• |
ide | kryesore

Zbardhet biseda 80-minutëshe e Macron-Scholz me Vladimir Putin

-Instant, Arkiva, Planet

Zbardhen detaje të reja nga telefonatat e gjata të zhvilluara ditën e djeshme nga udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë me Presidentin rus, Vladimir Putin.

“BBC” raporton se Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz kanë folur me Putin për 80 minuta, ku i kanë kërkuar që Rusia të zhvillojë negociata të drejtpërdrejta dhe serioze me Presidentin e Ukrainës.


Siç raporton “BBC”, referuar zyrës së Kancelarit gjerman, Macron dhe Scholz kanë “këmbëngulur për një armëpushim të menjëhershëm dhe një tërheqje të trupave ruse”.

Nga ana e tij, mësohet se udhëheqësi rus është shprehur se Moska është e hapur për të rifilluar dialogun me Kievin. Në njoftimin e Kremlinit thuhet se Putin nuk ka përmendur mundësinë e bisedimeve të drejtpërdrejta mes tij dhe homologut ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Gjithashtu, Franca dhe Gjermania i kanë kërkuar Putinit të lirojë 2500 luftëtarë ukrainas të marrë si robër lufte në fabrikën e çelikut Azovstal, në Mariupol.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.