• |
ide | kryesore

Gafa që shfaqi hipokrizinë e Ramës me Kosovën dhe BE 

1, 2, Ide

Gafa e pandergjegjshme e Edi Ramës, që në fjalimin e tij në Ohër, predikoi një paqe përfundimtare mes Shqipërisë dhe Kosovës, sado e pafajshme që të jetë, ishte simbolika më e mirë e samitit të “Ballkanit të Hapur”. 

Kryeministri i Shqipërisë përsëriti edhe njëherë idenë se e ardhmja nuk ndërtohet me sytë nga e shkuara. 


Lexo me tej:

Video virale/ Lapsusi frojdian i Ramës: “Duhet bërë paqja perfundimtare Shqipëri-Kosovë”

Ai solli një shembull të ri, të huazuar nga ambasadori ameriakn në Beograd, i famshmi Kris Hill, se ShBA dhe Japonia ishin sot aleatët më të mirë, ndonëse gjysëm shekulli më parë, mbi Hieroshima dhe Nagasaki ranë dy bomba atomike. Këtë prurje të re, Edi Rama e mbështeti edhe me historinë e vjetër të Francës dhe Gjermanisë, që u ngritën mbi amiqësitë të dikurshme dhe gjakun e derdhur, për tu shndërruar në lokomotiva të BE-së.   

Pra mesazhi është i qartë: Tirana dhe Prishtina janë 100% të ndara për mënyrën si e shohin marëdhënien me Beogradin, ato kanë nevojë të “bëjnë paqe” mes vetes.

Natyrisht askush nuk mund të thotë se e drejta është 100% vetëm nga njëra anë. Në diskutim mund të vihet qoftë ideja e Albin Kurtit apo Vjosa Osmanit (në unison me pothuajse gjithë klasën politike kosovare), që pretendojnë se Ballkani nuk mund të hapet realisht pa e njohur Serbia Kosovën dhe për sa kohë që Vuçiç betohet si president për territorin e një shteti tjetër, qoftë edhe ajo e Tiranës zyrtare, se pajtimi bëhet përmes afrimit gradual. 

Por, pavarësisht nga fakti se cila qasje është më pranë të së vërtetës, një gjë është e sigurtë: hipokrizia e Edi Ramës, i cili pretendonte në filllim se ishte angazhuar pro Ballkanin e Hapur, për të afruar më shumë Shqipërinë me Kosovën dhe për të shkallmuar kufijtë imagjinarë mes tyre.

Sot, Tirana me Prishtinën janë më larg sesa kurrë dhe projekti politik i Ramës me Vuçiçin nuk kundërshtohet vetëm nga shumica qeveritare, por edhe nga opozita kryesore në Kosovë.

Kjo hipokrizi është e ngjashme me atë tjetrën, se gjoja “Open Ballkan” është një përpjekje për ta ngritur Evropën vetë në këtë gadishull dhe se nisma Rama-Vuçiç është një përpjekje për të avancuar procesin e Berlinit.

Një deklaratë e ditëve të fundit të shefit të diplomacisë ruese, e flaku tej edhe këtë mashtrim propagandistik. Seergei Lavrov e pohoi me plot gojën se Ballkani i hapur është një nismë serbe dhe se ndryshe nga Brukseli që do një gadishull të mbyllur, Moska e mbështet atë si të tillë.  

Ballkani i Hapur si “armë” e Rusisë kundër NATO-s dhe Bashkimit Europian

Sado me dyshim ti marrim thëniet e ministrit të jashtëm të Putinit, një gjë është lehtësisht e kuptueshme. Serbisë, si ekonomisë më të mëdhe në rajon, i intereson më shumë hapja e tregut pa një mbikqyrje nga BE-ja, që prezumon procesi i Berlinit. Po ashtu dhe Moskës i volit një gadishull i dominuar nga aleati i saj tradicional. 

Prandaj është e kotë të justifikohemi se Lavrovi foli në gjaknxehtësi e sipër, pasi shtetet e Ballkanit i mbyllën hapsirën ajrore për të vizituar Beogradin. 

Po, Ballkani i hapur është një interes primar i Serbisë dhe po, pikërisht për këtë ai i volit dhe Moskës. Prandaj nuk është çudi që ai mbrohet qartësisht nga qeveria ruse ndërkohë që nuk ka një deklaratë pro nga vende si Gjermania apo Franca. 

Natyrisht, si kryeministër i një vendi sovran dhe të pavarur, Edi Rama mund të jetë në të drejtën e tij të zgjedhë Serbinë përpara Kosovës. Ai mund të perferojë grurin që i vjen nga lindja, energjinë, turistët rusë dhe serbë, apo helikopterët për fikjen e zjarrit që mund ti sjellë Beogradi. Në emër të këtij interesi material ai mund të mos lejojë votimin e rezolutave që dënojnë genocidin serb, fiks ashtu sikurse ka urdhëruar Vuçiçi. 

Deklarata bombë/ Nuk e dënojmë genocidin serb, se pengon “Ballkanin e Hapur” (video)

Gjithashtu, përpara lodhjes nga vetot e BE, shtyrjeve të stërzgjatura dhe burokracisë proverbiale të Brukselit, ai mund të preferojë edhe një projekt alternativ si Ballakni i hapur, që mbështetet nga Moska dhe jo nga Evropa-ja. 

Deri këtu gjithçka është OK. Në Shqipëri nuk duhet të ketë tabu prej lakeu të perendimorëve, as për të folur për tema të tilla, as për të bërë zgjedhje që na leverdisin. 

Por ama, ato nuk mund të infiltorhen përmes mashtrimit. Për to duhen referendume dhe konsensus mbarë popullor. Sepse Edi Rama nuk mund të propogandojë se po hyn në “Open Balkan” për të shkallmuar kufijtë mes shqiptarëve dhe nga ana tjetër të punojë për të izoluar Kosovën. Sepse ai nuk mund ta shesë nismën e tij dhe të Vuçiçit si një projekt Evropian, ndërkohë që pro tij del hapur vetëm Lavrovi. 

Pas deklaratëve të këtij të fundit, bëhet imperative që të debatohet sinqerisht për Ballkanin e Hapur dhe pastaj të vendoset se ç’duhet bërë.

©Lapsi.al

67 Comments

 1. Ne fakt pa u dukur e tepert, por cdod dite e me shume po zbulohet qe perpjekja e Rames ishte qe te vinte tek ajo foto, ku dukeshin 5 shtete (pavaresisht se 2 ishin vetem te ftuar, dhe me shume mudnesi sdo jene pjese e saj), kunder nje shteti te vetem (Kosova) pra qe plangprishesja, ekstremistet,te pa gdhendurit , jane politikanet e Kosoves.Dhe per t’ia arrit kete foto, eshte mundu shume, bile me siguri AbazoVicit i ka thene edhe po nuk u bere pjese(se sdo e lene malazezet, jo se nuk eshte i gatshem AbazoVici),te pakten hajde si i ftuar. Por po te mos jete Rama hipokrit, do bente ate qe as nuk i prish pune Shqiperise, dhe as nuk demton Kosoven, pra i bashkohej Procesit te Berlinit, dhe aty pa asnje dyshim te sigurte behen 5 anetare, dhe ne ate situate, edhe po nuk erdhi serbia, atahere do ishte pikerisht Serbia, plangprishesja, dhe Jo Kosova sic po mundohen ta nxjerrin Rama dhe Vucic. Pse pra nuk zgjodhi opsionin e dyte (berlinin) por te parin(projektin serbo-rus)? Edhe (jo vetem per kee arsye) sepse donte qe Kosoven ta nxirrte si ajo qe po prish paqen.Edhe “moralet” e tij sot per paqen(imagjino kur flet Rama per paqen dhe demokracine!), jane indirekt (akuza)per Kosoven dhe jo per Serbine. Gjithsesi Rama nuk e ul dot Kosoven. e bile po na e merr per dobesi qe po mundohemi ta largojme nga rruga e keqe ku po futet. Ndoshta meriton te merremi me te sic e meriton. pra ta shpallim non grada, dhe ta shfrytezojme edhe ne ,ate diplomaci qe kemi(shume me te fuqishme dhe me derehapur nga miqte ,se e tija) per ti tregu botes qe Rama nuk ka as 15% miratimin e shtetasve te vet, ne keto tradheti qe po ben.Albin mos u bej i bute me me Ramen.Ktheja me te njejten monedhe,sic ai po te lufton ty (fshehtas)

     1. 19:02
      Ore e di qe je pidh mashkull se po te mos ishe bythqir, sdo e lije mamin ta qinte Agroni (komshiu) e di gjithe lagja si te qihet mami,goca e vogel minorene , dhe nusja, more biri i kurves, po ruaje mamin o bythqir dhe mos rri ketu duke ia marre ne goje Rames,pederast qe qelbesh ere

   1. Po mami jot me sa rreshta e do ti 16:39? 2 gishta rreshta?se per gocen e di qe nje gisht,se akoma e vogel.

  1. Rame psikopatit ka hall te madh. E pret Burgu. SPAKU do merret me te, prandaj do ti perfundoje shpejte ato qe ka nisur, se e pret burgu

  2. O Bushat , Rama mohoi djalin e tij, ca te pret nga Rama. Ai po e vjedh kete popull dhe prape po e votojne. Per fat te keq duhet te presim deri sa ti vije vdekja biologjike, se nuk shpetojme dot nga ai.Rrezik edhe atehere , do ia ler pushtetin Zahos

 2. ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU,ALBIN KURTI E PYESIN YMER GELBAZA KELLIREN KUR E KA FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT haha haha?! thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT ALEXANDER VUCIC DHE EDI RAMES,KURSE ZENI I BABIT JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT HAHA

 3. Dhe nje pyetje kam per patrozhanistet qe e mbrojne, e qe harrojne se Rama nuk eshte i perjetshem kurse interesi i Shqiperise(qe ata po e demtojne duke mbrojt tradhetite e Rames) eshte i perjetshem. Po mire, sa serioze do duket politika zyrtare e shtetit shqiptar ne sy te botes kur kalon nga njeri ekstrem ne tjetrin, pra nga shtet me politike pro amerikane, ne pro ruse,e akoma me keq (deri dje e pabesueshme) pro-serbe? Te flasim hapur, po a mund te ndodh qe te huajt mund te thone, dikur Shqiperia ishte pro ruseve, pastaj pro kinezeve,(e kuptueshme perderisa ishte ne diktatrture) pastaj pro amerikaneve, e tashi (pa arsye fare)prape jo vetem pro ruseve por edhe pro serbeve?Dhe kjo fale nje personi qe ju patrozhaniste po e mbeshtesni pa kushte (edhe kur ky tradheton). Si do i dukej botes kjo politike e paqendrueshme zyrtare?A do e konsiderojne me Shqiperine si shtet aleat besnik? Ja pra, edhe keto deme po ia ben Edi Rama Shqiperise pervec 1000 demeve qe i ka bere deri tani,dhe 1 milion te tjerave qe do i lere trashegim (po u lejua Open Ballkan)

 4. Ka shume te drejte zoti rama pasi kosova merr vendimet e veta dhe ne tonat nuk mund te mos merrnim pjes ne nje projekt te tille qe ben shum pune sepse kosova nuk do te leri pas te kaluaren

  1. Po mire more “Ani-nga stafi i Rames, e gezofsh Open Ballkan nqs e do kaq shume,se sdo te perzihem me, por te pakten na e kurse kete demokratikllekun dhe paqellekun e madh, qe Rama e paska, e Kosova se paska. Rama ska gjet paqe dhe konsensus as me opoziten e vet, apo me shtresa te shumta sociale (Teatri,Unaza e re etj), kurse neve na jep mend qe t’i kthejme faqen tjeter serbo cetnikeve,se ndryshe qenkemi ne fajtoret qe se leme pas te kaluaren dhe jo serbet. Tu krijoje kushtet dhe te dialogoje (por jo si ai “dialogu” per presidentin),njehere mezgjedhesit e vete qe e ka obligim kushtetues, e pastaj te dali ketej e te na bej liderin global paqedashes(bashke me ate (Abazo)Vicin tjeter kozmopolitanas). Nga stafi i Rames gjithe diten shajne Malok/shpellar, shtetasitdhe taksapaguesit e vet, e bile u thone edhe qe Rama gjithe diten tallet me ju, e ti na e paraqet Ramen si burre te mire. Nejse nejse. Ta gezosh Open Ballkanin (ne enderr, se ne realitet sdo behet, se per fat te miree sdo e lejojne te tjeret)

  2. Po mor Ani haroe të kaluarën ndryshe do komentoje po tu ndodhte juve në familje mor patronazhist apo lëpirës i rilindjes kriminele me Edi drogën

 5. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT

 6. E mbeshtes mendimin e zorit rama. Kosova eshte nje vend sovran dhe nuk varet nga vendimet qe marrim ne dhe kur behet fjale per bashkepunime te tilla

  1. nese e mendojme e shohim kuptojme se do ishte efektve edhe per kosoven edhe per ne prezenca e tyre ne kete nisme

 7. Ka shume injorance e provinciale ketu qe i mbajne syte te e shkuara. Na lodhen me histori lufterash. Para ecet vetem me bashkepunim.

 8. po bushat po bjeri bjeri se i bie mire,,,a nuk kupton qe me ane te cdo mireorganizimi dhe me ane te vullnetit qe rama ka po ben cmos qe shqiperia te dale ne drite dita dites apo ce deshe

 9. Mire e ka Rama per sa kohe do ti mbajme syte dhe mendjen nga e shkuara nuk do te ecim para.Ne kohet e sotme bashkepunimi dhe mirekuptimi midis vendeve eshte rruga e suksesit dhe nese Rama e thote kete gje e thote per te miren e Kosoves dhe ju duhet tia merni per baze cdo fjale qe thote sepse e sigurt qe ne fund nuk do te dilni te humbur.

 10. Vucic ne Oher : Rama ka treguar force lideri (te njejtat fjale ka thene dhe per V. Putin)

  1. Na mbyten keta koqet e qerruar nga propaganda e hale qeverise, duke pare e degjuar Top Kanalin e mutit, ose jane mijte e bodrumeve te stalles se kongreseve, qe paguhen per kete me parate qe hajduteria qevritare u vjedh shqiptareve!Tung o kara! ne rastin me te mire dhe kurva ne rastin me te keq!

   1. Ky Ramsi beri ironi o shok, se nuk eshte mbeshtetes i psikopatit,dhe as sufllaqexhi qe nderkohe qe i shkerdhehet mami, ai/ajo i bejne gojore psikopat Rames

 11. SHikoni komentete Cendrifuges – quhen Ani, Ahi, BEni, Tani, Toni, Gimi……
  Do shihni nja 30 si keto qe levdojne Udheheqesin fanar te ballkanizmit!

 12. E mor Bushat, ti i kerkon te pamunduren skizofrenit toksik! Ai nuk pyet askend, se po pyeti eshte i ngordhur, ashtu si per te thene te verteten…si ato kafshet neper perralla, qe po tu gjesh piken e dobet i ngordh ne vend! E per mut kete eshte e verteta ajo qe e ngordh!

 13. Kështu e nxori Rama edhe gjoja pranimin nga shqiptarët të “Open Balkan” në ato palo “këshillimoret me qytetarët” (lexo -këshillimore me patronazhistët).
  Në mënyrën më të trashë e më idiote, po i njejti patronazhist me “emra” të ndryshëm ka postoar nja pesë – gjashtë komente që mburin Ramën se bën armik Kosovën e vëlla Serbinë

 14. O bushat ca flet si koqe kandari er burr shiko qe cdo organizim qe kryeministri po bene po e bene per te miren e vendit po po e pate mendjen nga e shkuara kurr sdo ecim perpara

 15. Open Ballkan asht parashiku me perfshi 6 shtete te Ballkanit perendimor.Deri k’tu jena n’rregull.
  A e njeh Serbia Kosoven shtet???Po Bosnje-Hecegovinen me kontestim!!??
  Pra Vucic betohet se do te ruaje teresine territoriale te Serbi-Kosove-Metohi.
  Ku jane 6 shtetet Ballkanike k’tu!!??
  Open Ballkan asht “MASHTRIM”,sepse sipas serbeve Ballkani prendimor nuk ka 6 shtete por 5.Pra vija kufitare Kosove-Serbi zhduket nga harta.
  Ne se serbet njohin Kosoven shtet,njohin,distancohen dhe demshperblejne damet e luftes duke perfshi edhe gjetjen te zhdukurve.Atehere kjo nisme mund te diskutohet ne politiken Kosovare.
  Kryekoqja Edvin shkerdhata asht nji kokerr mashtruesi sa nuk ka Nastradin qe del para.

 16. Ky Kurti duhet te marre shembull nga Edi Rama per te mbeshtetur nismen e Ballkanit te Hapur sepse do e ndihmoje shume Kosoven .

 17. Nuk më pëlqen edhe skuthëria alla Bushat që përpiqet të bëjë njëlloj si Perëndimin edhe Lindjen në politikat antishqiptare

 18. YMER GELBAZA KELLIRA NDYSHON DOSJEN PER EDI RAMEN-ESHTE ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS DHE JO GREG KRISTAQ RAMA thotë:

  ALEXANDER VUCIC ESHTE BABA I ZAHOS DHE JO GREG KRISTAQ RAMA?

 19. Bushati po flet kot se koti. Kryeministri ka bere ne pune perfekte me mendimin e kesaj nisme, ku do te kete shume vlera dhe benefite per vendin tone

  1. e vertete sepse kryeministri yne po ben gjera plot pozitive per te miren e te gjithe ne duke bere te mundur realizimin e te gjitha projekteve

 20. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLIN TRAPIN ME ZAGARIN E MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL QE I MBAN GOJA ERE MUT YMER GELBAZE KELLIREN thotë:

  YMER MOS SHKRUAJ KETU PO IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMET VELIUT

 21. Bushati ia fut kot, se kupton qe vetem fal Rames e punes se tij vendi yn me ne fund po zhvillohet.jemi ne rrugen e duhur vetem fal tij

 22. Shpellkaret e maloket vazhdojne te kercejne tallavane ruse te dirigjuar nga lavreku dhe perkrahur nga salihu i lalzit

 23. ARRESTOHET YMER GELBAZE KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT E ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DRITAN HALE’s KRESHNIK SPAHIUT DHE FRROK CUPIT

 24. Sergei Lavrov deklaron qarte se Open Ballkan eshte nisme serbe dhe ka mbeshtetjen e plote te Rusise…Kjo ka vene ne siklet taborrin mediatik te CentriFugave qe me furce e kove gelqere ne duar te rropaten per ta gelqerosur persiper.

 25. ajni,ana,bora,zamira olta titi,petrit,denis e si shume si ju …..keni ndonje koment per cmimin e naftes? 258 lek…te paret ne europe…apo varja…kemi hallin e komandantit

 26. Cmimi i naftes pra vajti 258 lek,
  nga Bordi i Rames qe breket hek,

  Fukaralleku kudo asht bo mullar,
  nen ket qeveri te Rames Gomar,

  Varferia shtohet, rinia mbare po largohet,
  si gjeli maj plehut gerdall Rama lavderohet,

  pellet per Open Ballkan derdellit per gjithcka,
  vec per Ekonomi te flase jo Bythka nuk ja mba,

  me Open Bythen kerkon te mbaje me gajret,
  nga Vermoshi ne Dropull te varferuar ibret,

  ky zullap Rama kupton nga Ekonomia,
  po aq sa merr vesht Gamori nga Poezia!

  Sa kohe ne Shqiperi do qeverise ky Hajvan,
  vec Varferi, rritje cmimesh e Open Ballkan!

 27. sikur të besohet çfarë deputetët i thonë njëri-tjetrit, vetë Kuvendi do të ishte një tempull që duhej t’i dilte flaka mbi çati dhe deputetët do të duhej të përziheshin me kamzhik prej tij. Me akuzat që ata shpërndajnë aq lehtësisht me njëri-tjetrin, shumë nga ta do të duhej të pushkatoheshin nga dy herë në muaj, të ringjalleshin dhe pastaj të pushkatoheshin sërish.Bravo andi i kapos dhe nje here ja dole te besh bashk shpellkare maloke skiftere me kete shkrim,te gjithe tok vazhdojne tallavane e valles tropojane me regji ruse,te lumte

 28. YMER GELBAZA KELLIRA JA NXJERR KARIN NGA BYTHA FRROK CUPIT DHE JA FUT NE GOJE LORENC VANGJELIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT

 29. Andi Bushati te mori dreqi, jeton me hallet e kesaj qeverie a jo? Ministreshat e Rames me Ramen ne krye po lemerisen ngaqe Ministri i Mbrojtjes i Greqise sot ka rezultuar Pozitiv me Covid dhe dje…ka perqafuar Niko Paleshin!

  1. Do ti dale tyme kesaj pune heret a vone. Por ama nje gje eshte e sigurte qe Lavrovi ua dhjeu idioteve te SHBA dhe skuthave te Tiranes kur i falenderoi qe mbeshtesin Serbine ne idene per Open Balkan te skicuar ne zyrat e Kremlimit qysh ne vitet 90. Kuptohet, si cdo skandal tjeter, donu duhet ca kohe idioteve ta kapin filmin medemek ore na e futen vertet ruset apo lujne bllofin???

 30. Ky projekt eshte Hartuar nga Amerikanet sepse Sorrosi perfaqeson Administraten Amerikane. Duan ti zhdukin Shqiptaret dhe po bejne pazare mbi kurrizin tone fuqite e medhaja

 31. “Si kryeministër i një vendi sovran dhe të pavarur, Edi Rama mund të jetë në të drejtën e tij të zgjedhë Serbinë përpara Kosovës. “”” Absolutisht JO! Shqiperia esht e pavarur, Jo Rama; nese hyhet apo jo ne bashkime te tilla rajonale apo me gjere duhet konsensus i gjere politik e shoqeror dhe deri referendum. Kjo esht fakt dhe vetem ne vendet jo demokratike behen keto vec nga nje mendje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.