• |
ide | kryesore

Kronika / Veliaj personazhi i turpit të TV-ve tona

-Instant, Kryesore


Eriona Veliaj po shndërrohet në personazhin më qesharak të ekraneve. Për çdo gjë që ndodh në Tiranë ai shfaqet në TV. Sot e përsëriti për të disatën herë “privatizimin” e ekranit, duke mbajtur një fjalim në aeroport për hapjen e linjës Tiranë-  Kretë. Askush nuk mund të shpjegojë dot me mendje të ftohtë se çfarë kërkon një kryebashkiak në përurimin e një linje ajrore. A mund ta shesë si punë të tij qytetari i parë i Berlinit, Romës apo Parisit faktin se aeroportit të qytetit të tyre i shtohet edhe një linjë ajrore? Vështirë të imagjinohet.

Kryebashkiaku u mundua ta justifikojë këtë me një vizitë të disa homologëve të tij dy javë më parë si dhe me shprehjen: “jemi qytet më i ndërlidhur i rajonit”, por të gjithë e dinë se Rinasi nuk është aeroporti i Tiranës, por i gjithë Shqipërisë. 

Por fiksimi i Veliajt nuk është i lidhur vetëm me linjat ajrore. Dje ai u shfaq në të gjitha ekranet për të startuar një tjetër eveniment që nuk ka lidhje me të: Kampionatin Europian të peshëngritjes.

Erion Veliaj duke folur per kampionatin europian të peshëngritjes  

Po të shikoje vetëm këtë fundjavë varavingot më të cialat ai u bë lajm kombëtar, nuk i beson dot syve. Ai i dhuroi emblemën e kullës së qytetit që tashmë është fundosur poshtë kullave, stilistes italiane Elisabetta Franchi.

Elisabetta Franchi duke marrë nga Veliaj 'Kullën e Sahatit'

Ai mbajti një fjalim në Tiranthlon eventi sportiv që bashkon tre disiplinat më të njohura dhe të praktikuara në një garë të vetme: not, çiklizëm dhe vrap, shënoi sot edicionin e tij të dytë në Tiranë.

Pastaj ai i vuri kurorën e dasmës fituesit të Big Brother Ilir Shaqiri.

Si kur shfaqja vend e pa vend në këto evenimente për të cilat ai ka prodhuar kronika televizive edhe për ti paralajmëruar edhe për ti përuruar, kryebashkiaku kishte organizuar edhe një reportazh special në Neës 24 me gazetaren Nisida Tufa, ndërkohë që të njëjtin eveniment, pra rihapjen e kopshtit zologjik e kishte shfrytëzuar për kronika të ve♪5anat në Top Channel dhe Report TV duke organizuar aty vizima me një grup fëmijësh.

Kompleksi i pishinave do t'i rikthehet Federatës sonë të Notit”, Veliaj zbulon planet për Kopshtin Zoologjik, atë Botanik dhe Pishinat – Balkanweb.com – News24

Po ti shtosh këtyre edhe protagonizmin e shfrenuar që shfaqi gjatë finalesë të Konference League, ku u shfaq mbi 20 herë në ngjarje të ndryshme televizive, overdoza e kalon çdo cak. Të gjithë sportdashësit që e ndoqën finalen e Parisit mes Realit dhe Liverpulit është e sigurtë që nuk e kanë parë asnjëherë portretin e kryebashkiakes së Parisit, madje, me siguri që nuk e dinë as sot emrin e Anne Hidalgo.

Sepse ky është ndryshimi mes një vendi demokratik dhe një shteti ku mediat i kontrollon politika. Jo më kot Shqipëria vazhdoi të humbasë 20 vende në klasifikimin e lirisë së shtypit që bëjnë “Reporterët pa kufij” me arsyetimin: “Mediat private më me ndikim në Shqipëri janë në pronësi të një grushti kompanish që kanë lidhje me politikanë dhe në të njëjtën kohë operojnë në sektorë që kanë nevojë për rregullim nga shteti, si ndërtimi”.

Tani kuptohet më lehtë pse na është bërë Erian Veliaj si njeri i shtëpisë, sepse ai ka në dorë lejet e ndërtimit.

©Lapsi.al


31 Comments

  1. Shteti duhet te gjobisi mashtrusit e linjes wizz air qe po masakron njerezit nga dhjete ore vonese neper aeroporte.
   Trianthlon ishte nje idiotizem qe u blloku gjith kryeqyteti per 7-8 cikliste.
   Kane zaptu gjith mediat me mashtrime

   1. Lal plehu,i mbylli te gjitha nevojtoret publike,per te hapur vend per ndertime per te pastruar parate e droges… Pastaj kishte edhe nje arsye madhore e cila mund te interpretohet keshtu : Nuk ju maftoj une si hale publike, dashekeni dhe hale te tjera Per kete tifozet hollandeze e falenderuan nga zemra duke i pshurrur ne murin e bashkise…..por…. punet le te shkojne keq e me keq, karvani i qeneve hajdute eten perpara…Ose per t’a pershtatur me mire “Qente le te lehin, karvani i hajduteve shkon perpara me vjedhjet…Tung; kerma te shoqerise!

  2. I paemër 30/05/2022 te 15:52 – ti je lepur. Ti ben thirje ne internet por je lepur i vogel te tregosh kush je dhe te udheheqesh revolucionin. Me keto thirje koti njerezit cohen nga krevati ne emanate te bejne cicin dhe shkojne te flene gjume prape

 1. Pederasti me i shpifur i kohve moderne, tamam prostitut me 💩💩💩💩💩 yje🤣😂😅.

  1. Se mos eshte vetem Velia. Eshte mbush plot.
   Dylberet e Rames dhe Soros kane shku gjithanej.
   OKB , Ministi, Bashki.

 2. “Monologu i pendesës”, për sojin më të ligë të komunistit, që është anti-komunist.

  Të besuam, të zgjodhëm, votuam për ty. Ti na rrahe, na shave, na ndave në dy. Ne u ngritëm të hiqnim nga zverku ty djall, ti na rrope, na dogje, ne dhe po na kall.

  Je pashpirt, hipokrit, pabesinë ke moral, sa dhe shokët mohon. Je mashtrues, se të mburr kur të bën fukara, ta lë fajin në derë, je pacipë, maskara.Ja lexoni per salih karaxhic berisha shkruar nga nje i burgosur ne Spac,nga babai shpirteror i salihut,enveri

  1. Ika thënë një fjalë Ylli Manjani
   Skënder Gjinushit
   Kur të del muti perpara ça ti besh të merresh me mutin nuk ja vlen
   @ tr bëj ankesën.dhe merr leket.
   Nëse ke nejt4 orë.

 3. Teksti i mesiperm duket si per Bashen dhe fjalia e fundit nuk ka lidhje me tekstin kushtuar nje te pabesi, qe i shau, rrahu e ndau demokratet.

  Por tani per kronikat e Veliajt dhe qendrimi i médiave ndaj tij, i cili mendoj se ka te beje me financimet nga jashte apo Bashkia e inceneratoret.

  Prandaj po i rezervojne per here e me shume kohe televizive Kryetarit te Tiranes, duke celur shume para kohe fushaten e tij per nje mandat tjeter.

  Ne se televieionet tona do te vazhdojne keshtu, dita kur pas Gabit te leckave do te kemi nderin te shohim edhe Gabin mediatik nuk do te jeté e larget.

  1. Lal plehu,i mbylli te gjitha nevojtoret publike,per te hapur vend per ndertime per te pastruar parate e droges… Pastaj kishte edhe nje arsye madhore e cila mund te interpretohet keshtu : Nuk ju maftoj une si hale publike, dashekeni dhe hale te tjera Per kete tifozet hollandeze e falenderuan nga zemra duke i pshurrur ne murin e bashkise…..por…. punet le te shkojne keq e me keq, karvani i qeneve hajdute eten perpara…Ose per t’a pershtatur me mire “Qente le te lehin, karvani i hajduteve shkon perpara me vjedhjet…Tung; kerma te shoqerise!

 4. Po kopjon stilin e Rames per protoganizem mediatik, por duke qene se eshte kopje e shemtuar dhe me defekte i duhet ta kompensoje me sasi spotesh televizive, qe duhet thene lene shume per te deshiruar si te bajtme dhe “cringe”.

  Pa llogaritur qe ketij aq shume kohe sa i dedikon daljes ne media dhe propagandes, ne fund te dites nuk i tepron asnje sekonde per tu marre me Tiranen, qytetin me disfunksional te Europes…

 5. Artikullshkruesi ben krahasimin ndermjet francezevet dhe shqiptarevet,por a mundesh ti krahasosh? I mbani mend jelekverdhet per ca cent me shume ne cmimin e karburantit i vune zjarin Parisit,shqiptaret skane buke te hane e rrine tere diten para Tv

 6. Laro bythec qe as zdroms nuk e merito ta therrasesh. Fatkeqsisht po nuk u zgjuan delet do behet kryeminister dhd skeni pare gje akoma…

  1. Populli- kush te pengon ty qe te udheheqesh revolucionin e trete Berishist. Behu ti martiri i pare Berishian. Mos u fshih si dhelper pas internetit. Fjalet nuk kane shume peshe sot, veprimet kane. Beju burre ne emer te popullit.

 7. ndëshkimi evropian për Berishën vetëm sa ka filluar dhe është shumë herë më i rëndë se ai amerikan. Është i rëndë dhe i pamëshirshëm, pasi ai nuk ndëshkon vetëm Berishën, por dhe llumin që shkon pas tij dhe që tenton të marrë peng PD.

 8. Astrologet tona, te cilat cdo dite na parashikojne fatin, duke pare yjet brenda unazes se Tiranes, ne emisione mengjesi e pasite, tani do te zevendesohen nga analiste e patronazhiste. Disa prej tyre, si Ngjela, apo Frroku, na japin edhe me data se kur arrestohet Berisha ose Meta, ca te tjere parashikojne se cdo behet me PD, madje edhe cili do te jete qendrimi i SHBA dhe Europes ndaj Berishes, e terci e verci…

  Ne mund te qeshim para ekraneve se nuk qajme dot, por keta zoterinj pensioniste apo ne prag te tij, i mbushen xhepat vetem duke folur e marre poza neper kanalet private.

 9. Pervec ndonje hajduti qe perfiton nga ky, nuk gjen njeri te flas e mire ne Tirane per kete pleh.. Ka plot ndyresira politikane ky bend, por ky eshte totalisht dhe me tepri i neveritshem… Dhe me ato gjestet e shpifura e te njejtat fjale, te ben per te vjelle.. Komplet bq lulishtesh

 10. o Zot, keni redaktor apojeni keq me parate. Aq shume gabime ky shkrim sa ne perpjekje per te kuptuar fjalet, te iken vemendja nga permbajtja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *