• |
ide | kryesore

Pas akuzave, shtëpia diskografike publikon këngën e Halsey

-Instant, Paparazzi, Slider

Muzika e re e Halsey do të publikohet me ose pa një moment viral TikTok.


Këngëtarja u shfaq në rrjetet sociale javën e kaluar duke pretenduar se kompania e saj diskografike, Capitol Music Group, nuk do t’i lejonte të publikonin muzikë të re nëse nuk kishte një “moment të rremë viral”.


Mirëpo së fundmi , Capitol Music postoi në Twitter në mbështetje të Halsey, duke thënë se ata do të publikojnë këngën e tyre të re “So Good” javën e ardhshme.

“@halsey, ne të duam dhe jemi këtu për të të mbështetur. Ne po angazhohemi për një publikim të ‘So Good’ më 9 qershor 2022”, shkroi Capitol.

Labeli ndau një deklaratë me shkrim me postimin në Twitter, duke thënë: “Ne jemi një kompani e parë artistike që inkurajon dialogun e hapur. Ne nuk kemi asgjë tjetër veçse një dëshirë për të ndihmuar secilin prej artistëve tanë të ketë sukses dhe shpresojmë që ne të mund të vazhdojmë të kemi këto biseda kritike.”

Këngëtarja festoi në rrjetet sociale, duke postuar në Twitter: “Nuk prisja kaq shumë zhurmë për këtë rekord, gjithçka që di është se doja që ju djema ta dëgjonit dhe tani mundeni. Shumë mirë, këngë më 9 qershor dhe videoklipi të nesërmen.”

Ajo gjithashtu bëri shaka në Instagram se “nëse keni internet, me siguri keni dëgjuar se unë jam përpjekur ta publikoj këtë këngë për një kohë të gjatë”.

Disa muzikantë të tjerë kan treguar për presionin nga kompanitë e tyre për të krijuar momente virale të TikTok.

Charli XCX postoi një TikTok në tetor duke bërë shaka për labelin e saj i cili i kërkoi  “të bënte tiktokun r 8-të të javës”.

Florence Welch, nga Florence and the Machine, postoi një video të saj duke kënduar a cappella me mbishkrimin: “Shtëpia diskografike po më lutet për ‘TikTok’ kështu që ju lutemi dërgoni ndihmë.”

Ed Sheeran filmoi veten duke ngrënë  patate të skuqura dhe shkroi me shaka mbi videon: “Kur supozohet se do të bësh promovime për këngën tënde, por thjesht dëshiron disa patate dhe vendos që të hash ushqim mund të jetë promovim për një këngë sepse të gjithëve u pëlqejnë ushqimet.

Në një video të fshirë që atëherë, artistja FKA twigs shkroi në një mbishkrim, “Është e vërtetë që të gjitha kompanitë diskografike  kërkojnë  TikToks dhe mua më thanë sot që nuk kam bërë përpjekje”./Lapsi.al

 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.