• |
ide | kryesore

Shqipëria nuk bëhet pengesë për Suedinë dhe Finlandën, i jep “Ok” për NATO

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Shqipëria i jep “Ok”-n parimore Suedisë dhe Finlandës për tu bërë pjesë e NATO-s. Olta Xhaçka zbuloi detajet.

“Miraturam në parim protokollet e aderimit në NATO në Suedisë dhe Finlandës. Kemi dhënë zyrtarisht dakordësinë tonë për zgjerimin e Aleancës dhe përfshirjen në të të këtyre dy vendeve. Këto janë protokolle që kalojnë më pas për ratifikim në Kuvend. Kur kjo procedure të miratohet në 230 parlamentet e vendeve anëtare të NATO do të bëhet i mundur pranimi de jure në traktatin e Atlantikut të Veriut për këto dy vende. Hapi final është edhe depozitimi i instrumentit të anëtarësimit pranë qeverisë së SHBA në cilësinë e vendit depozitues të këtij traktati. Është një zhvillim i rëndësishëm që forcon sigurinë dhe bashkëpunimin mes SHBA dhe BE-së si dhe NATO-s dhe BE-së. Është një zhvillim që vjen si një pasojë e drejtpërdrejtë e agresionit rus në Ukrainë.” – u shpreh ministrja e Jashtme.


Lexo më tej: Suedia dhe Finlanda në NATO/ A do votojë Rama kundër Erdogan? 

18 Comments

  1. o karuc, finlanda ka hedh firmen per neutralitet te perjetshem
   apo vk ?

   bythqirat nuk kan problem premtimet
   besojne gjithcka dhe asgje

 1. Suedia dhe Finlanda jane shtete shume te bukura . Asnjehere nuk kane qene kunder nesh dhe normal qe miratimi yne qe keto shtete te hyjne ne NATO do jete pozitiv .

 2. nje vendim shume konkret dhe shume i denje nga ana e qeverise tone .skemi pse behemi pengese per asnje vend tjeter

 3. shume mire po ben qeveria qe spo behet pengese per askend.Ato dy vende gjithmone kane pas marredhenie te mira me ne

 4. Nje vendim shume i mire. Nuk ka pse behet pengese Shqiperia per vendime te tilla. Suedia dhe Finlanda kane patur gjithmone marredhenie te mira me vendin tone dhe ne bejme mire qe jq kthejme

 5. Zot i madh, sa idjote ka ky vend. Kjo brigade sufllaqexhinjsh haron te ndroje ndonje fjale ose ndonje gabim por emrat dine ti ndryshojne. Lristi dhe Arolioni jane e njejta sufllaqe idiote.

 6. E vertete eshte… po mos te kishte pranuar ky kar – o – ministri skizofren, NATO do deshtonte, dmth abort kurvash. O lapsi a ju qivja udhen a skeni gje me te mire per te bere per dinjane sa merreni me nje larooo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.