• |
ide | kryesore

Vjosa, Park Kombëtar/ Rama ironizon DiCaprio-n: Mbase nga kritikat zgjohet edhe Nardi

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të memorandumit të bashkëpunimit me organizatën mjedisore globale “Patagonia”, për të nisur punën për shpalljen e lumit Vjosa, Park Kombëtar. Gjatë fjalës së tij, kryeministri tha se sot është dita për të marrë pak hak me këtë histori. Rama tha se pavarësisht faktit që lumi shtrihet në një hapësirë tepër të madhe gjeografike, që prek jetët e shumë fshatrave dhe qyteteve, në hapësirën rreth saj nuk do të lejohet ngritja e bizneseve që e cenojnë atë dhe se ishte fakt që qeveria e tij po e bënte Vjosën zonë të mbrojtur.


“Sot është dita për të marrë pak hak me thënë të drejtën, është një histori që ka pasur dhe një aspekt të lidhur me pavërtetësinë dhe hipokrizinë, pasi ne e vendosëm Vjosën në mbrojtje e ky është fakt i shkruar.Na thonë që Vjosa është lumi i fundit i egër i Europës, bëjnë sikur harrojnë që lumenjtë e tjerë të egër i kanë zbutur për veten e tyre. Kurse këtu e duan të egër. Ne nuk jemi kundër, por këta që e duan Vjosën të egër, duhet të keni parasysh që nuk mund të ndërtojmë një rezervat ku edhe njerëzit t’i egërsojmë për t’ia përshtatur kënaqësisë së tyre për një lum të egër në Europë, por të ndërtojmë një hapësirë për një zhvillim që mbron mjedisin dhe njëkohësisht ushqen shëndetshëm gjeneratat që do t’ia lënë Vjosën trashëgim njëra pas tjetrës. Vjosa është egërsira e fundit lumore që nuk do të hyjë në cirkun e kafshëve të zbutura të sistemit energjetik të Europës. Të gjithë lumenjtë e tjerë janë bërë si ata qentë dhe macet e cirkut që prodhojnë energji”, tha Rama.


Kryeqeveritari nuk mund të rrinte pa thumbuar aktorin me famë kombëtare Leonardo DiCaprio duke thënë se gjeti kohë për të kritikuar qeverinë por jo për ta mbështetur.

“Më kanë shënuar diçka për Leo Di Caprion, por nuk po e them, sepse u bë i gjallë për të goditur qeverinë, por jo për ta mbështetur qeverinë. E ka shok të mirë ministrja e Turizmit, prandaj nuk po i bie më shumë. Mbase këto goditjet do t’i shkojnë në vesh, se mund ta kishim lavdëruar një orë dhe nuk do ta merrte vesh, mbase duke e sharë pak do t’ia kapi veshi. Se aty ku të lavdërojnë me miliona njerëz, se të lavdëron edhe një tjetër nuk bëhet lajm. Por kur miliona të lavdërojnë dhe të thonë që të ka sharë njëri, atëherë ka të ngjarë që të zgjohet edhe Nardi”, tha Rama.

20 Comments

  1. Nuk ka me. Kaq.
   3 pellembe vend, dilni komunista, patronazhista, moterqira dhe votoni.
   Vaksinat mbaruan. Tani do hani kar jevgu.

  1. E ka kunj pse sia vari ktij
   E shau pse se mbeshteti kte putanen.
   Ky mashtrus cdo kontrate e nenshkruan me te djathten, e anullon me te majten. Shikojani mire klauzolat e kontrates se do jete mbushur plot perjashtime nga rregulli ku bizneset do kafshojne Vjosen me leje te kontrates.

 1. Kush eshte ky DiCaprio para liderit te rilindjes????? Paska marre guxim te flase keq. Nuk e di ai se c’fare jemi ne gjendje ti bejme ne me Meron,Frrokun,Tak Ngjelen avokat qe nuk ka fituar nje gjyq, Ad Hilen,e sa e sa bythlepires qe nuk kane te mbaruar

 2. Ky kari bashke me patronazhistet e tij kane nxjerr serish numrat e telefonit me te dhena te tjera persinale per 3 milion shqipetar. Si surrat qe del ne publik nje moster si ky. Shqipetaret po nuk u zgjuan ku do jet ne pushtet deri sa ta zhbej shqiperine

  1. Me fal po a i nxorri dhe te dhenat para zgjedhjeve dhe prape e votuan? Cfare do gje te beje psikopati, prape do e votojne

   1. Nuk e votoi njeri mer burr
    Votat shiten e blihen. P.Sh. fakireve durrsake te termetit jua bleu voten o me kotecin me tulla o me mijera euro “demshperblim” termeti

    1. Po kush te siguron qe nuk ndodh prape e njejta gje? Pse kot spo perfundojne ndertimet e termetit deri para zgjedhjeve?

 3. Arkitekti’ i drejtësisë së Plepave bëhet merak për Hartën Gjyqësore: Shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut,vazhdon tallavaja e shpellkareve e malokeve te salihut,mbreme orgji meshkujsh ne Lalez nga shpellkaret

  1. Na myti llumi kristaqit me tao palla spiropalla bythshpuarpatronazhista thotë:

   KY kar ktu I pa emer patronazhist nu di as te shkruaj shqip mos vall edhe ty ta ka qi gruan babaj sic that ed trapi per kristaqit se kshu ka shkruaj dikur Mero baze egzistojne gazeta te Hershme Ik e tregoja meros dhe ai e publikon patronazhist bythqyre

  2. Sa here te kemi keshilluar o i paemer mos rri 24 ore ne bodrume duke shkruar komente copy-paste kunder Saliut. Dil nga nji here nga shpia se eshte bere rradhe e madhe nga ne “shpellkaret”

  3. O Bledi Mane te qifsha robt po cke me maloket, mer te shkerdhefshin shpellaret robt e shpise o bythqir lulishtesh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.