• |
ide | kryesore

Kriza Kinë-Tajvan/ A po sinjalizon Biden një ndryshim të fortë të politikës amerikane?

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Presidenti amerikan Joe Biden ka paralajmëruar se Kina po “flirton me rrezikun” mbi Tajvanin dhe u zotua të ndërhyjë ushtarakisht për të mbrojtur ishullin nëse sulmohet.

Duke folur në Japoni, ai dukej se kundërshtonte politikën e gjatë të SHBA-së në rajon, megjithëse Shtëpia e Bardhë këmbënguli se nuk kishte pasur ndryshime nga politika e vjetër.


Biden tërhoqi një paralele midis pushtimit të Ukrainës nga Tajvani dhe Rusisë, duke shkaktuar një qortim të zemëruar nga Pekini.

Biden është në turneun e tij të parë në Azi si president i SHBA-së, duke vizituar aleatët rajonalë.

Presidenti i parapriu komentet e tij duke thënë se politika e SHBA-së ndaj Tajvanit “nuk ka ndryshuar”. Por komentet e tij në Tokio janë hera e dytë në muajt e fundit që ai ka deklaruar pa mëdyshje se SHBA do të mbronte Tajvanin nëse Kina sulmonte, në atë që është parë si një ndryshim në ton.

SHBA ka qenë më parë e paqartë se çfarë do të bënte në një situatë të tillë.

Kina e konsideron Tajvanin si një provincë të shkëputur që duhet të ribashkohet me kontinentin.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Pekinit, Wang Wenbin, këmbënguli: “Tajvani është një pjesë e patjetërsueshme e territorit të Kinës… nuk ka vend për kompromis apo lëshime.

“Çështja e Tajvanit dhe çështja e Ukrainës janë thelbësisht të ndryshme. Krahasimi i këtyre të dyjave është absurde. Ne i bëjmë thirrje edhe një herë SHBA-së që t’i përmbahet parimit “Një Kinë”. 

SHBA nuk ka lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por i shet armë si pjesë e Aktit të Marrëdhënieve me Tajvanin, i cili thotë se SHBA duhet t’i sigurojë ishullit mjetet për t’u mbrojtur.

Në të njëjtën kohë, ajo mban lidhje formale me Kinën dhe gjithashtu pranon diplomatikisht qëndrimin e Kinës se ka vetëm një qeveri kineze.

Çfarë tha Biden – dhe pse ka rëndësi? 

Biden po u përgjigjej pyetjeve në Tokio gjatë një konference për shtyp me kryeministrin japonez Fumio Kishida, kur një gazetar i pyeti ata për mbrojtjen e Tajvanit.

Presidenti amerikan filloi duke e lidhur drejtpërdrejt situatën Kinë-Tajvan me pushtimin rus të Ukrainës. Nëse përfundimisht do të kishte një afrim midis Ukrainës dhe Rusisë dhe sanksionet nuk do të mbaheshin, “atëherë çfarë do të sinjalizonte kjo për Kinën për koston e përpjekjes për të marrë Tajvanin me forcë?” pyeti ai.

“Ata tashmë po flirtojnë me rrezikun duke fluturuar kaq afër dhe me të gjitha manovrat që po ndërmarrin”, tha Biden, duke iu referuar raporteve në rritje të inkursioneve të avionëve luftarakë kinezë në zonën e vetëshpallur të mbrojtjes ajrore të Tajvanit.

(Avionët ushtarakë kinezë fluturojnë rregullisht në zonën e vetëshpallur të mbrojtjes ajrore të Tajvanit) 

Ai shtoi se ndërsa “pritshmëria ime është që pushtimi kinez nuk do të ndodhë, nuk do të tentohet”, në të njëjtën kohë varet nga “sa e fortë bota e bën të qartë se ai lloj veprimi do të rezultojë në mosmiratim afatgjatë”. 

Më pas ai u pyet drejtpërdrejt nëse SHBA-ja do ta mbronte Tajvanin ushtarakisht nëse Kina do të pushtonte, ndërkohë që nuk e ka bërë këtë në pushtimin e Ukrainës, dhe ai u përgjigj: “Po… ky është angazhimi që kemi marrë.” 

“Ideja se ai [Tajvani] mund të merret me forcë… thjesht nuk është e përshtatshme. Ajo do të shpërndajë të gjithë rajonin dhe do të jetë një tjetër veprim i ngjashëm me atë që ndodhi në Ukrainë.”

Departamentit të Shtetit të SHBA-së iu deshën vetëm disa minuta për të filluar të kthejë mbrapsht komentet e Joe Biden.

Kjo nuk është hera e parë që ai thotë se do të mbronte Tajvanin. Mund të jetë një shprehje e shqetësimit të tij të thellë personal rreth pushtimit të Ukrainës dhe perspektivës që diçka e ngjashme të ndodhë në Tajvan.

Në mars, ai bëri diçka shumë të ngjashme kur tha “Vladmir Putin nuk mund të qëndrojë në pushtet”, duke i detyruar zyrtarët amerikanë të mohojnë me shpejtësi se Amerika po bënte thirrje për ndryshimin e regjimit në Moskë. Por kur u pyet për këtë më vonë, Biden nuk u tërhoq. Ai ishte, tha ai, duke shprehur “zemërimin e tij moral” për atë që po bënte Putin.

Sot ai dukej se po thoshte “Nuk do të lejoj që kjo të ndodhë me Tajvanin”. Qëndrimi zyrtar i qeverisë amerikane për Tajvanin është “paqartësi strategjike”. SHBA nuk angazhohet të mbrojë Tajvanin, por as nuk thotë se nuk do ta bëjë. Kjo supozohet se do ta mbajë Kinën të hamendësojë.

Por ndërsa Kina është bërë më e fortë dhe kërcënimet e saj ndaj Tajvanit më reale, ka pasur zëra që bëjnë thirrje për t’i dhënë fund kësaj dredhie.

Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe kohët e fundit tha se ishte koha që Amerika të ishte e qartë me Pekinin, dhe të thoshte se do të mbronte Tajvanin. Të tjerë mendojnë se kjo është një ide vërtet e keqe dhe mund të provokojë Pekinin që të përshpejtojë planet e tij për të rimarrë ishullin.

Privatisht, shumë zyrtarë të lartë në Uashington dhe Tokio janë jashtëzakonisht të shqetësuar për Tajvanin, për avantazhin ushtarak në rritje të Pekinit dhe po përpiqen të gjejnë një strategji të re për t’u përballur me kërcënimin.

Ndërkohë, Biden duket se po thotë të vërtetën e tij.

Kina dhe Tajvani: Bazat 

Pse Kina dhe Tajvani kanë marrëdhënie të dobëta? Kina dhe Tajvani u ndanë gjatë një lufte civile në vitet 1940, por Pekini këmbëngul se ishulli do të rifitohet në një moment, edhe me forcë nëse është e nevojshme.

Si qeveriset Tajvani? Ishulli ka kushtetutën e tij, udhëheqës të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe rreth 300,000 trupa aktive në forcat e tij të armatosura.

Kush e njeh Tajvanin? Vetëm disa vende e njohin Tajvanin. Shumica e njohin qeverinë kineze në Pekin. SHBA nuk ka lidhje zyrtare me Tajvanin, por ka një ligj që i kërkon t’i sigurojë ishullit mjetet për t’u mbrojtur.

2 Comments

    1. Amerikaniki nuk le vend pa i fut hundet nje dite do i thyej keq,ithote tjetrit ske pune me token tate se nuk dua une,kur te gjithe e dine se eshte toke kineze

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.