• |
ide | kryesore

Gjenden 70 trupa pa jetë nën një ndërtesë në Mariupol

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit

Rreth 70 trupa të pajetë janë gjetur nën rrënojat e një ish-ndërtese industrial në qytetin e Mariupol të pushtuar nga Rusia, sipas ndihmës kryebashkiakut të Mariupolit Petro Andryushchenko.

Trupat u gjetën nga punonjësit e urgjencës ruse dhe u dërguan në një varr masiv. Andryushchenko tha se ata ishin njerëz që kishin mbetur të bllokuar në ndërtesën e shembur pasi ajo u godit nga granatimet.


“Asnjë identifikim nuk u krye, por vendasit thonë se në thelb nuk kishte asgjë për të identifikuar duke pasur parasysh gjendjen e trupave,” tha Andryushchenko.

Andryushchenko, kryetari i bashkisë dhe zyrtarë të tjerë lokalë nuk janë më në qytet dhe po postojnë përditësime nga një vendndodhje në territorin e kontrolluar nga ukrainas.

Të martën Andryushchenko raportoi se rreth 200 trupa të dekompozuar rëndë ishin nxjerrë nga nën rrënojat e një ndërtese banimi në qytet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.