• |
ide | kryesore

Intervista e Dendias/ Sekretet që Rama i ka besuar ministrit grek

-Instant

Ministri i jashtëm grek Nikos Dendias ka “zbuluar” në një intervistë për shtypin grek ato që publikut shqiptar iu mbajtën sekret pas vizitës së tij në Tiranë. Ai ka zhvilluat një intervistë tejet të fortë me kolegët e Radio Skay ku ka folur edhe për marrëveshjen e detit që duhet sikur kishte dalë nga axhenda e lajmeve të ditës. Ai ka pohuar se ka qenë në një drekë me kryeministrin Rama nga e cila është siguruar që gjithçka do të shkojë mirë.

Por çfarë i ka thënë kryeministri shqiptar shefit të diplomacisë greke? Dendias e ka pohuar me fjalët e veta: “Ai (Rama shënimi i Lapsi.al) ra dakord me ne që të shkojmë në Hagë sipas rregullave të së drejtës ndërkombëtare. Kjo nuk është bërë ende pasi presidenti nuk i jep autoritetin përkatës kryeministrit. Presidenti padyshim do të zgjidhet një tjetër President në Shqipëri në dy-tre muajt e ardhshëm. Pra, e gjithë kjo atëherë është e realizueshme”.


Pra nga përgjigja e qeveritarit të vendit fqinj dallojmë dy gjëra që nuk janë normale për marrëdhëniet diplomatike mes shteteve. E para që Rama qenka ankuar tek grekët se Iliri Meta sipas obligimeve që i cakton Kushtetuta nuk i jep atij mandat për të çuar përpara zgjidhjen e kufirit detar me Greqinë. Pra për një kryeministër që deklaron ngado se “nuk i shan kundërshtarët e tij në gjuhë të huaj”, fakti se është ankuar në Athinë për kreun e shtetit nuk është një sinjal i vogël.

Po pse Rama nuk e merr dot autorizimin dhe pret largimin e Metës? Çfarë i ka premtuar ai Greqisë që nuk e pranon presidenti aktual?

Brenda kësaj dileme fshihet edhe një sekret i dytë.

Dendias thotë me siguri që presidenti i ardhshëm nuk do të jetë më pengues. Po nga e di ai? A mundet kryediplomati i Athinës të dijë se çdo të ketë në mendjen e presidentit të ardhshëm të Shqipërisë, kur emrin e tij nuk e di ende askush. Kjo deklaratë bëhet edhe më e rëndë kur dihet se në të njëjtën ditë që Dendiasi jepte intervistën Taulant Balla dhe Enkelejd Alibeaj bënin sikur përpiqeshin për të zgjedhur kreun konsensual të shtetit. Pra kjo tregon se flitet për një farsë pasi Rama ia ka pranuar edhe ministrit të jashtëm grek se presidenti i ardhshëm do jetë zgjedhje personale e tij.

©Lapsi.al

30 Comments

  1. Ne kohe te tjera rama merrte plumbin kokes ose ia vinin koken ne tepsi

   Sot tall trapin se eshte pjese e rrjetit globalist.

   Nuk je ci ben

 1. Pra shqiperia ra ne duart e GREKERVE SI RAMA AI VETE ESHTE GREK I THEKUR DHE SHQIPERIN E KA MARRE LUMI PER ANDAJ E KANE SJELLL ME THOJ TE PAPRERE NGA NENURAT E PARISIT E KANE PREGATITUR SHERBIMET E HUAJA E KANE PERDORUR DHE TANIME E RALIZUAN QELLIMIN E TYRE ANTI SHQIPTARET KETU DO JEMI SHQIPERIA DO COPTOHET I GABUAR QOFSHA.?!!!!

  1. Tamam qe gjerat tek ne i sugjerojne dhe i vendosin te huajt!!!!!

   Kryediplomati ne OKB, Ferit Hoxha eshte nje spiun i dyfishte, sic tha Meta, por te pakten spiun Francez nuk ka diskutim, nemos edhe grek, nderkohe qe President do te zgjidhet ndonje person kot e meqe thuhet nga bota akademike, mbase Lea Ypi

  1. o sufllaqe , por edhe tek humbja e dinjiteti kombetar ti perkrah tradhetaret?
   ju qofshi o patronazhist . ka nje kufi çdo gje , duaje partine por mos shit kombin .
   turp te kesh ti dhe te gjithe menxyrat patronazhiste qe kane shkruajtur me poshte .

 2. Mos u merrni me ramen o te shkret se ka qen kryeministri i vetem qe ka ditur ta luaj lojen ne arenen nderkombetare te tjeret kan qene 0 me bisht sa dhe nga TAP-i nuk perfituam asnje lek

 3. kjo marveshje na duhet shume pasi ne kemi nevoj per kete marveshje pasi kemi nevoj per gaz pasi kemi shume pak gaz

 4. Jeni sh te ceket o komentuesit e fundit.
  Rende fare po menduat vertete keshtu. Uroj t’ju vijne ne shtepite tuaja e te vendosin komshinjte per ju!

 5. Surrati i Timonierit zbulohet nga Veprimet e tij dhe Mediat Greke. thotë:

  EDI RAMA ESHTE ANTISHQIPTAR, ESHTE VASAL I INTERESAVE TE GREQISE.

  EDI RAMA PUNON VETEM PER INTERESIN PERSONAL , MBAJTJEN E POSTIT KRYEMINISTROR.

 6. Ku I gjeni keto emra pederastesh o bythqira mavi ,se as shkrim nuk dini por vetem mutin te gjatit tja hani si ne kohen e dulles.Ptu rrace shkerdhatash

 7. Qe Rama e shet Shqiperine copa-copa per interesa te castit apo personale, sikurse edhe “miqte” e bashkepunetoret-kjo nuk eshte gje e re per shqiptaret.

  Madje edhe qe ia ka lene kusuret Metes, sigurisht eshte e njohur si taktike, se KM gjithnje ia kane fajin te tjeret, kurse vete eshte qelibar ose duar-akullore…

  Por ajo qe ben pershtypje eshte qendrimi i Dendiasit para mediave ne Tirane dhe para atyre greke, ku eshte jo vetem i hapur per gjithcka bisedoi ne Shqiperi dhe duke respektuar cdo pyetjeje te gazetareve.

  Kete nga ish publicisti Rama, sot 24 vjet ne poste kyce, gazetaret shqiptare nuk e kane pare kurre, pervec fjaleve boshe, sulmeve e fyerjeve, per djem e vajza te reja dhe talljeve per kedo qe drejton “pyetje te dyshimta”.

 8. Lerini patronazhistet ne punen e tyre se ata te vetmin mjet jetese kane zvarritjen dhe lepirjen por ndergjegjsohuni sepse ky vemje me fytyre njeriua e shiti dhe e shkaterroi gjithe shqiperine . Krismen e kesaj “marrvehsje” dy paleshe(sepse ne fakt nje pale fiton, ajo greke) do ta shikoni mbas ca vitesh . U qame nga berisha per detin por ky po fal maksimumin e mundeshem te asaj qe mund te humbasesh . Palloshi duhet laruar sezben .

 9. Falja detin grekeve “gjeneral 2 metrosh” fale , fale se do bredhim si çifuti ne shkretetire dhe nuk do ta gjejme me .

 10. PER PUSHTET E PARA KY NJERI SHET EDHE PJELLEN E TIJ .
  NDALOJENI SA ME PARE O VELLEZER , NDALOJENI SA NE MORI NE QAFE IDIOTI

  1. Kallam evgjiti duhet te rrije derisa ky vend te shkrihet dhe nuk do te kete me as patronazhista as mavi as legena sa intriganta, se do te jete i tjeter kujt. Te shohim a do hane me mut patronazhistet komunista bythqira.

 11. Ky po shet detin me keq se sala . kete njeri duhet me e larfu me dhune se vetem deme po i bene ketij kombi.

 12. Po nuk e shau ne gjuhe te huaj presidentin o. Do i kete folur shqip, se ndopak kupton edhe ai ministri i Greqise. E Rama ne shqip nuk kursen kend, i shan te gjithe.

 13. 26 maji i vitit 1996 shënon një nga ngjarjet më të errëta për demokracinë shqiptare, pasojat e të cilës ndjehen edhe sot.

  Sali Berisha bëri një masakër të vërtetë zgjedhore, duke goditur rëndë zgjedhjet e lira.Shpellkari dhe maloku ne qyteti Kombi ne rrezik

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.