• |
ide | kryesore

Sulmet me armë, amerikanët protestojnë për ligje më të rrepta

-Instant, Lajme, Planet

Dhjetëra mijëra protestues janë mbledhur në të gjithë SHBA-në për të kërkuar ligje më të rrepta për armët, pas ngjarjeve të fundit.


Ata që morën pjesë në qindra marshime mbanin slogane si “Dua lirinë nga pushkatimi”.


Presidenti i SHBA Joe Biden mbështeti protestat, duke i bërë thirrje Kongresit të kalojë legjislacionin për sigurinë e armëve.

Pavarësisht kësaj shanset për ndryshim ligjor ka të ngjarë të shfuqizohen nga republikanët.

Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur u vranë në të shtënat e 24 majit në Robb Elementary në Uvalde, Teksas.

Ai sulm, dhe një ditë tjetër më parë në Buffalo, Nju Jork, në të cilin u vranë 10 persona, ka çuar në thirrje të reja për veprim mbi kontrollin e armëve në SHBA.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.