushtimin e Kremlinit, por Finlanda refuzoi.

Ndërkaq, Helsinki zyrtar ka deklaruar se janë përgatitur për këtë situatë, ndërsa sqaron se do të furnizohen me gaz përmes rrjetit të Estonisë.

2 Comments

  1. Mos u talkin me at qe Zoti ju dha.se pse jo keni nje menyre lehtesuese jet .ZOTI ka krijuar shum menyra.per zgjilljen e problemit I ftoj filandezet te me kontaktojn TE EKSPRIMENTOJM NE BASHKPUNIM MOTORIN PA KARBURANT ME FUQI SI PAS DESHIRES DHE NESE ZOTI E KA CAKTUAR KESHTU PER 10 15 DIT FILANDEZET FUSIN NE PROJEKT CENTRALE MEKANIKE PER ENERGJI NGROHJE.DHE MBYLLET KY PROBLEM IMPONIMIDHE DIFERENCIMI GLOBAL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.