• |
ide | kryesore

Diadema e ‘e paçmuar’ e dasmës së princeshës Diana ekspozohet për herë të parë

-Instant, Paparazzi, Slider

Gjatë shekujve, diadema, diçka si një motër e vogël e simbolit të gjithëfuqishëm të kurorës, ka ardhur të përfaqësojë më shumë sesa thjesht një anëtarësim në monarki. E lidhur ngushtë me idenë romantike të një princeshe, është një stenografi kulturore për rininë dhe feminitetin si dhe statusin. Nga diademat plastike të Hirushes të veshura nga miliona fëmijë që vizitojnë parqet tematike të Disney-t çdo vit, te Met Gala më e fundit ku shumë të famshëm, duke përfshirë Blake Lively dhe madje edhe vetë Anna Wintour, mbanin versione të zbukuruara me bizhuteri aksesori i lashtë vazhdon të jetë aktuale edhe sot.

Këtë verë, shtëpia e ankandeve Sotheby’s do të shfaqë disa nga diademat më me ndikim të historisë shumë prej të cilave nuk janë parë nga publiku në dekada në një ekspozitë të re të quajtur “Fuqia dhe imazhi: Diademat mbretërore dhe aristokratike”. Eventi, i cili hapet në Londër më 28 maj, është një retrospektivë festive e 50 diademave, kushtuar jubileut Platinum të Mbretëreshës duke shënuar 70 vjet që kur monarkja britanike mori fronin në 1952.


E përfshirë në është The Spencer Tiara, e veshur në mënyrë të famshme nga Princesha Diana gjatë dasmës së saj me Princin Charles në Katedralen e Shën Palit një martesw mbretëror e ndjekur nga më shumë se 750 milionë njerëz në 74 vende. Diadema e stilit të kurorës, e cila ka një pjesë qendrore në formë zemre dhe është e vendosur me diamante, i është dhënë hua Sotheby’s London nga Lord Spencer, vëllai më i vogël i Dianës dhe do të shfaqet për herë të parë që nga vitet 1960, sipas ankandit. Ishte një aksesor i preferuar për Dianën, e cila thuhet se e veshi këtë pjesë shtatë herë midis martesës së saj në 1981 dhe vdekjes së saj në 1997.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.