• |
ide | kryesore

SHBA: Rusia në kërkim të blerësve për grurin e vjedhur nga ukrainasit

-Instant, Lajme, Planet

Shtëpia e Bardhë ka lëshuar një paralajmërim të ashpër ndaj Kremlinit në lidhje me përpjekjet e tyre për të mbledhur fonde nga shitja e grurit të vjedhur nga Ukraina në vendet afrikane.


Anijet tregtare ruse thuhet se kanë ngarkuar gjithsej 500,000 tonë drithëra të vjedhur nga ukrainasit me vlerë më shumë se 100 milionë dollarë. Rusia dhe Ukraina mbulojnë 40% të nevojave të grurit të Afrikës, çmimi i të cilit është rritur 23% nga viti në vit. Në Bririn e Afrikës, thatësira kërcënon 17 milionë njerëz në Somali, Etiopi dhe Kenia. Përballë një krize ushqimore, shumë vende afrikane nuk do t’u thonë jo drithërave ruse, pavarësisht nga vjen.


Zyrtarët ukrainas thonë se zgjidhja e krizës ushqimore të Afrikës do të vijë nga presioni në rritje i Perëndimit për t’i dhënë fund luftës.

“Ka një zgjidhje të thjeshtë: ndaloni luftën,” tha Taras Vysotsky, zëvendësministri i Bujqësisë i Ukrainës.

Ministria ka akuzuar vazhdimisht Rusinë për vjedhjen e grurit nga Ukraina, me sasitë më të mëdha të vjedhura nga kapanonet e grurit në Zaporizhia, Kherson, Donetsk dhe Luhansk.

“Nuk ka mbetur asgjë për të vjedhur”, tha Vysotsky, duke shtuar se rusët kishin vjedhur pajisje bujqësore me vlerë gjithsej 20 milionë dollarë.

Vlerësohet se 500,000 tonë po shkojnë drejt Bririt të Afrikës. Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së tha se Uashingtoni kishte informacion se forcat ruse po shkatërronin qëllimisht objektet e depozitimit të grurit në Ukrainën lindore. Në të njëjtën kohë, bllokada detare ruse e Odesës po e pengon Ukrainën të eksportojë drithërat e saj.

Për shumë ukrainas, vjedhja e drithërave dhe eksporti i tyre i paligjshëm të kujton urinë e  viteve 1932-33, kur 4 milionë fermerë ukrainas humbën jetën pasi të korrat e tyre u konfiskuan si pjesë e politikave staliniste.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.