• |
ide | kryesore

Studimi/ Kush është mbi 40 vjeç duhet të punojë vetëm 3 ditë në javë

-Instant, Arkiva, Lapsi Leaks

Një studim i fundit i publikuar në serinë Paper Worker Paper në Institutin Melbourne, ka zbuluar se njerëzit e moshës mbi 40 vjeç performojnë më së miri kur punojnë vetëm 3 ditë në javë. Studiuesit arritën në përfundimin se performanca njohëse e njerëzve të moshës së mesme u përmirësua ndërsa puna u rrit në 25 orë në javë.


Nga ana tjetër, performanca u ul kur puna kalonte mbi 25 orë në javë, për shkak të efekteve të lodhjes dhe stresit. Ky studim përfshiu një sërë testesh njohëse. Ai përfshinte 3 000 burra australianë dhe 3 500 gra australiane, zakonet e të cilëve u analizuan.


Studimi testoi aftësinë e pjesëmarrësve për të lexuar fjalë dhe për të recituar lista të numrave. Arsyeja, pse të punosh më shumë se 30 orë në javë është e dëmshme për trurin e njerëzve mbi 40 vjeç ndërsa duke punuar më pak orë rrit performancën, nuk është ende e qartë.

1 Comment

  1. Po hajde pra bejeni 3 dite ne jave pune tani, jo pas 10 vitesh,kurse per ata nen 40, ata edhe me 4 dite ne jave do jene te kenaqur. Nejse tek ne ,do duhet kohe e gjate per tu realizu kjo gje,por ne Finlande me duket e kane 4 dite ne jave edhe tani ne keto momente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.