• |
ide | kryesore

F1/ Goditja e madhe e Red Bull: Leclerc ndalon, Verstappen merr fitoren e kryesimin

-Instant, F1, Sport

Zhgënjim djegës për Ferrarin në Spanjë: një problem teknik detyroi Charles Leclerc, i cili dominoi në njëzet e shtatë xhirot e para, të tërhiqej nga gara. Red Bull përfitoi nga kjo situatë: suksesi i katërt i sezonit (i treti me radhë) për Max Verstappen, i cili gjithashtu merr – për herë të parë këtë vit – vendin e parë në klasifikimin e përgjithshëm. Perez përfundoi i dyti para Mercedesit të George Russell (duke luftuar Verstappen për një kohë të gjatë). Ferrari duhej të kënaqej me vendin e pestë të Carlos Sainz, i cili filloi keq në start. Lewis Hamilton i pesti me rikuperim pas një kontakti me Kevin Magnussen në xhiron e parë.

Pavarësisht problemeve në kualifikuese dhe një të diele të vështirë (një rrotullim në zhavorr dhe një AC DRS), Verstappen arriti suksesin e tij të dytë personal në Barcelonë (fitorja e parë në karrierë në debutimin e tij me RB në 2016), e treta radhazi pas Imola dhe Miami dhe e katërta e sezonit, duke “dyfishuar” Leclerc që mbetet i mbërthyer në dy fitoret e Sakhirit dhe Melburnit dhe tashmë i dyti në Kampionatin Botëror me 104 pikë, pas holandezit, liderit të ri me 110. Çuditërisht Sergio Perez është i treti me 85 pikë, të njëjtën distancë që Max kishte përpara Barcelonës me pilotin e Ferrarit, i cili tani duhet të vë bast gjithçka në ruletën e Montecarlos së tij për të tentuar të kthejë – të dielën e ardhshme – inercinë e Kampionatit Botëror, tashmë qartësisht në favor të Verstappen, për shanset e të cilit Red Bull sakrifikoi edhe një herë ambiciet legjitime të Perezit, duke e ftuar që të mos pengojë ndjekjen e Max për Russell pas pit stopit të tretë.


Një sugjerim që meksikani – në të nxehtë – e ka gëlltitur me vështirësi, me një reagim të kuptueshëm por edhe paksa të dukshëm dhe që ndoshta është pjesë e … lojës së skuadrës. Ndërkohë, dopieta e Red Bull lejon skuadrën e Milton Keynes të rrëmbejë vendin e parë nga Ferrari në Kampionatin Botëror të Konstruktorëve: 195 pikë në 169, me Mercedesin të tretë, por ende shumë prapa, në kuotën 120.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.