• |
ide | kryesore

Beteja e ashpër për Donbasin, Ukraina kërkon më shumë armë nga Perëndimi

-Instant, Lajme, Planet

Ukraina i ka bërë thirrje Perëndimit për dërgesa më të shpejta të armëve të rënda për të kundërshtuar sulmin e forcave ruse në lindje të vendit.


Ndërsa Ukraina ka pasur sukses në zmbrapsjen e sulmeve ruse në provincën Donetsk, forca në rritje e forcave tokësore të Moskës po rezulton gjithnjë e më e vështirë për Kievin.


Duket se Rusia po mëson leksionet e mbështetjes së mirë dhe logjistikës, problemet e të cilave çuan në tërheqjen e trupave të saj nga zonat veriore që rrethojnë Kievin që në fillim të kësaj lufte.

Në Donbas, ku po zhvillohet fokusi i luftës, forcat ruse janë më afër kufirit të tyre për të përmirësuar qarkullimin e armëve dhe pajisjeve.

Problemet për Ukrainën përkeqësohen nga fakti se ka pak municion. Sipas një këshilltari të qeverisë së Kievit, Rusia gjuan deri në 50,000 fishekë artilerie në ditë. Ukraina mund të kundërpërgjigjet vetëm me një të dhjetën e asaj norme.

Perëndimi ka furnizuar sasi të mëdha armatimi dhe kjo nuk do të përfundojë së shpejti. Shtetet e Bashkuara kanë vënë në përdorim 108 aviatorë M777 të rëndë,  me 220,000 fishekë, ndër të tjera. Shumica dërrmuese është tashmë në fushën e betejës.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.