• |
ide | kryesore

‘Ke vrarë këtë, ke therur atë’, Rama ironizon krimet e luftës në sy të Vuçiçit

-Instant, Kryesore, Lajme

Në sy të Vuçiçit të Serbisë, Kovaçevskit të Maqedonisë së Veriut dhe të Abazoviçit të Malit të Zi, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur me ironi dhe përçmim për krimet e luftës në Ballkan, gjatë samitit të radhës së Ballkanit të Hapur.


Ndërsa ndërtoi një alegori me procesin e integrimit në Bashkimin Europian, Rama bëri për të qeshur panelin kur krahasoi integrimin në Bashkimin Europian me një dasëm, ku nusja nuk vjen asnjëherë.


Dhe ndërsa i personifikoi shtetet e Ballkanit me dhëndrin, pra me një burrë, ndërsa Bashkimin Europian me nusen, ai nënvizoi se do të ishte më mirë të kishim qenë ne nusja sepse kështu dasma do të kishte ndodhur.

Më tej duke folur për burrin, duke iu referuar kështu shteteve të Ballkanit, shtoi se atë e konsiderojnë “me probleme”, duke i kujtuar se si ka vrarë e therur në të shkuarën.

“Ballkani i Hapur është burrë, Europa është nusja. Kjo është keq për ne. Do të ishte më mirë të ishim ne nusja se do na merrnin më shpejt. Duke qenë burri, burrë me gjithë këto probleme, me gjithë këto historira, “ke qenë atje dhe ke vrarë këtë, atje ke therur atë, këtu ke hedhur në erë këtë”, është problem i madh. Por ne e kemi shumë të qartë këtë. Ne duhet ta ndërtojmë Europën këtu” u shpreh kryeministri i Shqipërisë në fjalën e tij para presidentit të Serbisë, Vuçiç, para kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç dhe atij të Maqedonisë së Veriut, Kovaçevski.

Deklarata e Ramës vjen pas refuzimit të parlamentit të Shqipërisë për të miratuar disa rezoluta që dënojnë krimet serbe në Ballkan, përkatësisht atë në Bosnje Hercegovinë dhe krimet e luftës në Kosovë.

Rezolutat janë hedhur poshtë me arsyetimin se ishin propozuar nga Sali Berisha, i shpallur non grata, por duket se pas votës kundër qëndron nisma e Ballkanit të Hapur. Pak ditë më parë, një deklaratë të tillë e bëri deputetja e PS, Ermonela Felaj, por duket se pohimi i saj nuk paska qenë një gafë.

34 Comments

  1. Ky bajga , antinjeri, s’ka asnje lidhje me Shqiperine dhe shqiptaret. Fara e keqe e ketij endacaku jevgjito-llacifac, “kane ardhur ne Shqiperi, nga Greqia, si refugjate, para 100 vitesh dhe u vendos ne kampin e romeve, buze kenetes se Durresit. Ata u morren me thurrje kanistrash, koshash, lypje, mashtrime etj. (Ref. “Historia e vendbanimeve, ne Durresin e para Pavaresise” me autor prof. Beqir Meta). Kjo eshte aryeja qe ky kafsha e urren kaq shume kete millet, por, s’ka gje, se shpejti mileti do t’i vij hakut ketij krimineli fashist pa merak, shume shpejt, KAQ!

     1. Do na rruni karin sic na e keni rrujt 9 vjet o mamqir i bukur

  2. Ai merr votet e fiton zgjedhjet dhe ka nje arsye. Se ka shume pak njerez qe jane rrota kari si ty, shumica popullit jane normale e duan progres. Kshu o koqe kanari

 1. O buRi(me nje R), nusja, batutaxhiu, fasada (se me keto batuta, fjalime , e faada ke fitu shuem pale zgjedhje), nuk te shkon me e njejta melodi. Na mashtrove njehere ne Beograd kur kerkove njohjen e Kosoves,gje qe e besuam, sepse skishhim si te paragjykonim qe ajo ishte fasade per dicka tjeter. Por jo me, ste beson njeri me. NQs vertete shqetesohesh per kriemt serbe ne Kosove, ja ke 2 rezoluta ne parlament zgjidh dhe voto.Por te pakten propagandat dhe fasadt leri se nuk e hyjne me ne pune.Njesoj si si “gfjalimi patriotik” i presidentit te perbashket

 2. Po mër Ed Kokaina po, … s’të kan rënë ne qaf ty apo familjes tënde, nuk je përzënë nga shtëpia jote, nuk je përdhunuar në sy të fëmijëve, nuk të kan vrarë fëmijën ne bark të nënës, nuk ke përfunduar në kampe përqendrimi, … pastaj do flisje ndryshe mër sociopath !!!!

  Po do të vij dita edhe ty dhe sojit tat.

 3. Shqiptaret kane hequr me shume picir nga “koka boshe ” si ty o pallosh sesa nga armiqt e vertete te ketij kombi .

 4. Shoqe deputete me shume sharm Era Felaj me sinqeritetin qe e karakterizon qe ne vogli, deklaroi : “Nuk miratojme rezolute kunder krimeve serbe ne Bosnje se prishemi me Open Ballkan”!

 5. Ti linde i marre dhe ky nuk eshte faji yt o i gjati ine .
  U ktheve ne nje kuçeder e pangopur dhe perseri nuk eshte faji yt o i gjati ine .
  Lartesove krimin dhe injorancen , sevilizmin dhe hajnine dhe perseri nuk eshte faji yt o i gjati ine .
  Faji eshte i joni .
  I lame ne dore fatet tona nje te marri .
  I varem ne qafe melçite nje ujku si ty o xhepist i marrosur pas parase dhe pushtetit .

 6. Per aq sa ka pase ne dore i ka bere edhe ky mbi popullin e vet, prandaj i duken normale qe “ky te
  vrase ate apo ai te there ate|. A futi edhe ky vetem per nje vit 38 000 njerez ne burg per fatura energjie
  disa nga te cilet dolen te vdekur nga burgjet e tij, kur te gjitha faturat se bashku nuk benin sa fatura
  qe Shqiperia po i paguan Bechettit vetem per faj personal te KM-se? A nuk prishi me mijera banesa
  duke u shkaterruar mundin e nje jete te tere atyre familjeve ndersa per vete nuk ua di fundin malit
  te parave te tij qe ka perfituar nepermes pushtetit ? A nuk e zbaotoi ky me mire se askush tjeter
  strategjine e Cubrillovicit per shpopullimin e shqiptareve nga trojet e tyre? A nuk ka thene vete se
  eshte krenar per babain e tuj qe ka firmosur varjen e poetit Havzi Nela ne vitin 1988 ? A nuk do ta
  bente edhe ky me pasion te njejten gje mbi popullin po ta lejonin rrethanat ?

  1. Shiko, … Këta njerëz jane një, jane nje grup, qëndrojn ngushtë dhe afër me njëri tjetrin, pavarsisht kombësisë, e kane të programuar të ndihmojnë njëri tjetrin si vetja kur e kërkon situata.

   Ata jane satanikë, sociopath e psikopat. Këta nuk kanë as atdhe, as besë, as din e iman, janë parazitë, vampirë. Ata gjallërohen kur shohin gjak dhe dhjam, janë kategoria më e rrezikshme e njerzmit. Kur shohin që gjërat nuk i ecin sipas planit ata djegin, vrasin dhe shkatërrojnë çdo gjë.

   Fatkeqësisht trutë e tyre janë palluar me kohë, kanë marrë mbi vete mallkimin e Zotit, gjëja më e tmerrshme që mund t’i ndodhi një qenieje.

   Këtë mos e harro, mbaje mend! Mesoni të njihni njerzit dhe karakteret e tyre.

   1. @Miri 13:29 e ka thene xhaxhi kete qe ju po mesoni tani (pas 30 e kusur vjet pervoje mbi kurriz si komb): eshte lufte klasash! Jane te ndare robt

 7. Ngjashmeria mes Isa Mustafes dhe Rames.
  1.Te dy tradhetare,tashme te konfirmuar.
  2.Te dy,hajdutete me te medhenj qe ka pasur shqiptaria. Ky Rama, diku dje e lexova, ne mos gaboj, OSBE paska deklaru qe ka 200 milion euro te fshehura ne llogari offshore. Kurse Isa Mustafa,edhe para se te vidhte kur erdhi ne pushtet,njihet nga gjithe Kosova, si vjedhes(bashke me Bujar Bukoshin) i fondit 3% (ku emigrantet ndanin te pakten 3% te rroges cdo muaj per te mbeshtetur Kosoven,per rroga te mjekeve,arsim etj) (Ashtu sic njihet dhe Xhavit Halili si keqperdorues i Fondit tjeter “Vendlindja therret”).
  3.Ngaqe jane te paafte te qeverisn, e te krijojne pune te reja,te dy gjeten si zgjidhje, nxitjen e te rinjve per te ikur jashte(sepse kishte frike ISa qe do rebeloheshin te rinjte nga mungesa e punes), pra zbrasjen e vendeve tona nga shqiptaret.Kurse Rama pasi u larguan 500-600 000 vete gjate sundimit te tij(dhe qe me vone do i shohim pasajot e parikuperueshme te kesaj masakre), tani do e vazhdoje antishqiptarizmin e tij te zbrasjes se Shqiperise nga shqiptaret dhe mbushjen e saj me sllavo serbo-ruse. E nisi qe nga sot, ku nje nga 4 pikat e marrveshjeve te nenshkruara sot, eshte njohja e diplomave. PRa me fjale te tjera, une nuk i gjej dot pune shqiptareve ne Shqiperi keshtu qe te vijne ne Serbi(dhe pashmangshmerisht te asimiliohen e te shtojne rracen serbe)
  Ja pra se pse eshte i rrezikshem Open Ballkan. A e pate, i vune dhe tabelat, sa per fillim ne kufirin Shqiperi-maqedoni u shkrujat Open Ballkan (nderkohe ne kufirin serbi-Maqedoni, thote Mire se vinine territorin e Open Ballkan),pra keta akoma me keq po shkojne drejt nje shkrijre territoriale, ndertimit te nje shteti te vetem (nuk qenka dmth vetem me liri levizje sic i mashtrojne patrozhanistet).Merrni masa se do jete vone

 8. Si gjeli maj plehut ky Rama hajvan,
  krekoset budalli tek Open Ballkan,

  nderkohe Nafte sot ka vajtur 258,
  ai Bordi i famshem breket i ka hek,

  Shqiperia mbare lengon ne Fukarallek,
  Rama Open Bythen per Maskarallek.

  Derdellit gallof Rama kudo per gjithcka,
  vec per Ekonomi te flase Bycka nuk ja mba…

 9. Ky bajga , antinjeri, s’ka asnje lidhje me Shqiperine dhe shqiptaret. Fara e keqe e ketij endacaku jevgjito-llacifac, “kane ardhur ne Shqiperi, nga Greqia, si refugjate, para 100 vitesh dhe u vendos ne kampin e romeve, buze kenetes se Durresit. Ata u morren me thurrje kanistrash, koshash, lypje, mashtrime etj. (Ref. “Historia e vendbanimeve, ne Durresin e para Pavaresise” me autor prof. Beqir Meta). Kjo eshte aryeja qe ky kafsha e urren kaq shume kete millet, por, s’ka gje, se shpejti mileti do t’i vij hakut ketij krimineli fashist pa merak, shume shpejt, KAQ!

 10. Dil nga breket e Vucicit e shko ne pune o zarbo se je bo me keq se Ver Llapa…

  1. Skeni parë gjë akoma.
   Shiteni votën prapë ramëkurvit doshëve kodoshëve…
   Dhe taulant ballëkurvë dordolecit…
   Edhe po ngordhi nga droga e pleqëria…kjo bushtra e gjatë…
   Prapë skllevër do jeni
   Skllevër të fik bitheqirit ose cilësdo nga kuçkat e haremit të kopilëve bolshevikë do mbeteni.
   Popolo lolo butakë.

 11. Mungese sensitiviteti totale, ka vene shenjen e barazimit midis krimeve te Serbise ndaj Kosoves dhe luftes se UCK per te mbrojtur civilet dhe shtepite e tyre. Turp.

 12. AVNI RUSTEMI,a po ndigjon gja bahet bre burre!?
  A ke lane ndonji nip a mbese trimneshe me te zevendsu eahh!?
  Gjaku Arbnor-shqiptar asht pjerdhur,asht ba RAKI qe e pijne te gjithe pa problem e n’delir…
  Dhe Edvin kryeshkerdhata ban cfare i do BITHA e tij me te.

  Mire na cilesojne grek e serb :”ALVANOS e SKIPTAR”Kane plotsisht te drejte.
  U LUMTE bitha atyne, kur ai qe kena zgjedhe asht KRYEBYTHQIRI i kopese te deleve alvanose.

 13. Ky do ndertoje Europen ???? Hapu dhè hapu.
  Sa te ekzaltuar ishin keta si duket ja paska ndez fitilin klyshi srrosit

 14. Muhabet kot.

  Memorandume pa pikë vlere dhe marrëveshje e ri ri ri nënshkruar për të disatën herë për diplomat e arsimit.

  Fasadë fund e krye

 15. Mender hani mut kot te gjithe patriota nallane dhe derra.
  Rama e rruan shume per ciliminj si juve.
  Rama fiton edhe te katerten here me Ju plehra .
  Demi kapet per briresh.

 16. Me eshte eshte ngulitur ne mendje nje pergjigje qe vucici i dha nje gazeteserbe.Ishte debatet pas vizites se pare te rames ne serbi sa kish ardhur ne pushtet viti i pare dhe rama tha ne nje koment do i fusja nje pellemb dhe ai gazetari serb i tha vucicit,qe pse sja ktheve pergjigjen.Vucici i tha smerzitem me ramen se te dy kemi te njejtin bos.Vorbulla ishte se kush qe bosi i tyre i njejte.Aludonin ose per Markel,ose per putinin.Ne mandatin e pare rama kish shume ecejake ne gjermani te markel dhe mendonim do jete Merkel,por ne heshtje me vete thonim mos o zot te kete putinin,se do i beje gjemen gjithe kombit shqiptare,jo vetem ne shqiperi dhe kosove po ne gjithe trojet ku jetojne rrotull kufirit tone shqiptaret..Por sote ne takimin e rradhes te kryeministrave te open ballkan pame qe aty qe aleks soros.Qe eshte aleks soros nuk eshte gjeme per shqiptaret,se sado qe sorozi ka axhenten e tij dhe punon per biznesin e tij,ai ka patjeter kontrollin e shtetit amerikan.Sorozi i trumbeton ne departamentin e shtetit se qellimi i tij eshte te shkeputi serbin nga rusia,gje qe per mua eshte shume naive.Edhe rama edhe vucici e shfrytezojne per interesat e tyre .Rama dihet qe per pushtet shet nene dhe babe jo me atdhe.Rama eshte nje psikopat i tmershem qe cnuk bene per te qene edhe mbi skenderbeun,qe emri i shqiperise te jete edvin rama.Te provoje njehere qe sorozi ta hedhi poshte ramen dhe ti kerkoje me force te lere pushtetin,atehere do ta shikoje sorozi dhe shqiptaret psikopatine e tije per pushtet.Rama eshte bere tani si ajo egersira qe shqyen cdo gje qe i del para dhe per ta ndaluar ate egersire qe te mos i turet dhe te shqyeje prehen e rradhes qe ka para ,pra per ta shpetuar ate preh ata qe e kane ne patronazh i hedhin perpara cope mishi ose ne rastin me ekstrem qe se zoterojne dote e vrasin.Vetem keshtu mund tja heqesh egersine psikopatike rames per pushtet dhe ate karige[ TI HEDHESH COPEN E MISHIT ]ta leshe ne ate karige,ose ta vrasesh te shpetoshe.Kjo eshte arsyeja qe rama ka bos sorozin se sorozi i ka hedhur copen e mishit; karigen rames ,pra ja mbron me cdo mjet qe ka karigen rames.Ndersa edhe vucici luan ne interesin e tije me dy porta dhe po e mban ate pushtet te mbrojtur edhe nga sorozi edhe nga putini.Si sorozi si putini e pranojne kete statikuo te vucicit.I pari sorozi ben ceshte e mundur tja plotesoje kerkesat qe i kerkon vucici jo se se di qe vucici edhe te doje se shkeput dot serbin nga rusia,se rusia eshte ne serbi njesoj si ne krime me baza ushtarake ushtri dhe agjenture qe e kontrollojne vucicin edhe kur dhjet,por nje dite usa do ta kuptoje neavitetin e sorozit.Ndersa putini si diktator qe eshte dhe diktatoret si besojne asnjerit,prandaj dhe i vrasin bashkepuntoret e tyre,kjo ndodh se diktatoret nga mizorite qe shkaktojne dridhen nga hakmarja dhe frika i ben vetem te dyshojne dhe vrasin dhe ata qe i kane ne zyre.Putini nuk ka frik nga vucici se do e tradhetoje,se vucici se ka ate force dhe fuqi ,por po e le se kerkon te mbaje nen presion dhe terror gjithe ballkanin perendimore ,per ta shkeputur nga perendimi dhe ne fakt me vucicin dhe ramen ja ka aritur qellimit e ka larguar ballkanin perendimore edhe per 50 vjet ska asnje shanc ti bashkohet europes dhe perendimit.Open ballkan nuk eshte ne interes as te usa,as te europes as te rusise EKONOMIKISHTE APO POLITIKISHTE ,por as te vete vendeve te kesaj zone te ballkanit.Kjo dhe per arsyen e thjeshte se fuqia ekonomike e ballkanit eshte nje hic me zero te madhe.Kjo zone eshte aq e varfer dhe po aq e rrezikshme per nje konflikt me permasa boterore qe mund te shpertheje luften e trete boterore,luften berthamore dhe zhdukjen e ketij planeti.Kjo eshte arsyeja qe usa europa dhe rusia nuk i fryn zjarit ne kete pjese te ballkanit.Usa europa dhe putini i kane vene ketyre 6 shteteve te kesaj pjese te ballkanit dy diktatore sa psikopat aq dhe kriminela rama vucic me fuqine qe ju kane dhene dhe mbrojtien qe ju bejne ti mbajne keta popuj ne varferi ekstreme dhe terror te tmershem,mos tu hapi telashe per nje konflikt midis tyre.Vetem ardhja e nje gorbacovi te ri ne rusisi dhe asaj gjenerate te madhe te perendimit te viteve19 80- 1990 do ishte shanci i madh i qetesise,paqes dhe prosperitetit te popujve te ketyre 6 vendeve te ballkanit perendimor.Do ishte shpetimi i varferise dhe terrorit qe ka pllakosur shqiptaret.

 17. BASTARDI VJEN NGA NJE KLASE BARBARESH QE KANE RA E PERSEKUTU GJITHE JETEN DHE NUK E KONCEPTON DOT BOSNJEN E KOSOVEN. PASTAJ CA PRITET NGA NJE KLYSH QE THA ME KA QI BABA GRUAN.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.