• |
ide | kryesore

Komediani i njohur reagon pas kritikave për komunitetin transgjinorë

-Instant, Paparazzi, Slider

Aktori Ricky Gervais ka reaguar së fundmi ndaj kritikave pas komenteve të tij për komunitetin transgjinorë.


“Unë mendoj se kjo është ajo për të cilën është komedia, duke trajtuar temat tabu, kështu që ato nuk janë më të frikshme,” tha fituesi  i Emmy-t për “The One Show” të BBC One të martën, në të njëjtën ditë kur u shfaq shfaqja e tij në Netflix. “Është si një kërcim me parashutë – është e frikshme, por më pas zbret dhe gjithçka është në rregull.”


“Kështu që unë merrem me gjithçka. Dhe unë mendoj se ne e marrim me mend audiencën, “shtoi komediani, i cili tha se shumica e ofendimit vjen nga fansat që ngatërrojnë shakatë me objektivin.

Deklarata e tij erdhi pas publikimit të shfaqjes në të cilin Ricky tallte komunitetin trans.

“Unë i dua gratë e reja. Ata janë të shkëlqyer, apo jo? Të rejat që kemi parë kohët e fundit. Ato me mjekër. Janë të mira si ari, i dua.”

Ai vazhdoi: “Dhe tani disa persona thonë: “Oh, ata duan të përdorin tualetet tona.” “Pse nuk duhet t’i përdorin tualetet tuaja?” “Për zonjat!”

“Ato janë zonja – shikoni përemrat e tyre! Po ky person nuk është një zonjë?”, shtoi Gervais. “”Epo, penisi i tij. “Po sikur të më përdhunojë?”Aktori më pas e mbylli shfaqjen duke pohuar se ai është një mbështetës i madh i “të drejtave trans”.

Organizata LGBTQ e SHBA-së GLAAD e etiketoi komedinë si “të rrezikshme” dhe “grafike”, duke shtuar se shfaqja përbëhej nga “anti-transformime të maskuara si komedi”, raportoi Variety.

Pavarësisht reagimit të ashpër, krijuesi i “Afterlife” në fund të fundit beson se publiku mund të përballojë humorin e errët.

“Jeta reale është shumë më e keqe,” tha Gervais në “The One Show”. “Këto janë vetëm shaka. Ata janë vetëm që ju të qeshni për një orë apo më shumë.Pra, kjo është arsyeja pse unë merrem me tema tabu,” shtoi aktori, i cili bëri shaka se qëllimi i tij përfundimtar është të anulohet nga publiku./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.