• |
ide | kryesore

Tomor Alizoti-Ramës: Po të mos ishte Partia e Punës ti dhe Olsi do shpërndanit çadra në Dhërmi e Vuno

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në sallën e Kuvendit, deputeti i Partisë Demokratike, Tomor Alizoti kërkoi që PS të shkëputet nga krimet e komunizmit. Sipas tij, së paku PS duhet të kishte nderuar figurat e kryengritjes më të ashpër ndaj diktaturës, asaj të Qafë-Barit.

Deputeti demokrat tha se kur vetë jetonte në kasolle i internuar, Rama ishte në mes të Tranës. Alizoti nuk heziton t’i kujtojë kryeministrit privilegjet e Partisë së Punës, ndërsa mori duartrokitjet e deputetëve demokratë.


“Kur unë jetoja në kasolle ju ishit në mes të Tiranës. Jo se kishit faj. Shqipëria duhet ti respektonte, Pal Sokolin…Po të mos ishte partia e punës ju dhe Olsi do shpërndanit çadra në Dhërmi dhe Vuno.

Ju të paktën duhet për dy fisnikë që sfiduan diktaturën, ti nderonit. Sepse kjo parti e majtë është pronë kombëtare duhet të shkëputet nga krimet e komunizmit, por edhe arroganca juaj.

Kjo arroganca juaj ndonjëherë ju bën edhe injorant. Unë do vahdoj tju dëgjoj dhe do pi një kafe për qejfin tim”, tha Alizoti.

Revolta e Qafë-Barit tronditi themelet e diktaturë komuniste. Në maj të vitit 1984, 24 të burgosur politikë në burgun e Qafë-Barit, u ngritën në një protestë të pazakontë dhe luftuan me gardianët kundër barbarisë së tyre. Është një ndër revoltat e rëndësishme pas asaj të Burgut të Spaçit.

17 Comments

 1. Per Olsin ….nuk e dime…. Po ky i gjati mund te ishte edhe ne burg per vjedhje ikonash, p.sh.,……
  Varet si te merr Franca….

  1. ……jo mund , por duhej te ishte ne burg ,
   Gjithsesi tani eshte me i ekzpozuar per ne burg me gjithe keto hajnira qe ka bere .
   jithçka dhe çdo vjedhje e sektit mavi mban dakortesine dhe vulen e tij.

 2. Po Edi Rama Alizotit nuk i vjen as tek maja e thoit. Nje plehre si Rama e ka vendin ne kazanin e historise

  1. Njerez te tille syrgjynoseshin dhe i fshihej emri nga çdo defter .
   Ashtu siç u çkisherua pirati qe u be pap(Baltazar kosa) ashtu do zhdukur edhe emri i tij .
   edhe pas vdekjes ky do te ndot njerezimin dhe Shqiptarine nese i permendet emri .

 3. Na cave trapin alizot 30 vjet komunizmi komunizmi. Komunizmit i kemi harruar dhe emrin kshu qe mjaft na lodhe

 4. Ky Alizoti e ka deklaruar vete ne video me popullin e Beratit qe shte rrot kari HIHIHIHI Fisnik nje qelbesire si ky Ndoshta do shpallni fisnik dhe malokun e Vucidolit? Edi Rama vjen nga nje familje intelektualesh dhe cobanesh dhish

  1. Po Alizoti çdo në folenë e grenzavea si shef zogjtë që më nga një fije bari e ndërtojnë folene e vet?
   Alizotime shokë kishin 25% të popullsisë të persekutuar burgosur interrnuar pse nuk krijuan një parti të fortë po morën dhënë në Amerikë për të pastruar gerbicet.
   Jua lane 75% të komunisto-sigurimso-spiunave pronat dhe stermundimin e 45 vjetëve.

 5. Nqs. gjysherit e tu nuk do te kishin qene humbes ne perballjen me forcat komuniste, po, ndoshta, ashtu mund te ishte. Madje mund te ishte edhe me mire: pas luftes se dyte boterore Shqiperia te renditej ne anen e kolaboracionisteve: Edi dhe Olsi do ishin duke shitur fara ne Dhermi e Vuno, pjese veriore e Greqise.

  PS: Me keto mendesi humbesish qe keni ju, humbes keni per te mbetur.

   1. S’po flas per palloshin. Po flas per llogjiken e humbesve qe jane keta te pales tjeter. Dhe Alizoti eshte nje nder me te miret. Nqs. me e mira e pales tjeter ofron keto idojtesite prej humbesisht recidive, atehere nuk ka gje ne vije. Nga Alizoti une pres te me thote: Po, Enver Hoxha ishte nje diktator, nje kriminel, por Partia Komuniste na mundi. Ai arriti te perfshinte te rinjte. Ai u be pale e besueshme per aletatet. Ai e nxorri Shqiperine ne anen e fituesve. E djathta u tregua e dobet, kolaboracioniste, e corganizuar dhe e vjeter. Le te mesojme nga mesimet e te shkuares. Por jo Edi me Olsin do ishin duke ngrene fara. Po co jane keto budalliqe? Ku do shkojne me kete mentalitet?

    1. Partia Komuniste nxiti luften civile ne Shqiperi. Si gjithmone percares dhe manipulues komunistet mavi rilindas te njejten gje po bejne edhe sot.

    2. Ik or injorant e meso historine.instalimi i komunizmit nuk ka lidhje fare me fitimin apo humbjen e luftes,por per shkaqe te tjera.shqiperia nuk hyri ne vendet qe humben luften e aq me pak ne ato qe e fituan.Gjermania e Japonia ishin humbesit qe vetem 20vjet nga mbarimi i saj,ishin superpotenza.ne fale partise komuniste te konvertuar ne parti e punes e tani ps jemi me te varferit ne europe.pastro ferrat e te qireve grek se vetem kete ben mire.

     1. Tani ca te te them une ty? Me lere te ta shpjegoj ne nje menyre me te kulturuar: Enver Hoxha qiu ne bythe ty dhe sojin tat. Rrini sot hani mut dhe qajuni te shkuares perse armiku nuk ju la te fitonit. Perzermersisht.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.