• |
ide | kryesore

Të mërkurën mbahen homazhet për ish-presidentin Nishani

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Homazhet për ish-presidentin e vendit, Bujar Nishani do të mbahen në Pallatin e Kongreseve të enjten, më 2 qershor, në orën 10:00.


Ndërkohë të afërmit e tij dhe stafi mjekësor në Spitalin Universitar të Berlinit, Charite, janë në procedura për të sjellë në atdhe trupin e të ndjerit. Mësohet se ai mund të mbërrijë nesër në vendin tonë.


Ish-kreu i shtetit do të përcillet për në banesën e fundit me ceremoni zyrtare ashtu siç aplikohet gjithmonë në rastet e figurave të larta shtetërore.

Ndërsa qeveria pritet të nxjerrë një vendim për të gjitha procedurat e ceremonisë zyrtare për ta shoqëruar drejt banesës së fundit, ish-presidentin me të gjitha nderimet e duhura.

Ish-kreu i Shtetit Bujar Nishani ndërroi jetë të shtunën e 28 majit teksa po kurohej në spitalin universitar Charite të Berlinit në Gjermani.

Shëndeti i tij u përkeqësua për shkak të insuficiencës polmonare të theksuar gjë e cila ishte fatale për të.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.