• |
ide | kryesore

Masakra e Teksasit, tërbon trajnerin e Golden State: “Kur do të bëjmë diçka?”

-Instant, Sport, Video

Shtetet e Bashkuara janë të shokuar nga masakra në shkollën fillore në Uvalde, Teksas. Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur, përfshirë një mësues, u vranë me gjakftohtësi në klasë nga një djalë 18-vjeçar. Zemërimi, emocioni dhe pikëllimi kanë përshkuar edhe sportin amerikan, veçanërisht Steve Kerr, trajner i Golden State Warriors, babai i të cilit u qëllua dhe u vra në një sulm terrorist në Bejrut në vitin 1984, i cili foli në një konferencë shtypi para ndeshjes kundër Dallas, ndeshja 4 e finales së konferencës së NBA, një garë e zhvilluar disa qindra kilometra larg vendit të masakrës. Një akt i qartë denoncimi ndaj atyre që vazhdojnë të kundërshtojnë miratimin e ligjeve kufizuese për shitjen e armëve. “Kur do të bëjmë diçka?” bërtiti Kerr. “Jam i lodhur, jam shumë i lodhur duke ardhur këtu dhe duke u shprehur ngushëllimet e mia familjeve të shkatërruara atje. Jam lodhur nga minutat e heshtjes. Mjaft! “.

Në mënyrë të veçantë, trajneri 56-vjeçar foli për projektligjin H.R.8, i cili ishte ndalur prej vitesh në Senat, duke sulmuar hapur senatorët që nuk duan ta votojnë. “Ata nuk votojnë për të mbajtur pushtetin e tyre – gjëmonte ai – por ju kërkoj të gjithë ju senatorëve që refuzoni të bëni diçka për dhunën dhe të shtënat në shkolla dhe supermarkete, ju pyes: keni ndërmend të vini dëshirën tuaj për pushtet përpara jetës së fëmijëve, prindërve dhe besimtarëve tanë? Sepse kështu duket. Kështu ndodh çdo javë”. Zërit të trajnerit iu bashkuan edhe dy yje të NBA si Chris Paul, Lebron James: “Tani mjaft – ka shkruar – Këta janë fëmijë dhe ne vazhdojmë t’i vëmë në rrezik në shkollë. Në shkollë ku duhet të jetë vendi më i sigurt”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.