• |
ide | kryesore

Billie Eilish flet për sindromën Tourette : Është pjesë e imja

-Instant, Paparazzi, Slider

Billie Eilish ka folur së fundmi për jetesën e saj me sindromën Tourette.

Fituesja e çmimit Grammy e pranoi çrregullimin neurologjik pasi kishte një tik teksa shfaqej të premten në premierën e sezonit 4 të emisionit Netflix të David Letterman, My Next Guest Needs No Introduction.


“Jam shumë e lumtur të flas për të”, tha ajo, duke shtuar: “Në fakt më pëlqen shumë t’u përgjigjem pyetjeve në lidhje me të, sepse është shumë, shumë interesante, dhe jam tepër e hutuar prej saj dhe nuk e kuptoj.

“Sjelljet e pakontrrollueshme që bëj vazhdimisht, gjatë gjithë ditës, janë të tilla si: tund veshin  ngre vetullën  dhe përkul krahun. Këto janë gjëra që nuk do t’i vini re kurrë nëse jeni duke bërë një bisedë me mua, por për mua, ato janë shumë rraskapitëse”, shtoi Eilish.

Aritisja shpjegoi se u diagnostikua kur ishte 11 vjeç pasi kishte pasur tike të vogla fizike si fëmijë, të cilat u përkeqësuan kur ajo ishte më e madhe. Kur ajo është “përqendruar” në detyra të tilla si të kënduarit ose hipur në kuaj, ajo nuk i përjeton aq shumë.

“Është vërtet e çuditshme, nuk kam folur fare për të. Mënyra më e zakonshme që njerëzit reagojnë është se ata qeshin sepse mendojnë se po përpiqem të jem qesharake,” i shpjegoi ajo Letterman “Ata mendojnë se jam duke bëtë një lëvizje qesharake. Dhe kështu ata nisin të qeshin. Dhe unë jam gjithmonë jashtëzakonisht e ofenduar nga kjo. Aata thonë “Çfarë?” Dhe pastaj unë them, “Unë kam Tourette’s.”

“Aq shumë njerëz e kanë  sa nuk do ta dinit kurrë. Një çift artistësh dolën përpara dhe thanë: “Unë në fakt kam pasur gjithmonë Tourette’s.” Dhe unë nuk do të tregoj se ksuh janë ata sepsenuk duan të flasin për këtë. Por kjo ishte shumë interesante për mua, sepse unë thashë: “Vërtet, edhe ju?” “shtoi Billie.

Kvngëtarja zbuloi më parë diagnozën e saj me sindromën Tourette në 2018 pasi fansat bënë një video të saj duke pasur tik, sipas Billboard.

“Nuk është se më pëlqen, por ndihem sikur është… pjesë e imja. Kam bërë miq dal saj. Dhe kështu tani, ndihem mirë,” deklaroi ajo në My Next Guess./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.