• |
ide | kryesore

Udhëtimi i Macron, Scholz dhe Draghit në Ukrainë, media gjermane: Perëndimi është nën presion

-Instant, Arkiva, Planet

Tre krerët më me ndikim të qeverisë së BE-së, Macron, Draghi, dhe Scholz pritet të udhëtojnë këtë javë në Kiev. Ata po përballen me detyrën e vështirë për të premtuar mbështetje të mëtejshme për Ukrainën, duke vendosur në të njëjtën kohë edhe synime realiste.


Presioni më i lartë është mbi kancelarin gjerman Olaf Scholz, shkruajnë mediat gjermane.


“Kur tre krerët më me ndikim të qeverive të BE-së të shkojnë në Kiev këtë jave, nuk do të kemi një demonstrim solidariteti dhe mbështetje verbale për Ukrainën në luftën kundër agresionit rus. Presidenti francez Emmanuel Macron, kryeministri italian Mario Draghi dhe kancelari gjerman Olaf Scholz do të duhet të pozicionohen qartë nëse janë në favor që Ukrainës t’i jepet statusi i një kandidati për anëtarësim në Bashkimin Europian në qershor. Olaf Scholz është nën presion të veçantë. Për javë të tëra ai është kritikuar nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ambasadori i tij në Berlin, Andriy Melnyk. Sepse nuk e ka gjetur ende rrugën për në Kiev, sepse Gjermania po furnizon shumë pak armë dhe jo ato të duhurat, dhe sepse qeveria federale nuk po pozicionohet mjaft qartë ndaj Ukrainës.

Është e qartë se Scholz-it i ka munguar prej kohësh paraqitja simbolike në Kiev. Pasi një numër parlamentarësh gjermanë kishin vizituar tashmë kryeqytetin ukrainas në një mënyrë mediatike, treni u nis për një vizitë “normale” të Scholz-it më së voni kur lideri i opozitës Friedrich Merz shkroi në Twitter në Kiev nga makina e fjetjes.

Scholz hodhi poshtë kritikat për hezitimin e tij duke thënë se ai nuk donte vetëm të udhëtonte në Kiev për një sesion fotografik, por të zgjidhte gjëra specifike. Scholz, Macron dhe Draghi duhet t’i tregojnë Zelensky se çfarë është e realizueshme dhe çfarë jo. Kjo vlen si për anëtarësimin në BE, ashtu edhe për çështjen e dërgesave të reja të armëve dhe mbështetjes së mëtejshme financiare. Kancelari Federal ndoshta do të jetë nën vëzhgim të veçantë.”, shkruan më tej media gjermane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.