• |
ide | kryesore

Balluku tregon grupet sociale që do t’u ngrihet çmimi i energjisë

-Instant, Lajme, Të fundit

Qeveria është mbledhur këtë të enjte për të miratuar vendimet e radhës të Këshillit të Ministrave. Ministrja e Infrastrukturës dhe e Energjetikës, Belinda Balluku tha se për dikasterin e saj janë miratuar 5 VKM.


Ajo shtoi se ka familjarë që shpenzojnë deri në 5 mijë KW në muaj, një shifër e madhe dhe tha se në një moment të dytë, këta konsumatorë do të paguajnë me çmim më të rritur se sa qytetarët që konsumojnë energji për nevoja bazike.


“Kemi thënë që qeveria shqiptare do të bëjë çmos të mbrojë biznesin familjar. Sa i përket biznesit e lidhur me tensionin e mesëm, kemi pasur komunikim të vazhdueshëm. Kemi mbledhur ankesat dhe kërkesën e tyre për mbështetje. Do të vazhdojmë me të njëjtën skemë. Do e konsolidojmë deri në vazhdim të javës tjetër. Sa i përket planit për analizën e bërë kemi bërë analizë të thelluar. Do të aplikojmë të njëjtin çmim, por nëse fasha do të jetë deri në 800 do të bëjmë analizat e duhur, kemi evidentuar konsumatorë familjar me 5 mijë kë harxhime. Megjithatë kjo energji do të paguhet me një çmim më të lartë se sa paguhet energjia për konsumet bazike”, tha Balluku.

Ministrja foli më tej për dy VKM të miratuara, që kishin të bënin me sektorin minerar dhe aksin rrugor Thumanë-Kashar.

“Kemi paraqitur 5 VKM, e para ka të bëjë me procesin e shpronësimit. Dy të tjera për projektin e madh për hekurudhën. Ndërkohë do të ndalem në dy prej VKM që janë aprovuar sot. Ajo për përcaktimin e rregullave dhe kritereve për licencat minerare nga zbatuese. Duke qenë se ka pasur ndryshim të ligjit, u vlerësua e nevojshme të mendohen disa nga rregullat. Kjo ka ardhur si nevojë e një sërë abuzimesh. Për të fortifikuar këtë proces dhe t’i japësh seriozitet sektorit minerar. Ne kemi kryer një sërë studimesh dhe duam që këtij sektorit t’i kthehet dinjiteti.

Është vërejtur interes i madh nga investitorët e huaj në sektorin minerar. Do të dëshiroja të ndaja edhe një projekt-vendim të rëndësishëm është ai që i hap rrugë për projektimin dhe ndërtimin e aksit rrugor Thumanë-Kashar. Në vitin 2019 në janar, kjo kontratë e lidhur në bazë të instrumentit të partneritetit privat dhe publik u anulua. I jemi kthyer kësaj kontrate duke qenë se shkojmë në parametra të rinj. Shteti nuk investon. Konsorsiumi do të investojë dhe do ta transferojë pas 35 vjetësh në pronësi të shtetit shqiptar. Kjo është bërë në një proces negocimi dhe nuk duhet harruar që kjo është një nga pjesët e rëndësishme të korridorit blu. Ne shpresojmë t’i hapim të gjitha lotët në 2022”, u shpreh Balluku.


13 Comments

 1. Po kur e dinte Rama qe do rriste cmimin e energjise elektrike, te pakten te heshte e jo ta shfrytezonte momentin kur Kosova u detyrua te rriste cmimet e energjise per nje pjese te popullsise.,dhe ne cdo konference(jo 1 here por nja 5 here)) e permendtte kete fakt, qe ja Kosova po rrit cmimet, ne jo. Aq me teper qe jane te pakrahasueshme cmimet per Kw ne Kosove dhe Shqiperi.Njesoj si per vaksinat, qe ai dhe media e tij(e urdheruar) po tallej edhe me faktin qe Kosova edhe ato vaksina qe po i merr, po i merr dhurate dhe nuk po i blen. Ja pra pse duhet te mendosh para se te flasesh e mos t’i gezohesh fatkeqesise se tjetrit (aq me teper vllaut).

  1. Kjo k*rva qe ka punuar ne burdellon e Selanikut, ka harxhuar vetem per t’i bere operacion plastik vagines se qelbur 700.000 €, po kjo plehra darkonte tek Nustreti (bifteku 1590 $), ne Dubai, ku i gjeti parate?! KAQ!

 2. 26 maji i vitit 1996 shënon një nga ngjarjet më të errëta për demokracinë shqiptare, pasojat e të cilës ndjehen edhe sot.

  Sali Berisha bëri një masakër të vërtetë zgjedhore, duke goditur rëndë zgjedhjet e lira.

 3. ka familjarë që:
  thuhet se:
  na eshte kerkuar qe :

  Keto jane shprehjet me bajate te propagandes boshe te sektit mavi per te arritur qellimin e tyre te mbrapsht .

  Ka familjarë që shpenzojnë deri në 5 mijë KW në muaj , thote shoqja ministre .
  Harxhojne 5 mijë KW në muaj ??!!!! Athere kjo nuk eshte familje por biznes oj shoqja ministre . Sikur ti mbash te gjitha elektroshtepiaket ndezur 24 ore ne 24 ore , prape nje familje nuk harxhon dot nje sasi te tille energjie .
  Qellimi juaj eshte i mbrapsht , doni te arrini mbrapshtesine me propagande idiotesh .

  Nje gje eshte e sigurt me ju , kur thoni qe ky eshte qellimi apo kur jepni arsyetim se pse duhet bere nje gje , athere e sigurt se vetem ai qe thoni ju nuk eshte qellimi i vertete . Qellimi i vertete eshte varferimi i te varferve dhe pasurimi i te pasurve (vetvetja ) . Qellimi i vertete eshte mbushja e arkes se shtetit ne kurriz te fukarenjeve qe me pas me tendera pa gare , PPP , konçensione apo menyra te tjera te kamufluara ato para te shkojne ne xhepat tuaja .
  Po ju jap nje rast edhe pse te gjitha te tilla jane
  Do bejme bashkite e reja sepse do ulet numri i punonjesve dhe do ngrihet cilesia dhe sherbimi .
  Mire qe numri i punonjesve qe nuk u ul por edhe cilesia dhe sherbimi u basarduan me keq sepse ju ne rastin me te mire trefishuat numrin e punonjesve duke i mbushur bashkite me injorant e debila partishe .

  Sa me shume rrini ne pushtet aq me shume ky vend degradohet .
  Largimi juaj eshte domosdoshmeri , largimi juaj eshte çeshtje kombetare .

 4. Shikojeni me vemendje ministreshen mavi, shikojini me kujdes buzet qe i ka bere gati per gojore (blow job).
  Mallkuar qofte sekti mavi!

 5. perveç rritjes se çmimit qe eshte absurd, na ringjallet edhe rrugen thumane kashar me Bashkim ulajn krye horrin e çmimeve te unazes qe doli pa lag . Edhe ketu super superçmime te kripura , 245 milion euro per 18 km . Ju jeni horra , ju duhet me jua qi mare e prape ça te keni o kurva .

 6. Balluki , gjeni nje kompani te hajrit per ti dhene segmentin jug- veri komplet. Keto pjese qe jep ti si thuman -kashar , dhe per me shume nje kompanie qe asnji projekt s’ ka mbaruar , jane me rrezik dhe ne dem te popullit. Keni ndryshuar ne fshehtesi edhe daljen e tuneli te llogarase per interesa personale

 7. Kjo k*rva qe ka punuar ne burdellon e Selanikut, ka harxhuar vetem per t’i bere operacion plastik vagines se qelbur 700.000 €, po kjo plehra darkonte tek Nustreti (bifteku 1590 $), ne Dubai, ku i gjeti parate?! KAQ!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.