• |
ide | kryesore

Rikthimi i Berishës/ Mediat amerikane: Washingtoni, i qartë se nuk bashkëpunon me PD!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Partia kryesore opozitare e qendrës së djathtë, Partia Demokratike në Shqipëri tha të hënën se ish-presidenti dhe kryeministri kontrovers Sali Berisha është rizgjedhur si kreu i saj, nëntë vjet pasi ai mbajti për herë të fundit këtë post dhe po zotohet të rikthejë partinë në pushtet.

Berisha, 77 vjeç, fitoi me 93.45% të votave të anëtarësimit të partisë të dielën për t’u bërë sërish lider dhe tha se do të “shpëtonte Shqipërinë nga një regjim që nuk e meriton”. Megjithatë, mbështetja e tij nga anëtarësia nuk u përsërit mes ligjvënësve të partisë, ku ai mori mbështetjen e vetëm një pakice.


Rivali i Berishës, Ibsen Elezi, kishte kërkuar shtyrjen e votimit me pretendimin për parregullsi. Posti kryesor i demokratëve ka mbetur bosh që nga muaji mars, kur Lulzim Basha dha dorëheqjen pas grindjeve përçarëse pasi shkarkoi Berishën nga grupi parlamentar.

Basha veproi pasi Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken, vitin e kaluar e caktoi Berishën dhe anëtarët e familjes së tij të ngushtë persona non grata për “akte korruptive që minuan demokracinë në Shqipëri” gjatë mandatit të tij si kryeministër 2005-2013.

Veprimet e Bashës ndezën një luftë të brendshme partiake, ku Berisha krijoi një grup që kërkonte të largonte Bashën nga posti i tij, duke e akuzuar atë si “peng” të kryeministrit Edi Rama të Partisë Socialiste të krahut të majtë.
Në janar, mbështetësit e Partisë Demokratike u përleshën me njëri-tjetrin ndërsa u përpoqën të sulmonin selinë e partisë së tyre.

Berisha ishte president i vendit nga viti 1992 deri sa dha dorëheqjen në 1997 pas një proteste antiqeveritare mbarëkombëtare pasi shumë njerëz humbën kursimet e tyre në skemat e dështuara të investimeve piramidale të mbështetura nga qeveria e Berishës.

Ai u kthye në pushtet në 2005 dhe kandidoi si kryeministër derisa humbi në zgjedhjet parlamentare në 2013. Që nga emërimi nga Uashingtoni, ai ka rihyrë fuqishëm në politikën e vendit me mbështetjen e mbështetësve të tij të vjetër, pavarësisht moshës së tij.

Uashingtoni e ka bërë të qartë se nuk do të bashkëpunojë me Partinë Demokratike të Shqipërisë nëse ajo drejtohet nga Berisha. Nuk ka asnjë reagim nga Ambasada Amerikane deri më tani./ Associated Press

15 Comments

 1. Washingtoni duhet te kuptoje nje gje ose dikush duhet tja thote , jo berisha por çdo politikan medioker eshte lule para palloshit , biles edhe djalli eshte me i mire se kjo kurve e gjate

  1. Ate te gjatin, e ka votuar shumica e votuesve. Po s te pelqeu pune e madhe.
   Demokracia keshtu luhet. Shumica drejton, pakica pellet.

   1. je i sigurte qe e ka votu shumica? i ke numru ti, se sikur dolen skandale te papara me votat…

    diferenca qe 30 mije vota,

    vota te pavlefshme dolen 100 000

    na e sqaro i cike kte fenomenin o fenomenal

    OSBE-ODHIR dhe DASH kane nxjerra ca perla per shqiperine…
    sipas tyre, shqipria ndrin ne cdo sektor, qe nga zgjedhjet e deri tek trafiqet/pastrimi i parase dhe liria e shtypit ne fund

    po e rendesishme eshte qe ti nuk i shikon kto…nga zona e pare operative te kemi?

   2. Ka votuar pidhi mavij nga te qirit i mamit tend. Bythqir suflaqexhi. Votat u vodjen o te shkerdhefsha pemen gjenetike me stil Cirku

    1. Ca thu mo. Paska fitu basha?
     Po pse e hoqet?
     Ju pederat, jeni te papare. E ktheni bythen nga te jet me i gjati.

   3. shumica e gomereve doje te thoje sepse nje normal jo. une kam pyetur me qindra njerez para zgjedhjeve dhe te gjithe e urrenin, sesi i mori votat ai dhe luli e dine

 2. nuk merret SHBA me nje malok te piset ,kriminel dhe hajdut,minues i demokracise shqiptare,ish sekretar partije dhe komunist per 25 vjet

 3. Eeeeee… sa pakuptim e pa vlere jane kto lajme washingtoni.

  Saje qorri ishte ministri me i suksesshem i policise qe duam deri sa dhe barraku zi i hapi dyert e zyres atij dhe palloshit te gjate.
  KAQ.

 4. Po megjithese Washington Post eshte gazete e liberaleve marksiste, edhe mund ta botojne dhe nuk eshte cudi kjo. Po cudia eshte se nuk une po shoh Washington Post, seksioni Europe apo dhe kerkoj me emrin Berishe dhe nuk del asnje rezultat. Here tjeter o shoku gazetar, beji nje paste linkut apo screenshot te shkrimit qe mos tja fusesh pordh dhe ta besojme si lajm.

 5. Galojnë shpifje e sharja nëpër portale ,u nxihet jeta me këta këta të foltores së bashku me mbretin e krimit e shpifjes Sali Ram Berisha këta të vrasin natën dhe të qajnë ditën .PD-ja noton në detin e marrësisë degdisin atdheun për interes të Salisë,salih karaxhic berisha eshte votuar gjithmone nga 27%e demokrateve,gjate rruges per numrin gjana,ibro dhe tani vokshi numrat ndryshojne ne favor te salihut kete ka bere ky kriminel ordiner kopil i dobicit serb karaxhic,tani u sigurua qe partine do e kete dhe ne varr,rrofte demokrcia salihiste

 6. Ata te foltores jane qytetaret e ketij vendi, kurse ata qe mblidhen ne restorantet e Xibrakes e baret e mafies jane llumi i tranzicionit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.