• |
ide | kryesore

Rusia fitoi 93 miliardë euro duke shitur naftë dhe gaz që nga fillimi i luftës

-Instant, Lajme, Planet

Rusia fitoi 93 miliardë euro (79.4 miliardë £) në 100 ditët e para të luftës kundër Ukrainës duke shitur naftë dhe gaz në vende të ndryshme të botës, shkruan skynews.


Fitimi marramendës erdhi pavarësisht nga një rënie e ndjeshme në vëllimet e eksporteve në maj, teksa komuniteti ndërkombëtar u përpoq të reduktonte varësinë nga nafta dhe gazi i Moskës.


Sipas një raporti të Qendrës për Kërkime mbi Energjinë dhe Ajrin e Pastër (CREA), BE mori 61% të eksporteve të karburanteve fosile të Rusisë.

Edhe pse nafta ruse po shitet me zbritje, një rritje globale e kërkesës për lëndë djegëse fosile dhe rritja e çmimeve të energjisë kanë qenë ende fitimprurëse për regjimin e Presidentit Vladimir Putin, duke ndihmuar në financimin e pushtimit të tij në Ukrainë.


3 Comments

  1. Shifrat nga BE flasin për të kundërtën e asaj që thua ti i Pa emër.Rusia fiton miliona £ çdo ditë.Pajisjet luftarake që nxorrën nga magazinat janë të vjetra dhe të kohës së Stalinit.Edhe ShBA NATO Bashkimi evropian njësoj si Rusia po zbrazin magazinat me armët e vjetra Ku ke parë që tanku të ndryshmet sapo e godet nje armë e fuqishme?! Tjetër: Papa në ditët e para të luftës akuzoi SHBA dhe NATO, se janë këta që po e hedhin në erë planetin.Kjo ishte akuzë e rendë e Njeriut të Vatikanit ndaj ShBA NATO.(me zë dhe figurë ( të dielën e parë të luftës) Ai vazhdoi: këta nuk do t’a ndalojnë luftën derisa të testohen të gjitha armët e reja që kanë prodhuar.Jemi akoma te të vjetrat…Ç’ mund të na shohin sytë..😥😥😥

    1. Shifrat nga BE flasin për të kundërtën e asaj që thua ti i Pa emër.Rusia fiton miliona £ çdo ditë.Pajisjet luftarake që nxorrën nga magazinat janë të vjetra dhe të kohës së Stalinit.Edhe ShBA NATO Bashkimi evropian njësoj si Rusia po zbrazin magazinat me armët e vjetra Ku ke parë që tanku të ndryshmet sapo e godet nje armë e fuqishme?! Tjetër: Papa në ditët e para të luftës akuzoi SHBA dhe NATO, se janë këta që po e hedhin në erë planetin.Kjo ishte akuzë e rendë e Njeriut të Vatikanit ndaj ShBA NATO.(me zë dhe figurë ( të dielën e parë të luftës) Ai vazhdoi: këta nuk do t’a ndalojnë luftën derisa të testohen të gjitha armët e reja që kanë prodhuar.Jemi akoma te të vjetrat…Ç’ mund të na shohin sytë..😥😥😥

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.