• |
ide | kryesore

Analiza/ Luftimet ndodhin në Donbas, por Putini nuk ka hequr dorë nga Kharkivi dhe Kievi

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Pas tre muajsh lufte në shkallë të plotë kundër Ukrainës, në të cilën trupat tokësore pushtuan nga disa drejtime dhe raketat goditën objektiva në të gjithë vendin, deri në kufirin perëndimor me Poloninë, fokusi i fazës aktuale të konfliktit është kthyer në rajonin ku Rusia ka luftuar Ukrainën për tetë vitet e fundit: Donbas.

Analisti ushtarak Michael Kofman shkroi në Twitter javën e kaluar: “Bilanci i përgjithshëm ushtarak në këtë luftë ende priret në favor të Ukrainës, duke pasur parasysh disponueshmërinë e fuqisë punëtore dhe aksesin ndaj mbështetjes së gjerë ushtarake perëndimore… Por balanca lokale në Donbas gjatë kësaj faze është një histori tjetër. ” 


Sa plotësisht dhe sa shpejt i arrin Vladimir Putin objektivat e tij në Donbas, mund të diktojë se si dhe nëse pjesët e tjera të Ukrainës do të kthehen në lojë. Niveli i humbjeve të pësuar gjithashtu do të luajë një rol.

Donbas 

Rusia ka braktisur përpjekjet për të rrethuar të gjitha forcat ukrainase në Donbas për qëllimin më modest të krijimit të “kazanëve”, rrethime më të vogla që do t’i ndërpresin ukrainasit nga furnizimet dhe përforcimet.

Javën e kaluar, fokusi ishte në qytetin e Sievierodonetsk, ku guvernatori lokal Serhiy Haidai tha se Rusia kishte angazhuar 10,000 ushtarë dhe 2,500 pajisje shtesë për të sulmuar qytetin. Ka raportime se rusët tashmë kontrollojnë një hotel në periferi të qytetit, pas shumë ditësh bombardimesh të pamëshirshme.

Nëse Rusia merr Sievierodonetsk, ajo do të kontrollojë të gjithë rajonin e Luhanskut dhe mund të rrisë fokusin e saj në pjesë të Donetskut që ende nuk i kontrollon.

“Unë nuk mendoj se ofensiva ruse duket e ngecur, dhe megjithëse është e ngadaltë, nuk ka asnjë mënyrë të mirë për të parashikuar se kur do të arrijë kulmin”, shkroi Kofman.

Territoret e pushtuara 

Nuk ka më asnjë dyshim se Rusia planifikon të aneksojë plotësisht pjesë të Ukrainës, siç bëri me Krimenë në 2014. Më pas, Moska nuk pranoi të bënte të njëjtën gjë me zonat që kontrollonte në Ukrainën lindore, duke preferuar në vend të kësaj të mbështeste administratat separatiste atje. Tani, flitet për aneksimin e shpejtë të pjesëve të provincave Kherson dhe Zaporizhzhia që Rusia mori në ditët e para të pushtimit.

Ndryshe nga Mariupoli, të cilin Rusia e pushtoi pasi e bombardoi deri në rrënoja, dhe ndoshta qytete të tjera në Donbas që Rusia mund t’i pushtojë së shpejti, këto territore u morën kryesisht pa luftime, kështu që Rusia ka qenë në gjendje të fokusohet në pastrimin e disidencës dhe përpjekjen për të marrë kontrollin e plotë .

Zonat kanë parë një goditje të shtuar ndaj ndjenjës pro-ukrainase, si dhe raporte se Rusia po prezanton rublën dhe zonën kohore të Moskës, njoftime se mësuesit do të rikualifikohen në kurrikulën ruse dhe një seri videosh të këqija të vendasve që shpallin në kamera se ata kishin kaluar “një kurs denazifikimi” dhe nuk e mbështesin më Ukrainën.

Aneksimi zyrtar i këtij territori mund të ketë pasoja të mëdha për perspektivën e një marrëveshjeje paqeje. Ukraina nuk do të pranojë humbjen e këtyre zonave, por nëse nis një kundërsulm, Rusia mund të pretendojë se Ukraina po sulmonte territorin rus.

Kiev 

Jeta në kryeqytetin ukrainas ndihet më normale çdo javë. Sirenat e herëpashershme të sulmit ajror dhe njerëzit me armë në rrugë janë përkujtues të luftës, por tarracat e kafeneve janë të zëna, opera është rihapur dhe shtetrrethimi është shtyrë në orën 23:00. Që kur rusët u tërhoqën në fillim të prillit, nuk ka pasur asnjë kërcënim artilerie dhe nuk ka pasur përsëritje të bombardimeve nga periferitë që karakterizuan javët e para të luftës.

Megjithatë, gazeta e lajmeve në gjuhën ruse Meduza javën e kaluar citoi burime të lidhura me Kremlinin që pretendonin se Putin nuk kishte hequr dorë ende nga Kievi dhe mund të nisë një sulm tjetër pasi të përfundojë beteja për Donbasin.

Kharkiv 

Ashtu si me Kievin, rusët u përpoqën të sulmonin qytetin e dytë të vendit në ditët e para të luftës dhe, si në kryeqytet, ata u përballën me rezistencë të fortë të papritur, u bllokuan në periferi dhe më pas u shtynë në pozicionet përreth qytetit.

Në javët e fundit, forcat ukrainase i kanë shtyrë më tej rusët, por, ndryshe nga Kievi, pushtuesit janë ende në distancë goditëse nga qyteti. Të enjten e kaluar, zonat brenda kufijve të qytetit u bombarduan për herë të parë në dy javë dhe nëntë civilë vdiqën, sipas autoriteteve lokale.

Komandantët ushtarakë thonë se nuk ka asnjë shenjë të një avancimi të ri në Kharkiv, por rusët po gërmojnë fort në pozicionet që ata ende mbajnë, pa plane për t’u tërhequr deri në kufi, siç bënë diku tjetër.

“Ata po planifikojnë diçka,” tha një komandant me qendër jashtë qytetit javën e kaluar.

“Ne mund të zbulojmë se çfarë është vetëm kur të ndodhë.” 

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.