• |
ide | kryesore

Forcat e Armatosura të Ukrainës nisin ofensivën në Kherson

-Instant, Arkiva, Planet

Shërbimi për shtyp i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës ka bërë me dije se forcat ukrainase kanë nisur një ofensivë në rajonin Kherson.

“Si rezultat i veprimeve sulmuese të njësive të Forcave të Mbrojtjes, armiku pësoi humbje dhe filloi të mbrohet në pozicione të pafavorshme pranë Andriivka, Lozove dhe Bilohirka, rajoni Kherson. Luftimet vazhdojnë. Pushtuesit rusë qëlluan mbi infrastrukturën civile jashtë vendbanimeve të Prybuzke.


Posad-Pokrovske, Blahodatne, Osokorivka, Novovorontsovka dhe të tjerë. Me ndihmën e sistemeve raketore kundërajrore S-300, armiku vazhdon të forcojë mbrojtjen e tij ajrore”, thuhet në deklaratë.

Më 24 shkurt, Rusia nisi një fazë të re të luftës së saj kundër Ukrainës – një pushtim në shkallë të plotë. Pushtuesit po bombardojnë dhe bombardojnë qytete, qyteza dhe fshatra të Ukrainës, duke torturuar dhe vrarë civilë. Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe vende të tjera kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.