• |
ide | kryesore

PO NDODH TANI/ Kapet një tjetër sasi kokaine në portin e Durrësit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një tjetër sasi kokaine është sekuestruar mbrëmjen e kësaj të mërkure në portin e Durrësit.
Policia raporton se bëhet fjalë për rreth 45.5 kg kokainë të zbuluar në një kontejner nga Task Forca e përhershme në këtë port.


NJOFTIMI


Si rezultat i kontrolleve bazuar edhe në analizën e riskut të bërë nga Task Forca permanente e përbërë nga Policia Kriminale e Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, Policia Kufitare e Portit të Durrësit dhe nga autoritetet doganore të Portit, e cila vepron në Portin e Durrësit, në bazë të dyshimeve të krijuara nga kjo Task Forcë dhe informacioneve që dispononte Policia Kriminale e DVP Durrës, është ushtruar kontroll i detajuar në një kontenier të ngarkuar me mish pule, që ishte nisur tranzit nga Brazili, për llogari të një subjekti tregtar në Maqedoninë e Veriut.

Si rezultat i kontrollit të imtësishëm të ushtruar në kontenier, në brendësi të ngarkesës me mish pule u gjetën 40 pako me lëndë të dyshuar narkotike kokainë, me peshë 45 kg e 500 gramë.

Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës, vijon veprimet hetimore për dokumentimin e plotë kësaj veprimtarie kriminale, identifikimin dhe kapjen e personave të përfshirë në të.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”.

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.