• |
ide | kryesore

Inteligjenca britanike: Humbjet ruse në Ukrainë, të ngjashme me ato në Afganistan

-Instant, Lajme, Planet

Ofensiva ruse në Ukrainë nuk po shkon sipas parashikimeve të Kremlinit zyrtar. Këtë deklaratë e konfirmon dhe ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar që raporton se Rusia ka pësuar në tre muajt e parë të pushtimit të saj në Ukrainë një numër të ngjashëm të vdekjeve me atë të Bashkimit Sovjetik, gjatë nëntë viteve të luftës në Afganistan.

“Një kombinim i taktikave të dobëta të nivelit të ulët, mbulimi i kufizuar ajror, mungesa e fleksibilitetit dhe një qasje komanduese e cila është e përgatitur për të përforcuar dështimin dhe gabimet e përsëritura ka çuar në këtë shkallë të lartë të viktimave, e cila vazhdon të rritet në ofensivën e Donbasit”, tha inteligjenca britanike.


Pushtimi sovjetik i Afganistanit zgjati nga dhjetori 1979 deri në shkurt 1989. Numri zyrtar i vdekjeve sovjetike gjatë Luftës në Afganistan ishte rreth 15,000 ushtarë. Në mars, zyrtarë të lartë të NATO-s vlerësuan se deri në 15,000 ushtarë rusë mund të jenë vrarë në Ukrainë në vetëm një muaj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.