• |
ide | kryesore

“Ka punë, por nuk ka profesionistë”/ Rama: 1,500 vende të lira pune

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Gjatë panairit të punës dhe aftësive profesionale, kryeministri Edi Rama tha se në vitin 2022 janë 13 mijë të punësuar më shumë se një vit më parë. Kreu i qeverisë nga Durrësi u shpreh se në 63 bizneset më të mëdha të rajonit, po ofrohen 1 500 vende pune të lira. Ai ka shtuar se në Durrës po ashtu janë të lira edhe 600 vende pune që janë në dispozicion për ata që po kërkojnë një punës.

“Jemi të angazhuar për të rritur mundësitë për trajnim, për arsim. Në mars të vitit 2022, janë 13 mijë të punësuar më shumë se sa në marsin e vitit 2021, ky është fakt, në 4 mujorin e parë të këtij viti, sot kemi një pagë mesatare të rritur me 8%. Dua tu them të gjithëve se sigurisht është një mundësi për të bërë një zgjedhje punësimit këtu në vendin tonë dhe ikjes për të kërkuar punë gjetke. Gjerat nuk janë ashtu sic duken, sepse vertet ne emigracion ka rroga të larta por ka edhe shpenzime të larta. Në fund të ditës vlera aftësive profesionale, për punë është e pazëvendësueshme. Ndaj ne e kemi rritur vëmendjen dhe mbështetjen. Kemi 2 mijë nxënës në shkolla profesionale. Duam të vazhdojmë se bashku në këtë drejtim. Sot kush dëshiron të bëjë një xhiro në infrastrukturën hoteliere të Durrësit, se ka nevojë të ethshme për krahë pune në të gjitha pozicionet, që nga kamarieret të nivelit bazik e deri të menaxherët”, tha Rama.


39 Comments

 1. 1500 apo 550 000, se mbase e kam lexuar gabim? Hajde tallje qe ben ky, hajde. E lexova diku qe nje vend europian kishte me shume vende te lira pune, se sa i gjithe numri i te papuneve te marre se bashku,perfshire njerez me aftesi te kufizua etj. Kurse rama krenohet me plot 1500 vende te reja pune. 1500 vende te lira pune duhet ti kishte vetem nje kompani e huaj qe do investonte ne shqiperi, po te mos ishte Rama, kurse Rama krenohet per 1500 vende te lira ne gjithe Shqiperine. Cfare turpi, kur e degjojne te huajt

 2. Kta dhe te pa pune dhe pertojn te bejn dicka dhe ktej duan te jen drejtora. Ku ka pasur raste te tilla me par te gjente kryeministri vende pune

 3. Shohim interesin e shume bizneseve ne kete panair per punemarres dhe shpresoj qe dhe interesi i punekerkuesve te jete i madh.Kushdo qe ka interes per pune te shkoje e te aplikoje tek panairi i punes meqe po i jepet kjo mundesi ne Durres.Skane pse ikin jashte kur kane mundesi per te punuar ne vendin e tyre,po mire e keni ju kryeminister pune ka por ska profesioniste!!

  1. Provoje ti o Sahan lëpirës se si mund të ndërtohet jeta më 30.000 ne muaj o njerëz cinik dhe të pa shpirt

 4. Hapja e gjithe ketyre bizneseve do te mundesoje mundesi punesimi per te gjithe te papunet ,ishallah keta te rinj kane vullnet dhe te punojne mos rrine gjithe diten e dites kot duke e shtyr kohen ne kafe

  1. jorgaqiiiiiiiiiiiiiiiissssssssssssssss o jorgaqiiiiiiiiiiiiiiiiiiiissssssssssssssss te qifsha babin mu ne bythe

  1. Oboboooooo o Hys, po ca i ke keto mor kar se na bone me vjell me “Faleminderit juve qe na hapet vende pune” :))))))

   O medet ca sklleverish mban kjo toke mer ja qifsha robt patronazhisteve:)

 5. E vertrte eshte kam nje kompani nuk ka puntore qe tja din punes zanatcinj kur i thoshin duhet tju jepet shume rendesi shkollave profesionale ..Pune sa te duash

 6. se thone ska pune pastaj , un per vete dy pune bej nje ne profesion nje kshu te thjeshte , pagat po duhet te ishin pak me te medha por duhet te eci shqiperia qe te ecim dhe neve

 7. eshte e vertete qe ka pune por ska profesionista.shume kompani nuk kane njerez te punes dhe kerkojne njerez qe jane vertete te afte

 8. Keto biznese po i japin nje mundesi edhe te rinjve te hyjne ne pune qe ne moshe te re. Eshre nje nisme vertet per tu vleresuar kjo. Ju lumte

 9. Salih karaxhic berisha i ka mare rruget e mutit,por ky serb kriminel mori ne qafe dhe nje parti qe ishte konkuruese,por me salihun dhe kjo parti i ka marre rruget e mutit,salihu e ka thene vete ne 1995 qe pas meje,te behet qameti.po realizohet

 10. Shpellkare e maloke nuk duan pune,se punen qe bejne duke kafshuar fara luledielli jo te pjekura ja ka dhene salihu

  1. “Maloket” o robqir jane te vuajtur nga rracizmi dhe perbuzja qe i bente lideri yt shperteror, Tarras Hoxha. “Maloket”, si shume shqiptare nga zona te largeta te tjera te Sjqiperise, erdhen dhe kane fjetur ne cadra plasmasi e ne kasolle por nga puna e tyre e ndershme neper Greqi Itali e neper bote kane bere vila e hapur biznese te vogla dhe jetojne me djersen e ballit te tyre e me dinjitet dhe jo si ti lavire qe rri tere diten me nje ekpres ne lokal e rri duke shajt “maloket, maloket”, sepse nuk ke bythe te punosh e ti japesh jetes drejtim vete, Perkundrazi, i dorezohesh nje shteti si patronazhist dhe gjen zgjidhjen tek nje lemoshe partie dhe flet si buqe kazanash gjithe mllef per hallexhinjte.

 11. Kurva qe premtoi 300.000 vende te reja pune ne mandatin e pare , 150,000 vende te reja pune ne mandatin e dyte jo qe nuk punesoi por largoi nga shqiperia 550.000 shqiptar ne tete vite pushtet . nese kete e quan hapje te vendeve te reja te punes , atehere e ke realizuar , biles e ke tejkaluar planin . Ti nuk ke faj o pallosh , faj ka ky popull qe nuk te ve drurin njehere e mire .

 12. PO MIRE MOR ORGJIST PO VIJ UNE NE VENDIN TEND DDHE TI SHKO BEJ NDONJE ZHGARRAVIN PO TI KE PUNESUAR 13000 PATRONAZHIST SI AI POLICI MBREM KETA JANE TE PUNESUARIT E TU HAJT BEJ QEJF DHE ORGJI.

 13. Shume mire qe i jepni mundesi popullit te punoje dhe hapni vende te reja pune..keshtu edhe ekonomia e vendit do rritet dhe do ulet numri i papunesise

 14. kjo fjal e eshte komplet e vertet pasi une kam par shume vende pun te lira por qe nuk ka askush ate lloj profesjoni perkates

 15. Me te gjitha keto projekte qe Rama ka organizuar esht normale per kaq shume vende pune qe jane hapur.Bravo Per cdo pun qe po ben per shqiptaret dhe qe po e con vendin kaq lart.

 16. ne fakt shumica ankohen jo per gje por kane mendjen te gjejn nje pune e te rrine si pasha kujtojne se puna esht qyl, ka plot biznese e institucione te cilat bejne thirrje per punesim

 17. nga projektet e investimet qe po ndodhin ne shume sektore te ndryshem shohim qe kerkohen plot profesioniste ne fusha te caktuara

 18. Shume e drejt zoti rama une kam vet kompanin time eshte ne funksion qe te pastrojm mutin ne cdo shtepi banjot dhe po vuaj per profesionista qe ta pastrojn mire kshq keni shume te drejt skemi profesionista

 19. kudo ka vende pune te lira po te rinjt jan mesuar ti ken gjerat gati mes te mirave edhe duan pun qe mos tlodhenn sjan mesuar si ne. e tani ankohen

 20. Bizneset po ndihmojne te rinjte te kene nje vend pune edhe pa patur eksperiencen e nevojshme. Ju lumte per kete iniciative.

 21. Te themi te drejten te vetem rob te papun jan ata qe sduan te punojn dhe i bejn naze punes , njerez te dashur puna eshte nder dhe kur ka vende te lira pune perse mos te besh nje shkoll profesionale dhe te jetosh nje jete mese normale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.