• |
ide | kryesore

Mbretëria e Bashkuar: Rusia po rrit operacionet ushtarake në Donbas

-Instant, Lajme, Planet

Rusia po rrit intensitetin e operacioneve të saj në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës.


Forcat ruse po kërkojnë të rrethojnë Severodonetsk, Lyschansk dhe Rubizhne, thotë Ministria e Mbrojtjes.


Ka pasur rezistencë të fortë ukrainase me forcat që kanë zënë pozicione mbrojtëse të menduara mirë, shton ai.

“Rusia, megjithatë, ka arritur disa suksese të lokalizuara, pjesërisht për shkak të përqendrimit të njësive të artilerisë,” thuhet në njoftimin e Inteligjencës Britanike.

Marrja e  artilerive Severodonetsk nga Rusia do të bënte që i gjithë rajoni i Luhansk të vihej nën pushtimin rus, sipas ministrisë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.