• |
ide | kryesore

Deklarata bombë/ Nuk e dënojmë genocidin serb, se pengon “Ballkanin e Hapur” (video)

Kryesore, Lajme

Ndodh shpesh që ata që nuk i kuptojnë gjërat mirë, të bërtasin me zë të lartë ato që të diturit i kumtojnë në mënyrë të kamufluar. Kështu ka ndodhur në emisionin “Open” edhe me zv/kryetaren socialiste të Kuvendit, Ermonela Felaj, e cila e ka lidhur me “naivitet” refuzimin e Rilindjes për të dënuar genocidin serb qoftë në Bosnje qoftë në Kosovë, nga frika se mos prishen interesat Rama- Vuçiç për Open Balkan.


Lexo më tej:


Andi Bushati: Vetëm Rama e ka në dorë ta lajë njollën e mbrojtjes së genocidit

Deri më tani shumë analistë dhe opozitarë e kanë shprehur me zë të lartë faktin se qeveria e Tiranës nuk mban qëndrim ndaj genocidit serb, pasi nuk do të prishë marrëdhëniet me Beogradin. Madje kur Taulant Balla hodhi poshtë rezolutën për dënimin e krimit në Sebrenicë, në shtypin shqiptar u botua një deklaratë e presidentit Vuçiç një vit më parë që thoshte se “ne do t’i pengojmë të tilla rezoluta në vende mike”.

Vuçiç: “Ne do t’i pengojmë rezolutat kundër genocidit në parlamentet mike”

Por, zyrtarisht asnjëherë nga Partia Socialiste nuk e kanë pranuar këtë version. Edhe në rastin e rezolutës së parë edhe për atë të dënimit të genocidit Serb në Kosovë, ata kanë fshehur kokën si struci, duke deklaruar se nuk votojnë për tekste që mbajnë nënshkrimin e Sali “non grata-s”.

Ermonela Felaj u bë e para që e lidhi publikisht këtë ngurim të partisë së saj me merakun se mos dëmtohet projekti i Open Balkan. “Kjo modë për të bërë rezoluta është një mënyrë për t’i rënë ndesh Open Balkan, sepse dihet që opozita është kundër këtij projekti”, tha ajo në Open (video këtu poshtë).

Pra është e qartë se socialistët e Ramës po lënë në harresë historinë e dhimbshme të Kosovës, vetëm për ta mbajtur mirë me Vuçiçin.

Dy ditë më parë, një duzinë deputetësh të PD-së, pothuajse të njëjtët që hartuan edhe rezolutën e rrëzuar për dënimin e genocidit në Sebrenicë, kanë depozituar një nismë tjetër ku kërkohet që Kuvendi të miratojë tekstin që dënon genocidin serb në Kosovë dhe të gjitha shkeljet e të drejtave të njeriut. Ata duan që Kuvendi ta miratojë atë në prag të 23 vjetorit të çlirimit të Kosovës nga forcat e NATO-s, në 24 qershor. Po ashtu kërkohet që data e masakrës së Raçakut, 15 janari, të shpallet si dita e kujtimit të gjenocidit serb ndaj shqiptarëve në Kosovë.

Për hir të së vërtetës mes dy rezolutave, asaj për dënimin e gjenocidit në Sebrenicë dhe asaj për dënimin e atij në Kosovë, ka një ndryshim të madh.

Socialistët votojnë kundër njohjes së genocidit serb në Sebrenicë

Të parin e kanë njohur institucionet ndërkombëtare si Gjykata e Ndërkombëtare e Drejtësisë, ajo e Hagës si dhe parlamentet e shumë vendeve të rajonit. Kurse për t’i emëruar krimet e luftës në Kosovë si gjenocid, nuk ka një konsensus ndërkombëtar. Një qëndrim të tillë e ka mbajtur vetëm parlamenti në Prishtinë.

Nisur nga kjo, gjatë vizitës së saj të parë në Tiranë, presidentja e Kosovës, Vjosa Osamni i kërkoi kuvendit të Shqipërisë votimin e një rezolute: “Kuvendi i Kosovës e ka miratuar rezolutën për krimet serbe në Kosovë dhe ka kërkuar që ata që e kryen gjenocidin të dalin para drejtësisë. Është krejtësisht e natyrshme që të presim që Shqipëria të jetë vendi i dytë që ta bëjë këtë, pas Kosovës”, tha ajo në dhjetor të vitit të shkuar.

Por me sa duket tani edhe presidentja e Kosovës edhe opozita e kanë marrë përgjigjen zyrtare: Socialistët nuk e dënojnë gjenocidin serb se ai i prish punë planeve të dyshes Rama- Vuçiç.

©Lapsi.al


56 Comments

 1. Ky asht ANTISHQIPTARI DHE ANTIVERIORI-ANTI KOSOVARI Edvin Kristo Rama.
  Nuk ka ma nevoje per shtesa e
  KOMENTE.
  Asht koha e ringjalljes te Avni Rrustemit…

  1. ”’ANTISHQIPTAR , ANTIVERIOR, ANTI-KOSOVAR”… !!!
   Sa politikan i madh qe qenke o mjeran.
   Sado te mundohesh te propagandosh , ndasi veri – jug, kosove-shqiperi , e ke te kote .
   Populli eshte aq i zgjuar sa te kuptoje idene kryesore te ketyre ‘rezolutave’..
   Me propagandista si puna jote , ( tipik i kohes se enverit) , Edi Rama rri dhe nja 10 vite te tjera ne pushtet.
   U lodhe o i zi, u shterove o i shkrete duke shkruar komente ketu ne kete port-hale kundra Rames dhe PS.
   Te siguroj , sa here qe ti shkruan , aq me shume vota i shkojne atij.

   1. ti “?” je nje cop m….me dy sy. Kaq! dmth populli “i zgjuar”
    mesiguri ai si ti “socialist” lexon komentet tuja dhe atij perpara qe i gjegjesh, dhe voton ramen???? mos je rritur me gomer???

    Ca lodheni te komentoni felajt e ramet mbi ballkanin sido qe ta qujn projektin. Gjenocidi mbi nje popull njihet nga shumica e njerezimit vec nga Fajtori derisa ai te ec perpara. Ne do rrim mbrapa me serbet e pacivilizuar qe nuk e njohin gjenocidin ne ballkanin “e hapur” me mendjen e *ndritur” te ketij diktatoruci ballkanik

    1. rama si gjithmone mevucic kuner shqiptareve. perse ?? sepseska asnje merite ne qeverisjedhe gjen teori boshe si open balkan qe te merren njerezia me teori boshe

     dhe felaj e ka thene me qellim. nuk ishte deklarate pa dashje.

     loja eshte kush fiton me shume politikisht
     berisha ka bere nje veprim domethenes dhe temprehte per te cilin rama do dale ihumbur publikisht dhe politikisht me shqiptaretne rajon eshte me see sigurt por edhe ne shqiperi del bllof ne shume ane te politikes

     dhe ne europe rama del legen. ne BE e denojne serbine per lidhjen me Putin dhe ne kete rast, jepet mundesia qe serbia te pesoje nje goditje ne rajon qe europa do e mireprese . LEvizja e rames do ta shpetoje serbine dhe do i heqe BE nje mundesi sado me efekt politik per me shume presion ndaj serbise
     edhe amerika do e mirepriste nje rezolute te ketille sepse krijonmeshume presion

    2. Na myti llumi kristaqit me tao palla spiropalla bythshpuarpatronazhista thotë:

     Kurse e ke mendjen per vota e per pushtet dhe Jo per dinitet kombetar. keshtu e Kane ne tradit te vjeter socialkomunistet partin e tyre e ka krijuar miladin popovici bashk me dushan mugoshen dhe Tani Poe mban ne kembe Aleksandr vucic .pra nu ju plas fare per komb dhe dinitet Jeni Gati te falni dhe great sic ja jepni dikur sekretarit te byros partis

   1. Ska nevoje as tja rruajme as ti hame koqet Rames se kujdeseni ju patronazhistet moterqira cdo dite per te. Yt bythqir katuni!

   2. Meqense ke dashuri te madhe rruaja vete qe te jesh i sigurt se ndonje tjeter mund ta demtoj.
    Ju ripjellsat as baben nuk e doni sa doni koqet e edrames,puuuu cfare rrace degjeneruar jeni💩💩🤯🤯

 2. Videon e keni prere dhe e keni ngjitur sipas qefit per te justifikuar kete shkrim. Shikojeni prap videon dhe do kuptoni qe ka manipulim. Shikojeni videon direkt ne youtube dhe do kuptoni qe Felaj ka thene krejt tjeter nga ato qe paraqesin keta lapsaxhinjte ketu. Ajo e shpjegoi shume qarte qe keto rezoluta , po perdoren thjesht per tju kundervene ballkanit te hapur ,,,,, dhe nuk tha kurre qe ne votojme kunder ketyre rezolutave sepse jane kunder ballkanit te hapur..
  Portal shkerdhat. Manipulator.

 3. Nga Rama cdo gje pritet. Kurse keto kukullat e tij, pjese e asaj tufes pro-serbe me 51 deputete, nuk eshte cudi qe edhe kunder Kosoves te votojne.Ne fakt vete perpjekja per tu vellazeru me serbet(nepermjet Open Shengen) apo mbrojtja e Bregovicit, eshte nje gje pro serbe qe automatikisht anti-Kosove. Me pelqen ndergjegjesimi qe Lapsi ka bere pa u frikesu dhe pa unenshtru prej vitesh, per kete qasjen pro serbe te Rames dhe tufes se tij qe i shkojne pas me servilizem, por njekohesisht me duket e panevojshme kjo shprehja e meposhtme e ketij shkrimit,, “Për hir të së vërtetës mes dy rezolutave, asaj për dënimin e gjenocidit në Sebrenicë dhe asaj për dënimin e atij në Kosovë, ka një ndryshim të madh.Të parin e kanë njohur institucionet ndërkombëtare si Gjykata e Ndërkombëtare e Drejtësisë, ajo e Hagës si dhe parlamentet e shumë vendeve të rajonit. Kurse për t’i emëruar krimet e luftës në Kosovë si gjenocid, nuk ka një konsensus ndërkombëtar”
  E panevojshme sepse ne fund te fundit ne jemi shqiptare dhe perfaqesojme te drejtat tona, e te drejtat tona nuk jane te drejta vetem nqs ashtu mendojne te tjeret,kushdoqofshin, miq apo armiq. E dyta, pikerisht per ta njohur gjenocidin serb ndaj Kosoves, si gjenocid dhe jo thjesht si krime serbe, po behet kjo perpjekje e Kosoves,dhe nqs sfillon nga Kosova dhe Shqiperia, mos te presim qe parlamenti hollandez ta votoje para nesh? E treta, nqs krimet ruse ne Ukraine akoma pa mbaru lufta po tregohen (me te drejte)si gjenocid dhe jo thjesht krime, si nuk qenkan gjenocid krimet barbare te popullit kriminel serb,vetem se institucionet nderkombetare akoma se kane miratu(e qe se kane miratu sepse se kane lene Dick Marti-t e Rusise dhe Serbise, ashtu sic tani spo e lene Ed Ramat (dhe kukullat e tij,)te Vucicit. Dhe ne fund, po sikur parlanmenti kroat,apo i tjeter shteti, e miraton kete rezolute , nderkohe Kuvendi Shqiptar e refuzon, cfare do te thoshte kjo?E po te pakten Edi Rama te anulloje ato mbledhjet fsade te perbashketa, E bile edhe Kurti ben gabim qe i vazhdon keto mbledhje per aq kohe sa te jete Rama ne pushtet

   1. Or KARafil 4:16. spo bej kompetentin, por ty te duket sikur po bejme kompetentin sepse aq e ke kapacitetin, ti maksimumi je mesu te lexosh skriptet qe te con baba (jo biologjiku, por tutori). Kushtoji kohe nuses dhe goces o budalle,se do i kushtojne te tjeret pastaj, e mos harxho gjithe kohen duke mbrojt tutorin

 4. A ju q* Ballkanin e Shqyer, bashke me sektin mavi te Ripjerdhjes, plus keto galat e harremit te Surrelit qe me dalin ne TV.

  Dhe duam te na respektojne ne Ballkan! Ne jemi popull qe vetem kepusha prodhon. Shqiptari gjithmone shqiptarit ja ka futur sa krahu. Ky eshte realiteti i arnautllekut. Mohojeni po te doni.

 5. Lexoni pese theniet e Nolit qe te kuptoni se nga kush jemi udhehequr e do te udhehiqemi nese nuk u veme dermen antishqiptareve te veshur me petkun e pushtetit te dhuruar nga fqinjet “dashamires” . Shikoni sesi po vepron me fqinjet , dashuri e pakufijshme me Serbine dhe Greqine , urrejtje me Kosoven . I gjati ine eshte prototipi me i keq i antishqiptarizmit te veshur me pushtet .

   1. Ti qe thua na plasi Kari nuk ke kar se te kesh kar duhet te jesh atdhetar trim me integritet dinitet por TI je varibkarin ose bastardi I brigadjerit

 6. asnje habi

  parti e kriju nga nukli serbo-rus

  parti qe e orientoi shqiperine drejt lindjes per 50 vjet

  koci xoxen e mbeshteste tito, deri ne fund, per te ngrene koken e te gjithe nacionalisteve shqiptare

  parti qe i gjunjezoi ne shesh, per te qare per vdekjen e stalinit, me zor, robt qe s’kishin qa as per prindet e tyre

  parti qe eliten e vetme shqiptare e krijoi ne moske, mbasi pushkatoi ata qe kishin mbaru ne vjene, torino, paris

  se ku kuptoj pse shokoheni nga kjo, o keni humb memorjen, ose jeni naive

  1. Nuk arrij të kuptoj si mund të jetë km dhe si è votojnë akoma!!!Nuk paska socialistë atdhetarë.Po mirë mor socialista të varfër e të ndershëm akoma do jini në shërbim të kastës antishqiptare dhe hajdutëve ????

 7. A ka fol nonji fjale ambasadorja amerikane ne Tirane,apo akoma,nuk ka marre sinjal ,prej Rames (prej te cilit varet ne Tirane)????

  1. beji te fala mamit nga kinezet . debules kishin edhe indiante por ata thane qe ti besh te fala babit se qeke gjak kurve nga babai dhe kurve safi nga mamaja

  2. do ja merrsha, po nuk i punon

   si gjith globalistet, nuk ju dihet as prej-ardhja e tyre, as e prinderve, dhe as e femijeve qe lene pas…
   rrace e dyshimte dhe misterioze qe se ka problem me marre me qera spermen e tjetrit per femijen e tyre

 8. Open ballkan ska sens nqs Serbia nuk njeh Kosoven. Kaq e thjesht eshte, te tjerat jan llogje per konsum politik.

 9. PALLOSHI NUK KA AS ZOT E AS ATDHE . EUROT DHE PUSHTETI PER PALLOSHIN JAN I GJITHE SYNIMI I TIJ.
  SA ME SGPEJT TA LARGOJME AQ ME MIRE PER NE DHE SHQIPTARINE

 10. Kosovare asnje te mos vij te harxhoje euro per turizem ne Shqiperi.

  Eurot tuaj shkojne ne xhepat e qeveritareve tane qe jane vasalet e serbit.

  Abandoni Shqiperine qe ta kuptojne sa humbasin nga mosardhja juaj

  Kush kosovar vjen tek ne eshte mik e serbit dhe Vucic.

  1. Ke shume te drejte , propozim i sakte . Mire qe te mos vine por ta shpallin palloshin “non grata ” ne Kosove .

 11. Berisha bën “pis” procesin/ Ankesa për zgjedhjet në PD: Shtohen akuzat për “orientim të votës” për kryesinë e re,shpellkaret mediatik te salihut,kerkojne vetem lufte e gjak midis popujve,kuptoni o te pa ftyre qe jeta vazhdon,salihu vrau ne gerdec e bulevard dhe ju perdite i lepini bythen,mbasi ai dhjet

 12. Bushati kari si gjithmone mundohet te behet interesant. Dhe si gjithmone talibanet e shqupit hudhen ne yxhym.

  Edi Rama eshte i vetmi kminister qe ka pasur 2-3 shqiptare Kosove ministra ne qeveri.
  Eshte i vetmi qe ka mbajtur mbledhje te perbashketa qeverie me ate te Kosoves.
  I vetmi me maredhenie te shkelqyeara dhe mbeshtetje pa kushte per Kosoven

  Talibanet e Shqupit duhet te kujtojne qe mullah Omari bente thirje qe te mos firmosej Rambujeja.
  Mullah Omari me kompanine Shqiponja they embargon dhe i shiti mijera tonelata nafte Milloshevicit.
  Shiku i Mullah Omarit vrau dhe zhduku pa gjurme Ramzi Hoxhen.

  Tani Mullah Omari kujton se eshte akoma faktor dhe kerkon te faktorizohet me pacavure patriotike.

  Patriotism is the last refuge of the scoundrel

  1. 06:17 rama esht nje Lolo qe mban 2 e 3 ministra per fasade sic ben me ministre femra dhe nga ana tjeter i ben gjemen kosoves e shqipetareve. Rama esht figura me e ndyr qe vec te vjedhi mendon

 13. Shoqe Felaj meriton pergezime per sinqeritetin e saj se ajo zbulon nje te vertete qe aq shume mundohen stafi i Fugave me Rrena per ta mbuluar.

 14. Edi Rama ka bere shume per Kosoven! Ja, pati si Minister te Jashtem nje fare Gent KAKA, nje 25 -vjecar qe kishte meriten madhore se pallonte te bijen e gruas se Edit, pra asaj Linda Basha-Rames. Dhe natyrisht pastaj e zboi nga qeveria kur e bija e Lindes e perzuri kollovarin KAKA nga Surreli. Ishte ai Gent KAKA qe gajasi dyrnjane kur deklaroi se kishte ne 25-vite jete nja 20 vite pervoje ne diplomaci (!)

 15. ARBER KOSOVA, u detyrova te pershendes nga peja per shkrimin, per komentet tuaja shum te drejta, dhe ne baze te shkrimit konstatoj se je njeri qe don vendin dhe kombin shqipetar, nuk quditem per disa komententusve nga nena Shqiperi qe kan urrejtje per ni regjion te caktuar…

  1. Nuk jane shume komentues. Ketu te Lapsi jane maksimumi 4-5(pavaresisht se perdorin shume emra) qe urrejne Kosoven. Disa jane nga stafi i Rames(qe nga maja deri tek servili me i pshtem),dhe te tjeret normalisht jo-shqiptaret qe shfrytezojne rastin per te bo percarje (psh ndonje minoritart maqedonas ,dhe jo vetem). ..Kurse tek Tema jane me shume,sepse aty gjejne mbeshtetje nga lart, bile yshten per te bere nje gje te tille, Tema eshte foleja e gjakprishurve ,sherbimeve sekrete, dhe antishqiptareve, Kurse Lapsi deri tani ka mbetur portali me i paster

  1. Jo vlla e ke shume gabim. E kuptoj cfare do te thuash.Nje Avni Rrustem nga Kosova? Mos e dhente Zoti te ndodh dicka e tille, sepse pasojat do jene katastrofike. Do i ndersejne njerezit per te bere lufte civile. Vetem se votoi Kurti per zgjedhje (pa shkel ligjin), dhe ti e mban mend “kryengritjn rraciste anti-kosovare” te patrozhanisteve ne shumicen e portaleve, apo ne mbrojtje te Bregovicit. Bile dilnin edhe keta analistet sahanlepires, aq sa anti-kosovari SHpetim Nazarko, e shprehte hapur.Kujt i shkonte mendja qe vellau i Mentorit do shnderroj ne nje monster te tille antishqiptare?..Dhe imagjino te ndodh ajo qe nenkupton ti, behet lufte civile,prandaj sduhet te ndodh

 16. krisjet e lojrat e Sali Berishës me Perëndimin. E është pikërisht atëherë kur SHBA, Britania e Madhe dhe vendet e BE-së i vunë vulën Sali Berishës si një tiran. Që një vit më parë u ngulit me “Non Grata”-n e qeverisë së SHBA. Vendim që realisht ka nisur që në mesin e viteve 90,shpellkari e maloku me i mire,shkerdhen me shoqnine mamin motren vajzen,gruan e ka per shoket.

  1. Ej Ethem bythqir Lalaj qe nuk te shqitet kari i malokeve nga goja e nga bytha, ti nuk ke surrat te flasesh per shpellare se je vete derr katundari nga katundet e Mallakastres mor plak kurve i perdhunuar fshatce.

   1. Rama dhe 1 milion shuplakat e ps tallin ,🥕me montazhet e sherbetoreve te Sali fazlliqit.Te sheshi te sheshi t ngrefim qadren e liriss, qy do denoj krimet e millosheviqit dhe naften e saliut qy furnizoi millosheviqin .

 17. FOTOT/ Berisha “shkrihet” me Meidanin, Frangaj merr Fevziun me vete: Çfarë s’u pa nga homazhet për Nishanin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.