• |
ide | kryesore

Vuçiç e Rama, modelet e dështuara në aventurën e radhës

-Instant, 1, 2, Ide

Pas shfaqjes më të zhurmshme deri më tani të Ballkanit të Hapur që u dha në Ohër, pas përplasjes së argumentave pro dhe kundër kësaj inisiative, pas mesazheve nga zyrtarë të Uashingtonit e Brukselit, pas fjalimeve e konferencave të shtypit ku lartësoheshin vlerat europiane të këtij projekti, do të mjaftonte një pyetje e thjeshtë për të nxjerrë në dritë paradoksin e aventurës rajonale të radhës, të ndërmarrë nga Vuçiç e Rama.

Kush janë këta dy liderë që kanë marrë përsipër krijimin e një hapësire më të lirë, më demokratike, më të begatë dhe më të barabartë në rajon? Cili është modeli në vendet e tyre, ku drejtonë prej një dekade, që tashmë mund ta aplikojnë në Ballkanin Perëndimor? A janë ata mishërues të atyre vlerave dhe parimeve që predikojnë për të ardhmen e ndritur të Ballkanit të Hapur?


Ballafaqimi me modelin politik, ekonomik dhe shoqëror që Vuçiç dhe Rama kanë ngritur në vendet e tyre, është edhe shpjegimi se përse ata i kanë hyrë një aventure të re në Ballkan. Pikërisht paradoksi mes realiteteve në Beograd e Tiranë dhe imagjinares që ata propagandojnë për një hapësirë ballkanike, dëshmon për nevojën personale që këta dy individë kanë për të mbetur si faktorë të dorës së parë në rajon. Duke u imponuar si liderë që kontrollojnë më shumë se gjysmën e popullsisë në këtë hapësirë, ata po tentojnë të imponohen si udhëheqësit që kanë në dorë stabilitetin dhe fatin e rajonit, dhe mu për këtë arsye, të amnistohen për rrënimin e demokracisë, lirive dhe ekonomisë në vendet e tyre.

Për të njëjtën arsye, po këta dy liderë (dhe zoti Thaçi në Kosovë), patën nisur disa vite më parë një tjetër aventurë, atë të shkëmbimit të territoreve dhe popullsive për të krijuar hapësira etnikisht të pastra. Edhe atëherë nuk munguan brohoritjet për këtë gjetje gjeniale që do t’i jepte fund konflikteve dhe do sillte pajtimin e madh, nuk munguan të njëjtët zara mediatikë që sot militojnë për Ballkannin e Hpaur e të njëjtët diplomatë e sekserë ndërkombëtarë që, pas vizatimit të hartave, tani vizatojnë korsitë e gjelbra në pikat kufitare. Në fund, u pa qartë se ideja e madhe e shkëmbimit të territoreve ishte një nismë individuale e të njëjtëve liderë që sot kërkojnë shkrirjen e tyre, gjithnjë për të njëjtin qëllim. Të legalizojnë keqqeverisjen, korruspionin dhe lidhjet me krimin e organizuar në vendet tyre, nëpërmjet noterizimit ndërkombëtar si faktorë stabiliteti në rajon.

Alkesandër Vuçiç dhe Edi Rama janë sot dy liderët më problematikë në rajon. Ata dallohen për drejtimin e tyre autoritar, për eleminimin e opozitarizmit, për kontrollin e plotë mbi mediat, biznesin dhe ekonominë në përgjithësi, për korrupsionin në të gjitha nivelet e qeverisjes, për lidhjet e forta me krimin e organizuar në majat e vendimmarrjes politike, për pastrimin e parave dhe hapjen e kufijve për trafikimin e drogave të forta. Këto sipas raporteve ndërkombëtare dhe mediave më serioze europiane. Tani, këtë të dy, Vuçiç dhe Rama kanë marrë përsipër të krijojnë një hapësirë ballkanike ku do të lulëzojë ekonomia e lirë, qarkullimi i lirë i njerëzve dhe kapitaleve dhe ku do të përfitokan të gjitha vendet pjesmarrëse. A mundet që dikush që i ka frenuar apo më keq i ka shkatërruar këto vlera, që nga konkurrenca e lirë e deri tek ekonomia e pastër, në vendin e tij, t’i ndërtojë ato për vendet e tjera?

Dy liderët e gjatë, njëri i Beogradit e tjetri i Tiranës, janë të vetmit që nëpërmjet korruspionit, blerjes së votës, kontrollit mbi mediat e biznesin dhe kompromentimit të një grushti ndërkombëtarësh, kanë frenuar rotacionin normal politik në vendet e tyre. Në vendet e tjera kjo ka ndodhur, madje Kosova, me të cilën kryeministri ynë po na largon për shkak të aventurës së tij të radhës, ka nxjerrë në krye të 20 viteve një klasë krejt të re politike. Dhe po t’i shtosh problemeve të brendshme të Shqipërisë dhe Serbisë, edhe rolin destabilizues të kësaj të fundit, të dëshmuar si në Malin e Zi, në Bosnje e në Kosovë, do duhej një logjikë vërtetë speciale për të pranuar shndërrimin e një modeli të degraduar në një projekt të praruar si Ballkani i Hapur. 

©Lapsi.al

64 Comments

 1. ARRESTOHET YMER G KELLIRA,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT thotë:

  YMER GELBAZE KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT, EDI RAMES ,MUHAMET VELIUT,ALEXANDER VUCIC DHE CARLO BOLES BOLINO

   1. o rrote cari nuk flitet per antaresim por per hapje negociatash per antaresim (qe zgjat kushedi sa kohe) ….idiot

 2. Shkullak, jeto ca me situaten – Sot Ministri i Mbrojtjes i Greqise ka rezultuar Pozitiv me Covid…dhe dje ka perqafuar Niko Paleshin! Kjo ka bere qe velinat ministresha te Rames dhe Ramen vete ti zere tartakuti…

  1. YMER GELBAZA INFO: NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS POR ESHTE ALEXANDER VUCIC… thotë:

   YMER GELBAZA KELLIRA KA NJE DOSHE TE RE PER EDI RAMEN

  1. Elsa,Tosi, Rei, Ymer Ervin, Rei, Koli, Miri,Titi, Blerim, Luan, Roi, Tosi, Enkel, Fatik, Islam, Fredi, Noku,Nazim, Olsa, Ademi, Fredi, Klaus, Skenderi, Ergi, Dritan, Mondi, FatjonIgli, Klodi, Poli, Dario, Arber, Qazim, Elton, Ana, Era, Landi thotë:

   Lutemi mos lexoni me poshte kodmentet tona, Jemi patronazhiste te futur neper bodrume qe marrim leket e shqipetareve per te prishur forumet ku ka sadopak fjale te lire. Paguhemi nga Selia ROZE, nga Veliaj dhe Rama per buken e gojes apo me premtimin qe do na gjejne ndonje vend pune ne shtet me paret e taksapaguesve shqipetare. I kemi shitur shpirtin djallit per nje cope buke..Kemi turp por nuk kemi c’bejme. Keshtu e katandisi Shqiperine ky kopuk drogaxhi bashke me shpuren e tij plackite

  1. Me qeverisjen e Rames jo vetem qe jemi me prane anetaresimit ne BE por eshte bere e mundur qe vendi yne te kete maredhenie me vendet e tjera te cilat sjellin shume ane pozitive per zhvillimin e Shqiperise

 3. Nuk mund te quhet aventur dicka qe behet te mire e te gjithve kjo nisem besoj se do te na hap shume rrige e mundesi te reja

 4. YMER GELBAZA KELLIRA EDHE KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  ZOTI SHKULLAKU JU LUTEM BERI NJE PYETJE ANDI BUSHATIT DHE FATOS LUBONJES QFAR MENDIMI KANE PER ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET YMER GELBAZA KELLIREN DHE MUHAMED VELIUN DHE FRROK CUPIN?!

  1. teper e vertete sepse ai nuk eshte si keta qe ftojne pare duke shkrujt gjona te pa bazume diku por ai meret me pune per te miren e vendit

  1. Ashtu i beftë Gjergji.
   Po ka një gabim të vogël te komenti jot: është një dorë e vetme që shkruan gjithë komentet me lavde për k.mutin.
   Kam parë një dokumentar të “arte” në gjuhën gjermane para ca ditësh i cili i bënte një radiografi situatës në sarbi: fotokopje perfekte e situatës në Shqipëri. Që nga media, opozita, korrupsioni e me radhë.
   Të jetë rastësi?

 5. Kryeminitri i vendit tone ka ber pune shume te mira per ne sic ishte dhe kjo qe degjuam kohet e fundit per Ballkanin e Hapur

 6. Nga i shpikni keto lajme apo nga mendja juaj idiote . Edi Rama e ka bere vendin tone aq te zhvilluar sa po njihet dhe po vleresohet nga nderkombetaret . Mesoni içik nga edi rama se eshte fantastik ne punen e tij .

 7. Lajmet qe ju duhet te beni duhet te jene te verteta dhe te mireartikuluara dhe pervec kesaj te kene permbajtje qe te bazohen ne fakte.Aspak profesionale nga ana juaj.Rama ka punuar dhe e ka cuar Shqiperine shume lart dhe ka rrisur premisat tona per te qene shume me te suksesshem ne te ardhmen keshtu qe ketu duhet te bazohen me te vertete lajmet tuaja.

 8. Bravo per shkrimin .Nuk i heq dot asnje presje. Ti, Bushati, Lubonja,Cim Peka, prof Enveri,Bejtja, po ia ulni pertoke propaganden Minishengenistit. Nderkohe qe disa te tjere, si Nazarkot dhe shoke te ngjashem te tyre, po duan t’a ngjallin Open Ballkanin, qe tashme po vdes.

 9. Si nuk pashe nje portal qe ta beje punen sic duhet.Po shoh vetem lajme te pabaza ajme te rreme dhe aspak te shkruara me profesionalizem.Po vleresoni more punen e bere tegojuni njerezve te verteten per punet dhe investimet qe jane bere ne vend.Cfare fitoni nga keto tituj qesharake nuk e kuptoj.

 10. po normal qe kshu do thuash ti o shullak paci,,,shif hapi naj her ato sy e pastaj jep kto mendimet e argumenta te pabazuara diku

 11. Shqiperia po peson zhvillime dita dites nuk e kuptoj si mund te flasim ne kete menyre per nje projekt te tille.

 12. ppse problematik te duket rama ty mer bir????????problematik se po ben pune te mira ne vendin tone? problematik sepse po investon ne cdo fushe per shqiperine ? ik mor shulllak

 13. Rama ka punuar shume per kete vend. Me investimet e bera ne te kemi pare nje zhvillim qe sishte pare ndonjehere ne vendin tone. Flisni kot dhe jepnie lajme sepse skeni cte beni

 14. CILIT I MBAN GOJA ME KEQ ERE MUT BYTHE ,BATON HAXHIUT APO YMER GELBAZA KELLIRES

 15. Mero ka nje histori te gjate te Bythlepirjes.E filloj duke ja Futur LLAPEN ne byth Sali Berishes dhe per perfundoj duke ja mbajt LLAPEN ne BYTH Edi RAMES -ESHTE METO BAZE prandaj ka ngelur si zagar i frustruar sexual dhe nuk i ofrohet askush

 16. Shullaku e ka ves me ia fut kot perher. Kushedi sa paguhet per kete pune. Se nuk e shofin qe Rama po e zhvillon kte vend me cdo investim e projekt qe ben.

 17. Saktr Shkullak. Po mesa duket deshtuesit, me pak propagande si ky Cendrifugisti me shume emra me siper, po terheqin boten per hunde.

  Si i behet?

 18. Bravo Shkullaku, i vertete e gazetar i mirefillte !
  Perballe ushtrise se mercenareve dhe patronazhisteve, qe shiten per 5 aspra, duhet kurajo e guxim qe vec patriotizmi t’i jep. Faleminderit !

  1. Meta tha se nuk ka pasur komunikim me ish-kryeministrin Sali Berisha për këtë vendim, por theksoi se ka komunikuar me Tritan Shehun

 19. YMER IK FUTJA KARIN NE FRROK CUPIT SE NUK KENI SHANCE KURR PER TA FUTUR KARIN NE PIDH SE TE MBAN GOJA ERE MUT BYTHE

 20. Pleqt thonin,se i gjati (quhej kur ishe mbi 1,90 m)kavall nga trupi,e fishek,nga mendja.Pervec vucicit dhe Rames,duket se edhe shume komentues,ma merr mendja se do jene ne te njenjten,gjatesi!

 21. Frustrimi i Berishës: Përjashtuar nga reformat, braktisur nga të huajt e ndoshta edhe nga Meta,shkulLlaku mban me gajret shpellkaret e ketij vendi qe udhehiqen nga serborusi salih karaxhic berisha dhe shpellkaret ja thithin per nate ketij shkulLlakut me vile 600 mije euro

 22. Opozita ka humbur prej Berishës, Metës, luftës së tyre ndaj Perëndimit dhe reformës në drejtësi. Ndërkohë që në vitin 2019, ky grupim la vendet që ju kishin dhënë qytetarët në Parlament me votë, si dhe bojkotuan zgjedhjet vendore të përgjithshme të 30 qershorit. Nuk morën pjesë, madje tentuan me dhunë që të dështonin mbajtjen e tyre.

 23. ARMAND SHKULLAKU DHE ANDI BUSHATI TALLIN KARIN ME YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE JU MBAN GOJA ERE BYTH PRANDAJ NUKTE OFROHET ASKUSH AFER

 24. Sali Berisha në mbledhjen me krerët e degëve ka bërë të njëjtën gafë si Lulzim Basha. Teksa po paralajmëronte protestat, Berisha tha se ka ardhur koha që t’a bëjmë ditën natë

  1. Ka edhe shumë, shumë më keq sesa lapsueset e Berishës apo të Bashës.
   Edveri p rallisi 9 orë rrjesht në komisionin parlamentar për inceneratorët, për të na mbushur mendjen se qeveria e tij nuk ka vjedhur akoma 430 milionë euro, por veç “njëçikë” para, 100 milionë euro.
   Duket se që nga 20 përqindëshi i lejeve të nd[rtimit në Tiranë e deri tani, ai do të ketë vjedhur miliarda euro e 100 miionë i duken si 100 lekë të vjetra.

 25. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE VLADIMIR PUTINIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH CARLO BOLES BO DHE FRROK CUPIT

 26. Si sot 12 Qershor 1991 fiks 31 vite me pare pra,
  Parti e Punes emrin ne Socialiste nderruar e ka,

  eshte partia “e prane shtresave ne nevoje” e deklaruar,
  prane Qife Rakipeve e Tom Dosheve fort te “varferuar”,

  ‘Rilindas’ ja ka vene emrin ketyre vete Timonieri Rama,
  te tille jane pra e Spiropalja, Balla, Nikolla edhe Manja,

  vete Timonieri me mjekerr Ismail Qemalit per ti ngjar,
  mjekerr qe ti ngjasoje Timonierit dhe ai Manja Gomar!

 27. Qeveria po e mban të fshehur se çfarë po bisedohet në Bruksel. Aleksandër Vuçiç ka dalë tashmë me një deklaratë duke treguar se është arritur marrëveshje për këtë çështje dhe është i kënaqur me rezultatin. Albin Kurti ka njoftuar gjithashtu se janë afër marrëveshjes, por s’ka përmendur se çfarë përmban ajo. Ky duhet të jetë vetëm fillimi i një “pushtimi” të Kosovës

 28. Arkitekti’ i drejtësisë së Plepave bëhet merak për Hartën Gjyqësore: Shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut

  1. Kurse ti je nje Bajge qe leshon nga bytha shqyer Ed Ram Gamori

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.