• |
ide | kryesore

Putin i qetë kundrejt sanksioneve të vendosura: Jemi eksportuesit më të mëdhenj të drithërave

-Instant, Lajme, Planet

Presidenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar se largimi i disa kompanive të huaja nga Rusia nuk është ndonjë problem shumë i madh, shkruan BBC.

Në një fjalim në forumin ekonomik të shteteve post-sovjetike, Putin tha se është e pamundur të shkëputesh Rusinë nga teknologjia Perëndimore pavarësisht sanksioneve.


“Vjedhja e aseteve nga Perëndimi nuk do të rezultojë pozitive,” tha ai, duke shtuar se Rusia është dhe mbetet eksportuesi kryesor i grurit.

Ai tha gjithashtu se është e rëndësishme që Rusia të largohet nga sistemi bankar Swift. Ky reagim vjen pasi BE dhe aleatët e saj pezulluan shtatë institucione nga sistemi në mars dhe ka propozuar përjashtimin e tre bankave të tjera ruse nga Swift.

1 Comment

  1. KA VETEM NJE MENYR ME TE CILEN ZGJILLEN PROBLEMET DHE KJO ESHTE E VERTETA ..HAKU thotë:

    FAKTET E ZHVILLIMI DHE PERGJEGJSIT.TASME SKA KUSH GOJ TE FLAS QE MENDIMI TJE FJALA TIJE DHE VEPRIMI TIJE .JAN RREGULLUESE TE BOTES.MBASI ZHVILLIMET SOLLEN FAKTE.QE NESE FLASIM PER RREGULLUESEN ESHTE VETEM E VERTETA .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.