• |
ide | kryesore

“U treguam pula”. Mancini mesazh klubeve italiane: “Kam të rinj të aftë e do t’i fus në lojë”

-Instant, Sport

“Vuajtëm në fillim, por lojtarët e mi u treguan të aftë, duke luajtur një ndeshje të barabartë me një kombëtare të madhe”. Kështu është shprehur për mikrofonat e RaiSport, trajneri i Italisë Roberto Mancini pas 1-1 në Bolonja me Gjermaninë. Mancini bëri të debutojnë gjashtë të rinj në kombëtare (Frattesi, Gnonto, Pobega, Dimarco, Cancellieri dhe Ricci): a është ky një mesazh për klubet që nuk i lënë të rinjtë italianë të luajnë? “Ne duhet të mendojmë për ekipin tonë, ka të rinj të mirë dhe unë do t’i bëj të luajnë – përgjigjet Mancini -. U treguan të aftë sepse nuk ishte e lehtë: Gjermania është një nga ekipet më të forta. Rezultati nuk ndryshon asgjë, rruga është shumë e gjatë”.


“U treguam pula që pësuam golin e barazimit menjëherë – tha trajneri duke folur për ndeshjen – mëkat, nuk ishte e lehtë në fillim, por ata u treguan të aftë. Ishte hera e parë që luanin bashkë dhe luanin në mënyrë të barabartë kundër një ekipi kombëtar i madh”, shtoi ai. “U befasova nga guximi që djemtë dhanë në fushë, Gjermania është një nga më të mirat në botë – përsëriti ai në konferencën për shtyp -. Përveç hezitimit fillestar, ata filluan të luajnë mirë. Më vjen keq që nuk fituam, nëse nuk do të kishim pësuar një barazim menjëherë, ndoshta do ta kishim bërë”.


Më pas, në lidhje me polemikën për kthimin e parakohshëm të Zaccagni dhe Lazzari, tekniku ka shpjeguar: “Mjeku erdhi tek unë dhe më tha se ata nuk mund të luanin dhe kështu i ktheva në shtëpi. Kjo është e gjitha.”

Wilfred Gnonto ishte ndër titullarët e mbrëmjes: “Ai është një lojtar i mirë, di të bëjë gjithçka, është shumë i shpejtë dhe është 18-vjeç – tha Mancini në konferencën për shtyp – Ai ka cilësi të rëndësishme, ai është një sulmues me cilësi që ne i kemi patur dhe mund të përmirësohet shumë”. “Donnarumma? Ai ka një problem me gishtin, por i kanë mbetur 9 dhe prandaj do të qëndrojë dhe duhet të luajë”, shtoi trajneri italian.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.