• |
ide | kryesore

Top Gun Maverick, vazhdimi perfekt pas 36 vitesh

-Instant, Paparazzi, Slider

Rrallë ndodh që një vazhdim i një filmi të jetë deri në origjinal, pjesa e dytë e Godfather, Rocky II dhe disa të tjerë hyjnë në këtë kategori, pasi dje ka hyrë fuqishëm edhe Top Gun: Maverick, produksioni ka bërë vazhdimin perfekt 36 vjet më vonë.

Nuk ishte e lehtë sepse Tony Scott, të cilit i kushtohet filmi, krijoi një kryevepër duke hyrë në historinë e filmave më të mirë ndonjëherë që nuk lodhesh duke i parë.


Megjithatë, pavarësisht se është një operacion komercial, nostalgjik për një film kult, ai është një film modern, inteligjent që feston të gjitha imazhet e filmit origjinal, nga fotografia, deri te kolona zanore, duke kaluar në atë aspekt gjithmonë romantik të njeriut që i kalon kufijtë e tij tipikë për kinemanë e viteve ’80.

Filmi dërgon edhe mesazhe për raportin e brezave dhe për llogaritë me të shkuarën tonë që duhen mbyllur gjithmonë.

LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.