• |
ide | kryesore

Modeli i PPE kundër ndërkombëtarëve të Tiranës

1, Arkiva, Ide

Mbledhja e Partive Popullore në Roterdam po përcillet me drithërimat e tifozëve të një ndeshjeje futbolli në Tiranë. Pala e humbësve në Partinë Demokratike, të cilës i bën jehonë edhe një pjesë e mediave pro qeveritare, po propagandon se tani që Berisha u ringrit në krye, familja më e madhe politike e së djathtës së kontinentit ka shpallur embargon. Ata e vënë theksin tek fakti se demokratët shqiptarë nuk u ftuan zyrtarisht dhe u privuan nga e drejta e votës në këtë kongres. Pikërisht të njëjtat fakte, merr për bazë edhe pala e “Foltores”, për të argumentuar krejt të kundërtën, pra se kjo është një e drejtë që i është hequr ish PD-së së Bashës, e cila e kishte atë deri pak kohë më parë dhe duhet të vazhdonte ta ushtronte “de juro”, derisa drejtësia shqiptare të japë një vendim të formës së prerë, se kujt realisht i takon partia më e madhe e opozitës.


Pra, në mënyrë të banalizuar palët po mbrojnë dy versione kontradiktore, njëra se PPE nuk e njeh Berishën dhe tjetra se tani pas fitores së këtij të fundit, ata i kanë prerë lidhjet me udhëheqësinë bashiste.


Në fakt, e vërteta nuk qëndron në asnjërin nga këto ekstreme, por diku në mes.

Në kongresin e saj të fundit, PPE, ka dashur të mbajë një qëndrim farmaceutikisht neutral ndaj grupeve riavle në PD. Ndonëse në Roterdam gjenden, Këlliçi, Tabaku apo Vokshi ata nuk janë ftuar aty si përfaqësues të PD-së zyrtare, por në funksion të detyrave të tjera që mbajnë. Ata, si njëri krah edhe tjetri, janë zhveshur nga e drejta për të votuar si përfaqësues së selisë qëndrore në Tiranë.

Dhe ky vendim është marrë për një arsye të thjeshtë, për të rspektuar atë që David McAlister e shpalli publikisht gjatë vizitës këtu: skrupulozitetin për të qëndruar të barazlarguar dhe mos u bërë palë në një konflikt të brendshëm. Duke qenë të ndërgjegjshëm për peshën manipulative që marrin gjestet e ndërkombëtarëve këtu, duke e ditur se palët janë në një konfikt, që pret të gjykohet në apel (pa e perceptuar se nën ç’trysni të paimagjinueshem janë gjykatat shqiptare) dhe ndofta duke besuar se shqiptarët nuk janë barëngrënës, që presin nga të huajt zgjidhjen e sherreve politike mes tyre, në PPE kanë menduar një pezullim të përkohshëm, deri sa të mbyllet saga një vjeçare e monopolit mbi PD-në.

Prandaj, përpara se të diskutohet në prizmin e sherrnajës banale, nëse partitë popullore europiane i dhanë të drejtë Berishës apo u rreshtuan kundër tij, modeli i asaj që po ndodh në Roterdam duhet marrë si një shembull për ndërkombëtarët e Tiranës. Pra, se standarti i miqve, aleatëve apo diplomatëve të huaj nuk duhet të jetë ai i ndërhyrjes brutale dhe imponimit, por ai i respektit dhe racionalitetit. Standarti i PPE është larg formulave “do hani bar po zgjodhët Berishën”, “mos votoin për kandidatët e non gratës”, as ai i presonit mbi gjykatat apo i tifozllëkut mes palëve në garë.

Ata duan ta shohin pa u përfshirë, deri në fund, mënyrën se si do të zgjidhet kriza e PD-së, për të njohur dhe pranuar pastaj palën fituese. Kjo është e vërteta e plotë e asaj që po ndodh në Roterdam, një e vërtetë që duhet pompuar dhe bërtitur me zë të lartë, pasi ajo na mëson, se shpesh në këtë republikë bananesh, hasim dy stereotipe ndërkombëtarësh: ata që nëpërkëmbin çdo praktikë demokratike duke dashur të na imponohen dhe ata që na respektojnë duke mos luajtur rolin e bariut në garat e brendshme politike.

©Lapsi.al

22 Comments

 1. Sikur votoi Albama. Apo kete lajm.se jepni ju. Nuk ka opozite qe e vendos gjykata se do te ishte turp. Do behet opozita me gaz bardha. Vari leshte!
  Ato amerikanet qe takuan berishen pse si jepni ju te paanshmit?

  1. Opozita dihet kush është ! Pd e rithemeluar.

   Ppe janë të qetë dhe sduan të çajnë karin kot. Berisha i ka gjërat në.dorë pse duhet ata me i von vulën??
   Mbështetje për berishën kanë dhënë gjithë kohës. Fakti kryesor ishte heshtja gjatë zbythjes s e bashës.
   Çpunë kanë ata të humbasin kohë kot me bashën. Kanë si qëllim politik ndihmën brenda kampit . Basha ska askënd ca i hyn në në.punë ppe??

   Muhabet kot ky i kapsir por që duhet për ca vezhderrë që kujtojnë që shqipëria është qendra e botës

 2. Belind jevgu kishte vajtur me zor me lret e veta per tu dukur gjoja ja na ftuan. O sot ca shurranjosesh. Ikni o shqiptare nga ky vend bythqir

 3. ANDI BUSHATI,ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA E PYESIN ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN…?! thotë:

  I KUJT ESHTE GREG KRISTAQ RAMA DHE KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT,SE DO TE NGORDHESH DIKEJAFUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE DUKE MASTURBUAR AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT

  1. Bushati dhe Shkullaku po ja kalojne Mero Bazes per nga legenlliku dhe poshtersia ne mbrojtje te qelbesirave te politikes duke filluar me Berishen e deri tek Rama dhe rraqet e tjera.

 4. Po Lyl Brava c’ben i varfri? Shet tulipane a cokollata me kanabis…?
  Di njeri gje?
  Disa thone se e ka marre Merua jurist te TemA… .

 5. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA ESHE KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT

 6. YMER G KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUT PRANDAJ NUK I OFROHET ASNJE FEMER thotë:

  YMER IK FUTJA LLAPEN NE BYTH EDI RAMES DHE KARIN NE BYTH ALEXANDER VUCIC SE DOKTORI JU KA NXJERR LAKURIQ PARA SHQIPETAREVE

 7. BATON HAXHIU JA THINJI QIMET E BYTHES ANDI BUSHATIT DUKE LEHUR SI ZAGAR ME BOLE TE EDI RAMES DHE HASHIM THACIT NE GOJE thotë:

  PO SO KE NERVA OR ANDI MJE DEGJUE BATON STANISHIQIN HAHA AI ESHTE NJE ZAGAR I TREDHUR NGA KOQET NGA EDI RAMA DHE HASHIM THACI

 8. Keto jane karlliqe me Parfum .
  Ngeli gomari ne dore te Bushatit.
  Kullote Bushat,kullote buze detit dhe lendinave te virgjera.
  Pune kurvash.

 9. Duke lënë mënjanë hamendësimet subjektive të Bushatit, ka një fakt tronditës për opozitën shqiptare,
  Pas 32 vitesh grupimi më i madh politik i djathtë i BE, PPE, nuk e njeh PD shqiptare “të rithemeluar” nga Berisha..
  Pra shumica e partive të djathta popullore të Europës , nuk e njeh të ashtuquajturën “Parti e djathtë e rithemeluar konservatore” të Berishës.
  Ndërkaq Departamenti amerikan i shtetit, është shprehur kjartë e prerë:
  Nuk do të mbështesim një Parti demokratike shqiptare të drejtuar nga “non grata” Berisha, por në të njejtën kohë,, megjithë “mbështetjen” formale të Ramës, kushtëzuar nga situata aktuale gjeopolitike, , e ka akuzuar qeverinë aktuale të tij si një qeveri të korruptuar në të gjitha hallkat e saj.
  Bushati e të tjerë si ai, pretendojnë se nuk e ka tagrin drejtësia që të përzgjedhë lidershipin e ndonjë partie shqiptare.
  Ashtu është sigurisht.
  Por ama drejtësia duke u mbështetur në faktet për abuzimet me pushtetin e korrupsionin në Shqipëri, nëse do ta çojë deri në fund këtë mision edhe nën ndikimin e perëndimit që ka investuar miliona euro për këtë qëllim, duke e pastruar politikën nga politikanët e korruptuar, do të ndërpresë edhe abuzimet me zgjedhjet.
  Korrupsioni e keqqeverisja nuk mund të sanohen me sharrje të ndyra banale, por vetëm me pastrimin e politikës nga njerrëzit e korruptuar nga drejtësia.

 10. “Modeli i PPE, kundër ndërkombtarëve të Tiranës”, e titullon shkrimin e tij Bushati duke haruar se jo të gjitha shtetet e BE, qeverisen nga e djathta apo grupi i PPE.
  Nuk duhet përgjithësuar e gjithë politika europerëndimore me cilësimin “ndërkombëtarët”, përderisa në Parlamentin e Komisionin europian , ka dy grupime të fuqishme politike , të djathta e të majta..
  Me cilësimin “ndërkombëtarët e Tiranës”, Bushati i fut në një thes të gjithë ambasadorët e BE.
  Do të mjaftonte ti rikujtoj Bushatit, se ambasadorët e BE, nuk e kanë takuar asnjëherë Berishën për ta njohur si lider të opozitës, por kanë takuar Bashën e tani Alibeajn si përfaqësues zyrtarë të PD.
  Nëse ata takojnë liderin e PS me cilësinë e kryeministrit, kjo nuk do të thotë se ata mbështesin të gjithë ate apo partinë e tij, por ndjekin linjën zyrtare të dipllomacisë .
  Keni parë ndonjë ambasador apo lider shtetëror të perëndimit që të shkojë e të takojë në burg Navalnin ?
  Takojnë vetëm presidentin Putin apo ministrin e tij të jashtëm Lavrov.

 11. Berisha bën “pis” procesin/ Ankesa për zgjedhjet në PD: Shtohen akuzat për “orientim të votës” për kryesinë e re

 12. krisjet e lojrat e Sali Berishës me Perëndimin. E është pikërisht atëherë kur SHBA, Britania e Madhe dhe vendet e BE-së i vunë vulën Sali Berishës si një tiran. Që një vit më parë u ngulit me “Non Grata”-n e qeverisë së SHBA. Vendim që realisht ka nisur që në mesin e viteve 90

 13. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLIN KARIN ME ZAGARIN E MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER G KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

 14. FOTOT/ Berisha “shkrihet” me Meidanin, Frangaj merr Fevziun me vete: Çfarë s’u pa nga homazhet për Nishanin,shpellkari e maloku ketu lart qe ka qire vajzen e mamin e vet

 15. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE ERDOGANIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE CARLO BOLES BOLINO

 16. Gjesti i shëmtuar në kufitjë e neverisë në një ceremoni mortore, është identiteti real i Sali Berishës.

  Nuk ka lënë njeri që ka vdekur në këtë vend dhe e ka pas kundërshtar, pa e përbaltur.

  Dikujt duke i përmendur dashnore, të tjerëve baballarë, nëna e motra.

  Bujar Nishanin që e kishte mik, e përdori edhe të vdekur për të sulmuar armikun e tij.

  Ky është respekti real që Sali Berisha ka për Bujar Nishanin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.