• |
ide | kryesore

Harta e re gjyqësore/ Berisha reagon ashpër: Shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha reagoi ashpër sot për hartën e re gjyqësore, sipas të cilës mbyllen 18 gjykata në të gjithë vendin.


Duke folur në një konferencë pë rmediat ai tha se banorëve të 10 qyteteve iu mohohet aksesi te drejtësia.


“Me krijimin e një stoku prej 110 mijë dosjeve gjyqësore dhe mohimit de facto të të drejtës për një process të drejtë gjyqësor, Edi Rama urdhëroi në një akt të papërgjegjshëm KLGJ-në e partisë të mbyllë 18 gjykata në shkallë vendi. Kështu, me hartën e re gjyqësore të Edi Ramës mbyllen 9 gjykata të shkallës së parë dhe mohohet aksesi i qytetarëve në sistemin e Drejtësisë; mbyllen 4 gjykata administrative dhe ngelet vetëm një gjykatë në Tiranë dhe një në Lushnje; mbyllen 5 gjykata të Apelit dhe mbetet vetëm Apeli i Tiranës. Praktikë kjo 100% e dështuar pasi u eksperimentua në 1999”, u shpreh Berisha.

Sipas tij “Me këtë vendim gjobiten dhe ndëshkohen banorët e 10 qyteteve të vendit që duhet të udhëtojnë qindra kilomentra rrugë për të shkuar në gjykatën tjetër. Miratimi i hartës së re gjyqësore është një shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut që dënohet me Kushtetutë. Mbyllja e shumë gjykatave cënon dhe kufizon rëndë aksesin në drejtësi të individit”.


9 Comments

 1. Arkitekti’ i drejtësisë së Plepave bëhet merak për Hartën Gjyqësore: Shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut

  1. Zombi. Del cdo dit ne kofernca shtypi. Qe te tregoj qe eshte gjall.
   Po a mund te ngjallet nje i vdekur??????
   Ndjeksit e tij thon, po.
   Hi
   Hi
   Hi

 2. O shkerdhata mavi, kushdo qe jua ekspozon kurvllekun tuaj sheshit, eshte i nderuar! A kupton o fashist i derrit qe mbyllni dyert e shtetit per miletin njera pas tjetres,

 3. Non Grata shqetsohet per te drejtat e njeriut! HIHIHIHI Nuk te qi njeri ty o shpellar i ndyre Ti je leter e djegur…

 4. Perse nuk po e thoni shqip-shqip se, eshte terhequr me kohe nga konventa burri largpames ndersa, per legjislacionin e vendit nuk i bie ndermend…
  Te drejtat e njeriut preken/ cenohen per njerzit dhe jo per….
  Kur votuan 140/140 ne mejhanen… çfarë cenuat, a ju kujton gja….
  🤗

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.