• |
ide | kryesore

Meta paditet për shkaktimin e çrregullimit të të ngrënit

-Instant, F1, Stil

Një familje nga Kalifornia ka paditur Metën pasi pretendon se Instagrami e çoi vajzën e tyre drejt ideve vetëvrasëse, vetëlëndimit, çrregullimit të të ngrënit dhe më shumë.


Kathleen dhe Jeffrey Spence si dhe vajza e tyre Alexis Spence, tani 19 vjeç, ngritën një padi për dëmtim personal kundër platformës më 6 qershor.


Në dokumentet gjyqësore të siguruara nga E! News, familja Spence pretendon se Alexis ishte lehtësisht në gjendje të hapte një llogari në Instagram në moshën 11-vjeçare – një shkelje e kërkesës për moshën minimale të aplikacionit pa pëlqimin e prindërve të saj, gjë që kontribuoi në  shëndetin e saj mendor si adoleshente.

Ata cituan The Facebook Papers – dokumente të brendshme të kompanisë që u zbuluan tetorin e kaluar – të cilat zbulojnë se kompania e teknologjisë e dinte se Instagram po shkaktonte imazhin e trupit dhe probleme të shëndetit mendor, veçanërisht në rastin e vajzave adoleshente.

Familja tregoi se Alexis “ishte e varur nga produkti i Metës dhe shpenzoi shumë kohë në mediat sociale, veçanërisht, duke shqyrtuar përmbajtjet e rekomanduara dhe/ose të vëna në dispozicion të saj nga Meta, e cila përfshinte gjithnjë e më shumë modele nën peshë, ushqim jo të shëndetshëm .”

Në vitin 2018, vajza  e cila u përshkrua në padi si një “fëmijë i sigurt dhe i lumtur”, u shtrua në spital për depresion, ankth dhe anoreksi.Me pas ajo iu nenshtrua “këshillimit profesional, programeve spitalore, programeve ambulatore dhe programeve të çrregullimeve të të ngrënit, dhe ajo ka të ngjarë të kërkojë ndihmë në formën e një qeni shërbimi për pjesën tjetër të jetës së saj”.

Familja ka kërkuar një gjykim nga juria dhe kërkon dëmshpërblim monetar për dhimbjet dhe vuajtjet fizike dhe mendore , plus dëme ndëshkuese./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.