• |
ide | kryesore

“Kujtohuni të godisni tokazi”: Berlusconit bën trajnerin para finales së playoff-it, zbulohet fjalimi

-Instant, Sport, Video

Për herë të parë në historinë e saj, Monza u ngjit në Serie A duke mposhtur Pizën në një ndeshje shumë të vështirë në finalen e dyfishtë të playoff-it. Presidenti i brianzolëve Silvio Berlusconi ka bërë tashmë proklamime të zhurmshme për sezonin e ardhshëm, duke sugjeruar se skuadra nuk do të jetë vetëm numër në kampionatin kryesor, por ka qëllim të synojë lart. Ndërkohë, në një intervistë të dhënë për Quarta Repubblica, Kavalier rrëfeu fjalimin që i bëri skuadrës para ndeshjes së dytë vendimtare, e cila përfundoi me fitoren 3-4 të skuadrës së Stroppas në kohën shtesë.


Silvio Berlusconi njihet për “ndërhyrjen” e tij në dhomat e zhveshjes. Indikacionet e tij drejtuar Ancelottit për përdorimin e modulit të pemës së Krishtlindjes ose fjalimin gjatë menaxhimit të Inzaghit mbi qëndrimin që duhet ndjekur në fushë janë të famshme. Epo, edhe me rastin e ndeshjes së dytë të finales së play-off-it të Monzas kundër Pizës, Berlusconi ka dashur t’i japë ekipit këshillën e tij “të çmuar”, siç tha vetë: “Skuadra ka një strategji loje, të cilën e kam sugjeruar unë, shumë efektive – tha ai -. Ishin rekomandimet e mia më të fundit teknike, gjithmonë duhet t’i përsërisësh gjërat që ata i dinë. E është e rëndësishme që presidenti t’ia thotë…”.


Cavalieri pastaj filloi të përsërisë fjalimin e tij: “Duhet të jeni njëmbëdhjetë luftëtarë, njëmbëdhjetë gladiatorë që luftojnë në çdo top dhe i rezistojnë çdo sulmi. Duhet të mbani mend se golat shënohen në anën tjetër të fushës. Duke goditur portën. Prandaj, nuk duhet humbur kohë me pasime të kota në gjysmën tonë të fushës”. Siç bëjnë edhe skuadra – i ilustron ai gazetarit – si Liverpool dhe Real Madrid, ata humbasin kohë”.

Më pas ai vazhdon: “Ne duhet ta hedhim topin gjithmonë përpara, në gjysmën tjetër të fushës ku duhet të jenë gjithmonë sulmuesit tanë, të cilët nuk duhet të kthehen kurrë në gjysmën tonë të fushës, të gatshëm të nisen në cdo top të gjatë, të gatshëm të dalin të vetëm përballë portierit kundërshtar dhe duke u përpjekur të shënojnë gol, mbani mend të godisni tokazi”.

“Goditjet me mënyra të tjera, shpesh përfundojnë jashtë portës – i shpjegon Berlusconi gazetarit – dhe më pas portieri mund të marrë topin me lehtësi, apo jo? Për goditjet tokazi ata duhet të hidhen”. Pastaj ai rifillon të lexojë fjalimin e tij: “‘Ne e dimë se këta kundërshtarë janë të këqij, por ju nuk duhet të keni frikë, gjithashtu duhet të keni zjarr në sytë tuaj. Sot po shkruani historinë, keni vetëm një detyrë, një detyrim, vetëm një qëllim për të arritur, duhet të fitoni.’ Ata dolën në fushë dhe fituan”. E sigurisht edhe falë këtij fjalimi…Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *