• |
ide | kryesore

Reagimet/Si u prit zgjedhja e gjeneralit president

Kryesore, Lajme

Ish-gjenerali Bajram Begaj u zgjodh president i Shqipërisë me 78 vota pro, 4 kundër dhe 1 abstenim. Begaj do të nisë detyrën e kreut të shtetit, pas përfundimit të mandatit të presidentit aktual Ilir Meta më 24 korrik.


Dita kur e bënë kurban gjeneral BajraminMenjëherë pas votimit shefi i qeverisë tha:”I kemi dhënë Shqipërisë një president normal, për një vend normal dhe funksionimin normal të Zyrës së Kreut të Shtetit. Ai është një figurë e pakontestueshme nga ana e integritetit, humanizmit dhe përkushtimit për vendin dhe njerëzit”, tha kryeministri Rama.

Presidenti aktual i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, ka uruar edhe pasardhësin e tij, Bajram Begajn. Në një postim në llogarinë e tij në Facebook, Meta i dërgoi nga Turqia urimet Begajt, për kandidaturën e të cilit kishte deklaruar më herët se nuk do të bëhej pengesë.

Meta firmosi nga Stambolli, ku ndodhet në një vizitë zyrtare, dekretin për lirimin nga detyra e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si dhe nxjerrjen në lirim nga shërbimi aktiv në Forcat e Armatosura, të gjeneralmajor Bajram Begaj, per te mos i bere pjese ne pengimin e votimit te tij kur dihet se kushtetuta e ndalon qe ushtaraket te mbajne poste te tjera shteterore.

Ndërsa Kryetari i PD, ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi pas braktisjes së procesit të votimit bashkë me mbështetësit e tij, se “burime plotësisht të besueshme, nga media dhe politikanë, kanë denoncuar firmosjen nga presidenti i ri të dokumentave për plaçkitjen e bazave ushtarake detare.” Ai e quajti “shumë të rrezikshme për vendin” procedurën e zgjedhjes së Presidentit të ri”. “Kjo procedurë hap shtegun, krijon precedent, që çdo shef shtabi të aspirojë që të kapë kreun e shtetit. Në rastin konkret, flitet se Edi Rama është korruptuar me pronat e bazave ushtarake, dhe të ushtrisë. Me akuzat për pronat e bregdetit jam njohur edhe më herët por për këto fakte jam njohur dje dhe sot”, tha ish-kryeministri Berisha.

Enkelejd Alibeaj, i cili me disa deputetë të Partisë Demokratike bojkotuan seancën për zgjedhjen e presidentit të republikës, reagoi pas votimit të Bajram Begajt në Kuvend. Alibeaj ka argumentuar mungesën e deputetëve demokrat në sallë, duke thënë se i gjithë procesi ka qenë farsë

“Shqipëria kishte nevojë jo vetëm për një President të të gjithëve, por mbi të gjitha për një proces gjithëpërfshirës, transparent e real, i cili t’i jepte atij besimin e të gjithë shqiptarëve. Produkti i këtij procesi do mund të shihej kështu si bartës i unitetit të popullit, si njeriu mbi palët, si zbutës e moderator i klimës politike dhe si rregullator i ngërçeve insititucionale. Presidenti i Republikës forcën e vet e merr nga besimi dhe legjitimiteti që populli i jep. Ishte ky detyrimi që secila palë politike, e cila pretendon të përfaqësoje sinqerisht shqiptarët, duhej të angazhohej e të përmbushte kështu detyrimin e saj kushtetues, politik dhe institucional. Këtë besuam e besojmë, dhe kësaj i shërbyem. E sotmja po, por edhe e ardhmja do na gjykojë e japë të drejtë!”, tha Alibeaj.

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josef Borrell, në një postim në “Twitter” për zgjedhjen e Bajram Begajt  theksoi: “mezi presim të punojmë bashkë për një marrëdhënie të sigurtë dhe solide BE-Shqipëri, si anëtarë të familjes evropiane.”

Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin e BE, Oliver Varhelyi, e uroi Presidentin e ri të Shqipërisë, Bajram Begaj, “mezi pres të punojmë së bashku për të çuar përpara Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit në BE”, shkruan komisioneri Varhelyi në median sociale.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës e uroni Bajram Begaj për zgjedhjen e tij si Presidenti i ardhshëm i Shqipërisë. “Ne presim me kënaqësi që të vazhdojmë të punojmë me të në detyrën e tij të re dhe të forcojmë më tej partneritetin midis vendeve tona”,  thekson në një postim në median sociale Ambasada e SHBA në Tiranë.

Po ashtu edhe Ambasada gjermane në Tiranë uroi të shtunën, Bajram Begaj, për zgjedhjen e tij si Presidenti i ri i Republikës së Shqipërisë. “Zgjedhja e Presidentit qendron mbi politikën e ditës. Ajo krijon mundësinë unike për t’u angazhuar në shenjë të bashkimit si dhe – nisur nga sfidat, përpara të cilave gjendet Shqipëria – për të punuar në kapërcimin e llogoreve politike e për të mbështetur kulturën e bashkimit përtej partive. Në këtë kontekst i uroj z. Bajram Begaj shumë forcë e çdo të mirë”, thuhet në një deklaratë të ambasadës.

©Lapsi.al

 23 Comments

 1. Vito, mashtruesi i kerrmillit , shoku i Nikos se Orneles se Varuzhan Piranjanit thotë:

  Presidenti u zgjodh edhe me votat e Aqif Rakipit meqe jane nga e njejta zone.

  1. Ka nje fjale te urte qe thote ; “kur vendos prapanicen shef guzhine atehere m*t ke per meny”, keta felliqesirat e RIVDEKJES SOROSIANE sikur i ka bere nje bushter e vetme, jane injorante me turlifare diplomash fallco, kriminele, katile lgbt, hajdute, bushtra, te pakarakter, pafamilje e soj e sorollop, te pa atdhe, pa din e pa iman, sepse vetem kjo lloj krijese subhumane me e ulet se kafsha ben te tilla menxyra mbi dhe! Edhe ky llumi kesaj kategorie i takon, nje vemie qe su be kurre as oficer dhe as mjek, gjithe jeten ka qene shef higjene, qe kontrollonte pecet e ushtareve, hajdut i peshtire, merrte para nga fukarrenjte e semure qe kuroheshin falas, ne GATA/Turqi. Pa u zdukur nga i pari tek i fundit, me kuc e me mac keto felliqesira, ky millet dhe ky vend nuk do te gjejne rehat, KAQ!

   1. Ja ke thene fiks me pik e presje…
    Po kujt t’ja thuash???
    Keta kur i shan e kane per nder.
    Barjam gojorja u vendos shef haremi….
    Kurva grabitqare bashibozukesh muxhiko- bolshevike.
    Nje turme e perdhunuar qe voton keta monstra te kuq…&(i shet voten)
    Kete lloj pleher qeveri sadiste meritojne.

   2. Këta që përshkruan ti jane satanike, sociopath/psikopat. Janë kategoria më e rrezikshme e një vendi. Ja këta e kanë pushtetin sot, gjithashtu me ndihmën e sy-qorrsisë dhe veseve të masave.

    … Më bëri të qesh fjala e urtë – “kur vendos prapanicen shef guzhine atehere m*t ke per menu”. Fiks!

   3. POPULLI 05/06/2022 te 11:46 – pa na thuaj se si è ke emrin dhe cfare CV ke dhe pastaj na merr neper goje te tjeret. Vetem idiotet si puna jote me shpirt te keq per gjithe te tjeret pervec vetes nuk i ze gjumi si anonime pas nje ekrani pasi nuk kane pune tjeter. Kjo eshte puna jote ne jete – te shfrysh mllefin e madh qe te le pa gjume. Super idiot.

 2. “…mezi pres te bashkepunojme per te cuar Shqiperine ne rrugen e integrimit ne BE…”
  Eshte deklarata shabllon e Varhelyi, Komisioneri i BE per Zgjerimin…qe nuk zgjerohet prej shume vitesh! Sa per kujtese ky Varhelyi ka zevendesuar nje fare Johannes Hahn qe zbarkonte ne Tirane nje here ne muaj e perseriste pikerisht keto fjale qe thote Varhelyi. BE nuk u zgjerua as me Hahn e as me Varhelyi por ama kjo keta nuk i pengon aspak te marrin rrogat duke tjerrur ligjerata per integrim ne BE!

 3. Ku e gjeten me kete emer kaq perendimor presidentin e ri mor aman. Apo shba keshtu emrash ekzotik duan se dhe u mesuan ne lindjen e mesme dhe afganistan me te tille.

 4. Ka nje fjale te urte qe thote ; “kur vendos prapanicen shef guzhine atehere m*t ke per meny”, keta felliqesirat e RIVDEKJES SOROSIANE sikur i ka bere nje bushter e vetme, jane injorante me turlifare diplomash fallco, kriminele, katile lgbt, hajdute, bushtra, te pakarakter, pafamilje e soj e sorollop, te pa atdhe, pa din e pa iman, sepse vetem kjo lloj krijese subhumane me e ulet se kafsha ben te tilla menxyra mbi dhe! Edhe ky llumi kesaj kategorie i takon, nje vemie qe su be kurre as oficer dhe as mjek, gjithe jeten ka qene shef higjene, qe kontrollonte pecet e ushtareve, hajdut i peshtire, merrte para nga fukarrenjte e semure qe kuroheshin falas, ne GATA/Turqi. Pa u zdukur nga i pari tek i fundit, me kuc e me mac keto felliqesira, ky millet dhe ky vend nuk do te gjejne rehat, KAQ!

  1. Këta që përshkruan ti jane satanike, sociopath/psikopat. Janë kategoria më e rrezikshme e një vendi. Ja këta e kanë pushtetin sot, gjithashtu me ndihmën e sy-qorrsisë dhe veseve të masave.

   … Më bëri të qesh fjala e urtë – “kur vendos prapanicen shef guzhine atehere m*t ke per menu”. Fiks!

   Bravo @POPULLI

 5. a e kuptoni ne çfare shteti jetoni.kur nje mjek behet gjeneral ushtrie pa asnje njohje ushtarake pa arsim perkates,vaj hadhit shqiperise.çfare nuk mund te presesh nga keta qe drejtojne sot.

  1. Te gjithe nderkomebekaret mezi po presin te punojne me daron e rrames! Kuptohet sa rendrai ka zgjedhja e tij per to…Vari…aret!

  2. Eh o Piere – idiotesia nuk ka kufi. Tani dhe te palexuarit kane gjetur median elektronike ti tregojne botes injorancen e tyre shembullore. I tille eshte dhe Piere. Ne ushtrite e botes duke perfshire dhe ushtrine shqiptare vijne persona me shkolla te ndryshme – ne ushtri ka nder te tjera me profesion mjek, inxhinier elektrik, inxhinier mekanik, juriste, etj. Gjenerali Powell qe ishte kryetar i forcave ushtarake Amerikane mbaroi unversitetitin per gjeologji dhe me pas per 35 vjet sherbeu ne ushtri deri sa ariti ne majen e komandes se ushtrise amerikane.

 6. Kapsllëk dhe diarre në Partinë Demokratike,kryeshpellkari salih nuk gjeti dot nje shpellkar malok ta bente kandidat,por nuk ka bythe ky kelysh serbi

  1. Mos ta shohe Edi Rama ate “kelysh serbi” se ta preu rrogen e patronazhistit nga aty poshte shaleve te Vucickes ku rri parkuar.

  2. Te ka ngel kari ne goje,pertype mos u kurse se ne “shpellkaret”kemi per ty.per gruan gocen,motren dhe gjithe fisin tat te kurvave

 7. Dihej qe Rama do e zgjidhte vete presidentin, pavaresisht lojerave qe bente,cudi nqs dikush ka mendu te kunderten.Dhe mes atyre 6 kandidateve qe arriten ne finalen e Rames, e nga ku ne fund fitoi Bajram Begaj, besoj qe kjo ishte zgjedhja me e mire ne ate 6she.(se jashte 6she natyrisht qe do kishte qindra kandidatra me te mira).Absolutisht me e mire se Majlinda Bregu,sepse Majlindes sapo europianet i dhane nje post, filloi dhe na fliste sikur po na flet Brukseli, per mardhenie mes popujve te Ballkanit( a thua se keto mardhenie kane ngecur per fajin e shqiptareve dhe jo serbeve), e bile eshte e sigurte qe Majlinda do e perkrahte Open Ballkan.,pra mire qe nuk u zgjodh ajo.,. Gjeneralin spo e paragjykoj,t’ia leme kohes, ama do ishte e udhes qe ato akuza per korrupsion qe po behen ndaj tij, te sqarohen, dhe per mendimin tim gjeja e pare qe duhet te beje ai, eshte te merret me pastrimin e imazhit te tij, pra me konfirmimin apo rrezuarjen e atyre akuzave qe behen ndaj tij. Kjo gje atij personalisht do i vlente per te pastru imazhin e tij, kurse shqiptaret do kishin nje arsye me shume qe mos te kene frike qe ai do veje firmen aty ku sduhet.Sepse nqs ka dosje aktive, ai mund te shantazhohet shume kollaj, qofte per kufirin detar, qofte per Open Ballkan. A nuk u be Thaci tradhetar pikerisht sepse ishte i shantazhuar? A po nuk po thyhet Kurti pikerisht sepse ska dosje me te cilen mund te shantazhohet? Prandaj eshte shume e rendesishme qe Presidenti i ri te pastroje imazhin e tij para se t’i vijne letrat per te firmos.

 8. urime presidentit te ri Me ne fund do zhduket nga zyra e Presidentit nje kriminel dhe hajdit ,miku i ngushte i kriminelit dhe hajdutit Salih Ram Shpellarit

 9. Kemi si president tashmë një ish gjeneral, shef i shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura të përzgjedhur apo më saktë të emëruar nga një kryeministër anormal e karagjoz që shquhet si një politikan i apasionur për të akaparuar të gjitha pushtetet.
  Për ta justifikuar këtë zgjedhje aspak normale për një shtet demokratik, si shembull “suksesi” përmendet ish gjenerali presidenr Alfred Moisiu si një “president apolitik” dhe i pa anshëm.
  Po veç “paanësisë politike” të tij edhe kjo e dyshimtë pasi është biri i ish shefit të shtabit të përgjithshëm të Ushtrisë Nac.Çl. me “komandant” ish diktatorin komunist, “gjeneralin” Enver Hoxha, për çfarë është shquar Moisiu si president ?
  A mos vallë për projektin paranoiak të Enverit për ta mbushur Shqipërinë me bunkerë, për tu “mbrojtur” nga imperializmi amerikan e social-imperializmi sovjetik e izolimin e plotë nga gjithë bota ?
  Përmendet si “sukses” përzgjedhja e tij me konsesusin e gjithë krahëve të politikës shqiptare, të majtë e të djathtë e cilësohet si një njeri “me personalitet”.
  “Personaliteti” i tij qëndron vetëm në mos kundërshtimin ndaj asnjë pale politike që kanë shkelur Kushtetutën e është “shquar” si një gjeneral “babaxhan” qejflli për të ngrënë e të pirë.
  Nuk është shquar asnjëherë as për nivel të lartë intelektual e as për aftësi e elokuencë në komunikim.
  Është e vërtetë ajo që thotë Rama se Meta është krejtë e kundërta e Moisiut.
  Mosiu as kishte haber nga politika e as u mor me politikë, kur Meta jo vetëm që u mor me politikë, por edhe e bëri çorap ate duke u hedhur pupthi sa majtas, djathtas.
  Herë i “dashuruar” me Ramën e herë me Berishën, dy antipode të politikës shqiptare, ndonëse me karakteristika të përbashkëta sa i takn luftës për pushtet të pakufizuar vetiak.
  Po kalohet disi në heshtje nga mediat fakti që “armiku” i madh i Ramës, presidenti Meta , ndryshe nga çpriste Berisha, u nxitua ta dekretojë nga Turqia emërimin e Begajt si president nga Rama.
  Jo më kot shqiptarët për politikën përmendin fjalët “dridhe Like”.
  Meta është akoma më i paparashikueshëm se dy “kolegët” e tij politikanë, Berisha e Rama..
  Presidenti i ri, është herët të gjykohet pa e filluar detyrën e tij, e do të duhet sëpaku një vit, për të parë nëse ka personalitet si një ish ushtarak.
  Gjëegjëza politike për tu marë vesh, është marëdhënia e “aleancës” Berisha-Meta.

 10. Si do jetë ky Baromi nuk është se ka kofiçentine inteligjencës për të qenë President!!!.Mendoni si do të sillet në takime me homologët!!!!!

  1. Gimi 06/06/2022 te 12:00 – na thuaj si è ke emrin e vertete per te percaktuar intelektin tend dhe per te bere krahasimin me aritjet e tua ne jete. Shko o Gimi laj halet e picerise. Nuk ke mend ti te analizosh intelektin e nje gjeneral majori.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *