• |
ide | kryesore

Askush te Barcelona nuk do paguhet mbi 10 milionë €: ja rregullat e reja të presidentit Laporta

-Instant, Sport

Koha e shpenzimeve të çmendura në Barcelonë ka mbaruar përfundimisht. Joan Laporta është i vendosur të vendosë një kufi për pagat marramendëse dhe stratosferike të dhëna nga Josep Maria Bartomeu. Presidenti i ri blaugrana në fakt ka vendosur një kufi të ri pagash. Tani e tutje, asnjë përforcim apo rinovim nuk do të kalojë kufirin e pagave.


Barça, siç dihet, po përballet me një krizë ekonomike shumë të vështirë, të shkaktuar nga shpërdorimet joproporcionale të viteve të fundit. Për të ndalur këtë hemoragji, “trashëgiminë katastrofike” të famshme për të cilën flet gjithmonë Laporta, klubi është i gatshëm të marrë masa drastike.


Presidenti i klubit, shpjegon AS, ka vendosur një kufi të ri pagash: asnjë lojtar nuk do të fitojë më shumë se 10 milionë euro neto. Lojtarët si Gerard Pique, Sergio Busquets apo Frenkie de Jong, sidoqoftë, e kalojnë për momentin shifrën prej 10 milionësh. Prandaj do të propozohet një ulje e re pagash, në disa raste deri në 50%. Për më tepër, në rastin e qendërmbrojtësit katalanas ka një shqetësim objektiv për gjendjen e tij fizike. Lojtari, në fakt, ka një dëmtim kronik të aduktorit që mund ta pengojë atë të luajë rregullisht vitin e ardhshëm.

Një tjetër rast i analizuar nga gazeta spanjolle është ai i Lewandowskit. Polaku do të ishte i gatshëm të nënshkruante një kontratë trevjeçare dhe të fitojë 9 milionë euro neto. Sulmuesi do të bëhej kështu lojtari më i paguar në skuadër. Kufiri i ri i pagave, thekson AS, synon të ulë shpenzimet aktuale me rreth 160 milionë.

Presidenti ka parashikuar gjithashtu tre nivele pagash: e para nga gjashtë deri në tetë milionë euro për lojtarët me peshën më të madhe në ekip, e dyta nga katër deri në pesë milionë për të ashtuquajturën klasë të mesme (kategori të cilës i përkasin shumica e lojtarëve) dhe i treti nga dy deri në tre milionë për më të rinjtë. Është e paqartë nëse klubi do të marrë masa të tjera. Ajo që është e qartë është se epoka e shpenzimeve të cmendura për futbollistët ka përfunduar.


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.