• |
ide | kryesore

Rama kërkon ta hedhë me batuta koncensionin e Butrintit: Fiks shprehja të kesh dy që nja ta çash e një ta mbash

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka replikuar në Kuvend me ish-kryeministrin Sali Berisha dhe deputetët e opozitës, ndërsa diskutohej “çështja” e Parkut të Butrintit.

Ai tha se kërkesa për ndryshimin e kufijve të parkut ka ardhur nga vetë UNESCO, për t6ë hequr pjest e kalbëzuara të parkut për shkak të ndërtimeve pa leje të bëra në kohën e PD-së. Rama theksoi se shpallja e Parkut Kombëtar të Butrintit si zonë e mbrojtur është një nismë e tij gjatë kohës kur ishte Ministër Kulturë.


“Parku i Butrintit është shpallur i tillë me nismën time si Ministër i Kulturës, dhe Butrinti është vënë në mbrojtje nga unë në atë kohë. Ndry6shimi i kufijve të parkut ka ardhur si rezultat i hpajes së rrugës për një valë ndërtimesh pa leje në zonën e Ksamilit. Dhe rishikimi i kufijve të Parkut të Butrintit është bërë kërkesë të UNESCO-s, në mënyrë që të hiqeshin nga zona e Parkut të gjitha ato pjesë të kalbëzuar për shkak të ndërtimërisë masive pa leje, arkitetkët e së cilës dihet kush janë në Shqipëri. Ne kemi akoma në parlament një personazh që e quante Bathorren mrekullinë e tetë të botës, dhe e ka thënë në sy të të gjithëve që është një qytet i gjithi i ndërtuar pa leje. Pavarësisht se aty njerëzit vuanin ë gjitha pasojat e ndërtimeve kurturru. Kur dilni ju dhe flisni për mbrojtjen e monumenteve të kulturës, është vërtetë që të kesh dy, një ta bash e një ta çash, dhe kur dilni ju dhe flisni për se si Fondi Shqiptaro-Amerika do të grabisë Butrintin e vetmja arsye për të dalë këtu është për t’i kërkuar ndjesë fondit, të gjithëve atyre që e kanë themeluar dhe janë angazhuar prej kaq shumë vitesh për të kontribuar pa asnjë të ardhur për qëllim fitimi, sepse i tillë është ky fondacion, dhe i tillë është legjislacioni amerikan, dhe e tillë është nisma që e ka origjinën e vet që në kohën kur bëhej fjalë për liri-demokraci. Që të fusësh dhe fondin Shqiptaro-Amerikan, me një njeri në krye që ja keni dhënë ju shtetësinë shqiptare duke e akuzuar si shqiptar këtë mund ta bëni vetëm ju”, tha Rama

28 Comments

 1. Sa pale zgjedhje ka fituar rama me fasada pallatesh,qe nuk harxhojne as 5% te buxhetit ,dhe pjesen tjeter e fut ne xhep,dhe me batuta, per tu duk si njeri i thjeshte, njeri i popullit? Mire Rama se ka qejf te fitoje edhe zgjedhjet e ardhshme, po ne pse mashtrohemi nga batutat dhe fasadat e Rames>?

 2. Ky fondacion fantazem qe I beri pashaportat e shqiptareve nga $50 ne $260! Dhe Edvin palloshi ,ky supermafioz ua shet shqiptareve si non profit (jo fitim prures!

 3. Vendi jone po rethohet me investime te ndryshme dhe shume te mira te cilat na sjellin turiste nga e gjith bota cdo vit

  1. Ne cdo qytet te Shiqperise jane bere edhe investime te nevojshme por edhe projekte te vecanta te cilat e kane bere Shqiperine nje pike akoma me shume turistike dhe i tille do jete dhe projekti per Butrintin

  2. TE GJITH DIN TE FLASIN POR NUK VLERSOJN ATE QE MENDOJN FLASIN DHE VEPROJN DUKE MBETUR JO SI NJEREZ POR VETEM SI FORMAT.VERTET JAN BERE PROJETE INVESTIME DHE ZHVILLIM I BUKUR POR JO NGA NE OSE PER NE.CDO GJE ESHTE GRABITUR DHE KONTROLLOHET NGA TE HUAJT PASURIT TONA BURIMET TONA MUNDI DHE DJERSA JON kurse ndaj mesh ka rritje TAKSASH BORXHE TE JASHTEME SHPOPULLIM .DHE TENDENCA PER ZEVENDESIM POPULLSIJE.ME TEMA SI NEVOJ E KRAHUT TE LIR TE PUNES SE SHQIPTARET SDUN TE PUNOJNE..KY ESHTE PUSHTIM I QART EMRI I PUSHTUESIT ESHTE PADREJTESI INTERES JO E DREJT HAK SIKUR TE ISHTE E DREJTA HAKU NE POLITIK LIGJE ZBATIM JO STANDARTE TE DYFISHTA GJITHCKA DO MENAXHOHEJ NGA SHQIPTARET.DHE SDO KISHIM NEVOJ QE TE SHKONIN FEMIJET TAN RRUGEVE TE BOTES MBASI KJO TOK ME KETO NJEREZ I PERGJIGJEN ZGJILLJEVE QE KAN NEVOJE NE SAJE TE ORIENTIMIT TE DREJT LIGJEVE DHE PERKUJDESJES DREJTE..UN JAM I SIGURT QE PADREJTESIJA KA PLOTSUAR KUPTIMET ME FAKTE KETA DHE INTERESAT E TYRE DO PERMBYSEN .DHE E DREJTA DO SHKOJN TEK I ZOTI KETYRE PERGJEGJSIT DO TU KTHEHEN NE DHOGARI NDESHKIM SE PERDERI SA EKZISTON NJE ZOT ATJE LART NE QELL NUK KA KUSH QE NE TOK TE ZHDUK LIRIT TE DREJTAT DHE BEJ SISTEM JETE PADREJTESIN INTERESIN DICKA QE SI PERGJIGJET ME KRIJIM AS ULLZIM .KETU JEMI TE GJITH DO TA SHIHNI PERFUNDIMIN QE SJELLIN PADREJTESIT FUNDIN E ZULLUMQAREVE DHE DURIMI I TE PAFAJSHMEVE ZOTI VANON PER NUK HARRON JETA ESHTE SPROV E BUKUR .POR FATKEQSIJA GJITHNJE NE FINALE BIE MBI AUTOR DHE AKTOR SI NDESHKIM HYJNOR KETO PO NA MARRIN MEKATET MERITOJN FALNDERIM

 4. Vendi yne ka perparuar goxha fal investimeve te shumta te bera nga kryeministri yne sidomos kete presim shum turista

 5. Me vjen cudi per negativitetin qe kane opozitaret tane. Edhe kur behen investimet e duhura prape e kane dicka per ta thene!

 6. Si opozite jane te gjithe shume negativa. Mendojne se duke hedhur balte e pluhur mbi qeverisjen aktuale do te nxjerrin ndonje gje ne drite

 7. O fëlliqësira patronazhistë dhe kurva patronazhiste këtu bëhet vjedhje kolosale o derrra komentues rilindas deriiiii

  1. O “t” nuk e kupton që gjithë komentet janë shkruar nga një dorë?
   Nga një morr i kuq desha të them.

 8. shume mire po ben rama qe po investon tek parku kombetar i butrintit.Eshte zone e mbrojtur dhe si supozohet te mbrohen keto vende nese ne nuk perfshihemi fare ne kete teme.Rama po ben zgjedhjen e duhur per keto projekte dhe bravo i qofte

 9. ky vend po permiresohet e po rritet vetem fale punes se palodhur te zotit rama.Mezi presim te shohim butrintin te zukuruar akoma me shume.

 10. Ky kari paska mar bangladeshas me shkrujt komente. Te qifsha mbledhjen e organizates baze, lexoni ca perlash komente bejne.

 11. Po vertet nje ta cash e nje ta mbash. Ke shume te drejte te tallesh by……
  me Shqiptaret kur nuk t’i cane qe te dyja ata Dibranet e Shikut ne
  fillimvitin 1997, e megjithate nje te mire t’a bene te lane budalla per
  tane jeten.

 12. Ti karakurve mavi te shkerdhefte Kina dh India robt dhe Ramen. Per Ramen te dhemb shpirti per robt e tu se ke problem. Vemje pa karakter

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.