• |
ide | kryesore

Pse Berisha ka vënë në shënjestër dyshen Rama-Vuçiç

-Instant, 1, Ide

Që prej ditës që u bë nismëtari i një rezolute të hedhur poshtë nga shumica socialiste, për dënimin e genocidit serb në Sebrenicë, në mënyrë të vazhdueshme dhe me një këmbëngulje gati manjakale, Sali Berisha po sulmon dyshen Rama-Vuçiç. Këtë e përsëriti edhe gjatë mbledhjes së parë të Këshillit Kombëtar të PD, aty ku ky forum ishte mbledhur për të zgjedhur kryesinë e re të partisë dhe jo për të ridizenjuar politikën e jashtme të kësaj force.

Duket qartë se Berisha ka vendosur të shfrytëzojë çdo rast për të treguar me gisht lidhjen okulte të dy njerëzve të fortë të Tiranës dhe Beogradit.


Lexo më tej:

Kronologjia/ Si u miqësuan Rama dhe Vuçiçi

Në pjesën më të madhe të atyre që thotë, ai ka të drejtë. Edi Rama dhe presidenti serb kanë krijuar një marëdhënie që e tejkalon në mënyrë të dukshme suazën e detyrave që ata mbajnë. Kryeministri ynë ka shkelur edhe mbi vijat e kuqe të politikës sonë të jashtme, sa herë që i është dashur të mbrojë partnerin e vet në Beograd. Ai ka kritikuar të gjithë liderët e Kosovës, pa përjashtim, duke qenë në krah të Vuçiçit. Ai, ndryshe nga gjithë vendet e perëndimit, ka fajësuar qeverinë e Prishtinës për mospërparimin e dialogut serbo-kosovar, duke thënë se këta të fundit e përdorin atë për qëllime të politikës së brendëshme. Ai nuk ka gjetur dot një fjalë për të dënuar mospranimin e fqinjit tonë sllav për ti vënë sanksione Rusisë, ndërkohë që ka vizatuar një tabllo të rreme, duke glorifikuar vetëm rreshtimin e Beogradit përkrah botës perendimore, me votën në OKB kundër agresionit mbi Ukrainë. 

Po ti shtosh këtyre edhe falenderimet e Vuçiçit, se Edi Rama e ka mbrojtur Serbinë në NATO, deklaratat e tij se ne “do ta pengojmë votimin e një rezolute kundër genocidit serb në parlamentet tona mike”, qëndrimi i Berishës për shndërimin e Tiranës në një “Beograd të vogël” zë edhe më shumë peshë.

Por pyetja shtrohet: pse po e bën ai këtë? Pse po këmbëngul me kaq forcë? Pse po insiston, kur dihet se nga kjo kauzë nuk merr ndonjë përfitim të ndjeshëm elektoral?  

Ndonëse e pa, që kur thirri një tubim proteste për të kundërshtuar vizitën e Vuçiçit në Tiranë, ai u bojkotua, ndonëse e ndjen që ky ligjërim, që në Kosovë mund të ndezë gjakrat, në Shqipëri përcillet me indiferencë, Sali Berisha vazhdon ti bjerë me kokë të njëjtit mur.

Courrier des Balkans: Rama-Vuçiç, ushtarët e vetmuar të Ballkanit të Hapur

Natyrisht që ai e ka një qëllim, i cili më shumë sesa nga një ekses i papritur patriotizmi, nxitet nga një kalkulim i pastër politik. 

Së pari, ndryshe nga apatia e deritanishme e PD-së bashiste, ai e ka kuptuar se një nga kolonat e lobingut ndërkombëtar të Ramës mbështetet mbi premisën e krijimit të paqes në këtë rajon, përmes afrimit të liderëve të dy kombëve më të mëdhenj të tij. 

Ai ka qenë i pari që, për ta kundërshtuar këtë, u bë flamurtari i betejës për mos shkëmbimin e territoreve dhe popullësive. Ai e ndjeu se një projekt i tillë, që kishte nga pas edhe Aleks Sorosin edhe Toni Blerin edhe mjaft personalitete të perëndimit, që e patën shpënë atë deri në zyrën e Xhon Boltonit, do hapte rrugën e sundimit të gjatë të Vuçiçit dhe Ramës mbi vendet e tyre. Ai e di gjithashtu se të njëtët faktorë janë sërish në lojë, duke kthyer xhaketën e mbrojtësit të një Ballkani me kufij të pastër etnikë dhe me mure të ngritur dhe duke u shndërruar në predikuesit e një hapsire pa barierra dhe pa kufij, si “Open Balakn”.

Por, që nga projekti, tashmë i lënë pas, i shëkmbimit të territoreve e deri tek tjetri, që nisi fillimisht me emrin mini-shengen, në jetën politike të Sali Berishës ndodhi një ngjarje jo e vogël. 

Ai u shpall non grata nga SHBA me gjithë konseguencat e një izolimi të thellë ndërkombëtar që mund të jenë rrjedhojë e një ndëshkimi të tillë. 

Prandaj beteja aktuale e Berishës në denoncimin e dyshes Rama-Vuçiç nuk bëhet vetëm për të moslejuar që ata ti imponohen popujve të tyre përmes aureolës së faktorit të patejkalueshëm të stabilitetit rajonal. Më shumë sesa për të luftuar këtë binom, halli i Berishës është personal. Ai do të çajë rrethimin diplomatik që i ka ardhur si pasojë e dekretit të sekretarit Blinken. 

Dhe për për të arritur këtë nuk ka rrugë më të mirë sesa ti shkelë syrin të gjithë faktorëve që janë kundër projekteve të dy autokratëve të Tiranës dhe Beogradit. Berisha është i ndërgjegjshëm se Gjermania e minoi deri në ekstrem idenë ogurzezë të ndryshimit të kufijve. Ai e di gjithashtu, se nga Merkel tek Scholz kanë këmbëngulur për procesin e Berlinit duke e injoruar “Ballkanin e hapur”. 

Video/ Kur Rama ishte gati të përplasej me Merkelin, për të ruajtur paktin me Vuçiçin

Prandaj goditja e pareshtur e binomit Rama-Vuçiç i ngjan në thelb dashurisë befasuese dhe të papritur që lideri demokrat pati në moshë të thyer për vlerat e konservatorizmit. Si njëra dhe tjetra janë lëvizje për të peshkuar aleatë të rinj në arenën ndërkombëtare.

Ndonëse Berisha është i ndërgjegjshëm se nuk i shkakton ndonjë dëm të madh elektoral Edi Ramës duke e vizatuar si pro serb, ai e ka këtë një lojë për konsum të jashtëm. Një nga rrugët më të sigurta që ka, për të kapërcyer izolimin e non grata-s, është që të bëjë për vete ata ndërkombëtarë, jo të pakët, që janë afishuar vazhdimit kundër projekteve personale të liderve të Beogradit dhe Tiranës.    ©Lapsi.al

33 Comments

 1. ANDI BUSHATI,ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA TALLIN TRAPIN ME ZAGARIN E MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER G KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,EDI RAMES ,ALEXANDER VUCIC ,REXHEP ERDOGANIT,KOL SALLAKU SKYPE KRESHNIK SPAHIUT DHE DRITAN HALE’s

 2. YMER GELBAZA KELLIRA U KAP DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT

 3. Bushat le te jemi fair, nuk mund te thuash se eshte personale ka qene i vetmi qe ne fillim kunder ketij binomi ogurzi, madje qe ne viziten e paret te ujkut te surrelit ne Beograd si kryeminister. Madje shume qe tani jane kunder Vucicit ne fillim ishin pro kesaj nisme.

  Shqiptaret e Shqipërisë jane indiferente pasi realisht nuk e dine se cfare humbin me Open Balkan, kane 9 vite trushplarje nga mediat e kapura.

  Nese realizohet ajo nisme merr fund integrimi ne BE pasi politikanet Europiane do justifikohen me kete mini jugosllavi per te refezuar zgjerimin pasi nuk do kete me sens per elektoratin e tyre.

  Pergjysmohet Kosova, Serbia e njeh me kushtin qe ti marri territore, nese behen te gjithe bashke perfshire Shqiperine nuk do kete zgjidhje tjeter as Prishtina e as fuqite e Quintit per ta kundershtuar ne favor te pseudo paqes ne Rajon.

  Ekonomia Shqiptare do derrmohet nga ajo serbe e cila ka mbeshtetjen e pakufijshme te Moskes dhe Pekinit per te qene faktor dominant ne rajon.

  I leverdis apo jo Berishes, rendesi ka qe ky projekt malinj te marre fund!

 4. ISH DEPUTETI RULI E PYET ANDI BUSHATIN DHE ARMAND SHKULLAKUN DHE FATOS LUBONJENEN?! thotë:

  KUR E KA FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT ZAGARI I MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIRA

 5. ZENI I BABIT JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT,KURSE YMER G KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT - thotë:

  KAMPION NE BOTE PA E FUTUR KARIN NE PIDH JANE SPARTAK NGJELA KAMPION,DHE NEN KAMPION YMER GELBAZA KELLIRA

 6. YMER G KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN -GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS-INFO YMER G KELLIRA thotë:

  ZOTI BUSHATI JU KUJTOHET KUR KOL SALLAKU SKYPE MASTUBONTE LIVE NE SKYPE HHAHA HAHAHA ,GJITHE ASHTU KUR YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES DUKE ZBULUAR SE BEHEJ INCEST MEE KRISTAQ RAMES DHE EDI RAMES DHE E SOLLEN NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN HAHAHA

 7. Berisha eshte leter e djegur dhe vetem do ja marri ne goje Edi Rames,kryeministrit me te suksesshem ne historine e Shqiperise

 8. Andi mund te jene te verteta keto qe ju thoni por ka edhe nje te vertete tjeter Berisha gjithmone por gjithmone ka qene kunder Vucic dhe serbeve ne pergjithesi ne mbrojtje te Kosoves dhe kjo eshte nje e vertete pasi marredheniet me Serbine nuk kane qene kaq vellazerore sa jane tani por kjo vetem midis Rames dhe Vucic pasi midis popujve te dy shteteve ka gjithmone nje ndasi dhe urrejtje te madhe.

  Keto normalisht duhet te tejkalohen sic ndodhi me popujt e Europes me Gjermanine naziste por kjo e fundit njohu krimet e saj dhe kompesoi edhe materialisht kurse Serbia qendron ne pozitat e saj te mos njohjes dhe kjo per mua eshte nje dem i madh per serbet.

   1. Shume kohe ma pare,kur askush nuk mendonte per nongrata e prograta,Berisha ka kundershtu cdo nisme e propozim qe kishte lidhje me Kosoven dhe Shqipnine, dhe burimin e kishte ne Beograd.
    Kjo asht e faktueme me za’ e me figure edhe nga vete Lapsi.al.
    Tashti,po,ai po e shfrytzon ma s’miri.

 9. YMER GELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERA MUT ,PRANDAJ NUK I OFROHET ASKUSH AFER… thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE ESHTE BERE KAPS DHE BLEJA 3 BIRRA

 10. Keta jane fiksu me na mbush mendjen qe sali berisha e ben per interes personal. Por edhe sikur, cfare interesi personal kishte ai kur kundershtonte shkembimin e territoreve ndermjet kosoves dhe serbise?! Dhe ne ate kohe nuk ishte shpallur akoma non grata. Berisha ka ngritur padi per shpifje kunder sekretarit blinken dhe te gjithe justifikohen se ajo ishte nje levizje politike e departamentit te shtetit por atehere cfare rruge tjeter duhet te ndjeke ai pervec asaj politike. Nje pyetje per analistin: karriera politike eshte interes privat apo social? Kur do ta kuptoni apo pranoni qe ne thelb cdo gje ka lidhje me interesin qofte ky edhe personal por jo domosdoshmerisht eshte negativ. Organizatoret e nje proteste per te mbledhur njerezit apelojne ndjenjat e tyre personale e private perndryshe nuk u del njeri ne shesh. Nryshe nga nente vitet e fundit sot berisha eshte kryetar i pd-s prandaj edhe aksioni i tij politik, sic e ka thene edhe vete, do te jete me i fuqishem se kurre.

 11. Mendoj Bushat se duhet ta lesh te qete Berishen ca kohe.

  Armiku aktual dhe me i eger i shqiptareve eshte kryeministri.

 12. Per keta, rracen e majte poste komuniste çdo veprim politik qe behet, behet per interesin e atij qe e ben! Llogjika,Imgjinata dhe subcoshienca e tyre nuk mund te kuptoje nje veprim pa perfitim! Pra; per kete rrace bastarde ku ben pjese dhe Bushati, patriotizmi nuk egziston por behet per interes..”Te majtet nuk kane atdhe ” ka thene babai i tyre shpirteror Marx; pra per keto pjella te perçudnuara, atdheu nuk egziston, jane gati t’ja shesin edhe armiqkut te vendit vetemn te prfitojne nga kjo! Prandaj per Bushatin rramen dhe gjithe bastardet e tjere, eshte interesi i Berishes (se ku e ka interesin Doktor Berisha ne kete moshe vetem keta te perçudnuarit e dijen) jo i Shqiperise, sepse i mesin te tjeret me kutin e vet! Me kete rast shiten edhe si psikologe qe lexojne ne mendimet e tjetrit!! O’ legen eshte patriot dhe kaq, sepse vetem ai, si politikan ka bere me shume se gjithe qeverite e antshqiptare te ps shures bashke qe kane vaferuar e vjedhurShqiperine e shqiptaret per 20 vjet qe e kane shtypur popullin çdo minut e sekonde qe kalon! Muter!!!

 13. YMER G KELLIRA KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA MARDHENIEN E TI TE PARE SEXUALE E KA PASUR NE FSHATIN E TIJ KUR ISHTE QOBAN ,KARIN E LAGU PER HERE TE PARE DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH NJE DHIE TE KOMSHIUT TE TIJ…

 14. Bushat po e trajton Berishen si Enver Hoxha, i cili i izoluar totalisht dhe pa asnje influence shkruante libra per gjepolitike boterore dhe i detyronte shqiptaret qe ti studjonin librat e tij. Bushat jemi ne vitin 2022!

 15. ANDI BUSHATI ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA TALLIN TRAPIN ME YMER G KELLIREN thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?

 16. Berisha nuk eshte Krishti qe u dashka te pranoje kryqezimin per te lare mekatet e te tjereve. Ne kete aspekt Bushati ka te drejte, pasi Berisha nuk mund te harroje veten dhe dinjitetin e tij ne cdo hap qe hedh.

  Por shqiptaret e dine mire se Beogradi ka qene nyja gordiane e politikes ne Shqiperi dhe me mbeshtetjen e tij kane qendruar ne krye ata qe kane drejtuar Shqiperine e Kosoven, madje ne mbi nje shekull, nderkohe qe jane zhdukur nga skena te gjithe ata qe i kane dale kunder.

  Ne kete aspekt Berisha e di se me cfare perballet kur zemeron Beogradin dhe nuk mund te themi se perfiton personalisht.

  Ne fazen e fundit si politikan Sali Berisha po lufton per shqiptaret me gjithe fuqine dhe per te mbyllur historine personale denjesisisht.

  1. Berisha lufton per kte timin. Dhe oer familjen e vet. Po sa te kete rrota kari si ty qe e besojne ai eshte ne rregull

 17. Ata janë të përçarë,s epse nuk luajnë me interesin që të fitojë partia, por që të fitojë Saliu, sepse është ‘non grata’. Ai mendon se po të marrë partinë, do të heqë ‘non grata’, por kjo nuk ndodh, në asnjë mënyrë. ‘Non grata’ është akt juridic, që goditet në gjykatë, Në Gjykatë Federale Amerikane, por ai nuk e goditi, dhe ai ka marrë formën e prerë sot. Ai gabohet, ku cajnë kokë amerikanët se ke marrë ti një parti me 12 mijë veta.

 18. YMER G KELLIRA DHE SPARTAK NGJELA JANE KAMPIONE PA E FUTUR KARIN NE PIDH HAHAH HAHAH

 19. O Bushat dhe keta pallat mavi qe ngelen me fjalen e malokut ne goje, qe me thene te drejten jane ca shpifesira qe sgjenden kund. Berisha sigurisht qe ka mbeshtetje nderkombetare pasi nuk do i ishte futur asaj qe i eshte futur dhe sigurisht i pari ishte ish ambasadorti i Italise, Foresti. Se cfare tha lexojeni vete. Pas tij ishte edhe ai i BEse qe tha se neve do punojme me kedo qe zgjedh PD-ja. Se treti, ishte ish drejtuesi i fushates se Klinton qe e takoi keto dite ne Tirane, pa permendur Grenell dhe kongresmenin Zeldin. Po te degjosh ate grekun qe mezi presin te ike Meta ketu kupton shume gjera. Po si gjithmone juve ju ka ngele ne goje Belisha, Belisha. Lereni betejen me te per nje moment se nuk ka asgje ne dore pervec fjalen, po merruni me ate qe maften e coji 230 lek apo nje shishe vaj 400 Lek me ca borde qe thjesht po rrjepin shqiptaret, por merreni me nje njeri qe ne fakt ka guxuar dhe ka hedhe njeriun numer 2 me te fuqiehsme ne boten demokratike ne gjyq dhe ka nje vit qe i kerkon te nxjerre prova dhe si pergjigje merr se te gjithe e dime se ka prova. Po te shkohet me kete llogjike te gjithe e dime se ka nje kjiniter rendi ne burg per trafikant dhe nje tjeter per ryshfet te kesaj qeverie.

 20. eshte urdher nga Beogradi qe Berisha te vere ne shenjester Edi Ramen dhe Vucic per te mbuluar kush eshte ne te vertet berisha ,nje agjent dhe nje sherbetor injorant i qellimeve te serbise Eshte po ai qe theu embargon dhe i shiti nafte serbise.eshte po ai qe takohej ferrave me Milloshevicin dhe quante me vone terrorriste luftetaret e UCK,eshte po ai dhenderr serbie qe trembet si djalli prej temjani nga Edi Rama qe e takon Vucic ne mes te beogradit dhe i kerkon te njofi kosoven Ky eshte non grata dhe DASH i di fare mire keto gjera prandaj e shpalli dhe non grata

 21. Kryesia e re, e dalë nga partia e Berishës, është një provë e gjallë se ai në “shansin” e tij të tretë, ka shkuar tek Sali Berisha i vërtetë, mosbesues, paranojak, mediokër, i mbyllur në guaskë të vet, me besnikë të pështirë

 22. “Monologu i pendesës”, për sojin më të ligë të komunistit, që është anti-komunist.

  Të besuam, të zgjodhëm, votuam për ty. Ti na rrahe, na shave, na ndave në dy. Ne u ngritëm të hiqnim nga zverku ty djall, ti na rrope, na dogje, ne dhe po na kall.

  Je pashpirt, hipokrit, pabesinë ke moral, sa dhe shokët mohon. Je mashtrues, se të mburr kur të bën fukara, ta lë fajin në derë, je pacipë, maskara.

  1. Problemi është se a e ka moralin e aftësinë intelektuale Spiropali , një adhuruese e “Skënderbeut” Rama, që këtë poezi ta ketë bërë vetë për të denigruar Berishën ?

 23. ndëshkimi evropian për Berishën vetëm sa ka filluar dhe është shumë herë më i rëndë se ai amerikan. Është i rëndë dhe i pamëshirshëm, pasi ai nuk ndëshkon vetëm Berishën, por dhe llumin që shkon pas tij dhe që tenton të marrë peng PD.O byroisti salihut poezine e ka bere nje i burgosur ne spac nga babai i salihut enveri,poezia i dedikohet komunistit te vetem ne europe salih karaxhic berisha

 24. More njerez, a ishte Rama apo Berisha qe kerkonte ndarjen e Kosoves?
  Te tjerat jane 5 me hic. Jane me lage, ta laga.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.