• |
ide | kryesore

BBC: Europa po përgatitet për një luftë tregtare që nuk e dëshiron askush

-Instant, Lajme, Planet

Javët e fundit kam dëgjuar shumë – si publikisht ashtu edhe privatisht – nga udhëheqësit e BE-së dhe nga shefat ekzekutivë të disa prej kompanive më të mëdha të rajonit. Nuk është çudi që ata kanë qenë të zënë  me ngjarjet në Ukrainë, një transformim të linjave të tyre të furnizimit me energji dhe perspektivën e efekteve të dëmshme, duke përfshirë recesionin e mundshëm.


Por zbulova se shumë po planifikonin gjithashtu mundësinë e një përkeqësimi të madh në marrëdhëniet tregtare me Mbretërinë e Bashkuar, nëse Mbretëria e Bashkuar bën ndryshime të njëanshme në marrëveshjen e Brexit në lidhje me Irlandën e Veriut dhe nëse ato lëvizje konsiderohen të paligjshme.


Herbert Deiss, shefi ekzekutiv i prodhuesit më të madh të makinave në Evropë, Volkswagen, më tha se kohët e fundit ai priti diskutime të nivelit të lartë me ambasadorin britanik në Berlin për mundësinë e një lufte tregtare.

“Ka shumë komunikime. Ka edhe një varësi,” më tha ai. “Ne kemi një markë britanike, Bentley, e cila po ecën jashtëzakonisht mirë… gjithashtu Britania e Madhe është tregu ynë më i madh i eksportit në Evropë për markat premium për VW dhe Audi… kështu që mendoj se do të ketë, le të themi, një interes të përbashkët për të mbajtur [tregtinë] të hapur”.

Por, ndërsa të gjithë dëshirojnë  të arrijnë këtë gjë, ekziston mundësia që kjo marrëveshje të mos arrihet.

Pas një drek private me  një udhëheqës evropian, teksa e pyes nëse ata mendonin se vështirësitë mbi Irlandën e Veriut mund të çonin në një luftë tregtare, mu përgjigj shkurt “po”. Në sytë e këtij lideri të veçantë, pati një tronditje të vërtetë që zgjidhja pragmatike, e rënë dakord nga të dyja palët, mund të prishej. Dhe perceptimi është se rreziku nga një luftë tregtare për t’i bërë “dëm vendit tuaj” lind kryesisht nga politika e brendshme e partisë, dhe jo nga shqetësimet thelbësore për Irlandën e Veriut.

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, më tha se marrëveshjet tregtare janë një situatë humbje  për të gjitha palët . Dhe ai sugjeroi se antagonizmi kryesor mbi të cilin ai po përpiqej të gjente kompromis ishte midis Parisit dhe Londrës.

“Ne do të përpiqemi të sqarojmë situatën midis Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar sa më shumë që të jetë e mundur, sepse besoj se vetëm Putini dhe armiqtë tanë do të përfitonin nga një mosmarrëveshje tjetër midis partnerëve të ngushtë si Mbretëria e Bashkuar dhe Mbretëria e Bashkuar. Evropian”, “Morawiecki tha.

Në të njëjtën ngjarje, kryetari i Taoisit irlandez, Micheál Martin, më tha se “shpresojmë” që një gjë e tillë do të shmangej sepse një luftë tregtare do të ishte “tronditëse” dhe “e panevojshme”.

I pyetur nëse BE po përgatiste një listë të mallrave në Mbretërinë e Bashkuar për t’u tarifuar, zoti Martin më tha: “Ne nuk do të hyjmë në detaje rreth gjërave të tilla sepse shpresojmë se kjo është diçka që nuk duhet ta bëjmë. Tani për tani, unë thjesht them  që Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-ja duhet të fillojnë negociatat dhe të zgjidhin paqartësitë.

Në javët në vijim, diplomatët irlandezë kanë ecur nëpër korridoret e Evropës, duke paralajmëruar për atë që ata e shohin si një “pikë të ulët” në marrëdhëniet BE-MB, dhe ata thonë se Berlini dhe Parisi mbështesin një përgjigje të sigurt.

Presioni politik maksimal

Puna po vazhdon në prapaskenë. Për shembull, në luftërat e fundit tregtare midis SHBA-së dhe BE-së, presioni ishte kryesisht mbi mallrat amerikane si motoçikletat Harley Davidson, xhinset Levi dhe uiski Jack Daniel’s.

Shtetet e Bashkuara u fokusuan në eksportet e famshme të Britanisë së Madhe të kashmirit dhe uiskit. Të gjithë u zgjodhën qëllimisht për të maksimizuar presionin politik .

Atëherë lind pyetja nëse Britania e Madhe do të përgjigjet me të njëjtën monedhë apo s’do i përgjigjet fare.

Procesi ekuivalent për Mbretërinë e Bashkuar mund të fokusohet në eksportet e makinave nga verilindja, peshkimi dhe eksportet bujqësore.

Ministri i mundësive të Brexit, Jacob Rees-Mogg e ka quajtur idenë e vendosjes së tarifave nga BE si një “akt të vetëdëmtimit”. Për BE-në dhe Britaninë e Madhe, të cilat po vuajnë nga rritja e inflacionit nga të gjitha anët, një luftë tregtare kërcënon ta përkeqësojë situatënedhe më shumë.

Siç e bëri të qartë z. Deiss, diplomatët britanikë janë takuar me prodhuesit gjermanë të automjeteve për të mbrojtur interesat e tyre, gjë që sugjeron se ekziston një frikë e tarifave pa pagesë për prodhuesit e makinave.

Udhëheqësit evropianë duhet të bien dakord për nivelin dhe shtrirjen e çdo veprimi presioni. Asgjë nga këto nuk është e sigurt, por grupet e biznesit kanë frikë se edhe kërcënimi i këtij procesi do të jetë i mjaftueshëm për të penguar disa investime./ Faisal Islam, redaktor i ekonomisë, BBC/MONITOR


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *