• |
ide | kryesore

Shkelje e Fair Play Financiar: La Liga denoncon në UEFA klubet e sheikëve, PSG e Manchester City

-Instant, Sport

La Liga njoftoi se kishte paraqitur një denoncim kundër Paris Saint Germain, në UEFA, këtë javë. Denoncimi i shtohet atij kundër Manchester City në prill. Asgjë e re, në kohën kur ditët e fundit kishin mbërritur akuzat e presidentit të ligës spanjolle Javier Tebas, i cili kishte përcaktuar operacionet për rinovimin e Mbappes me francezët dhe për blerjen e Haaland nga Citizens “më të rrezikshme se Super League”.


Në deklaratën zyrtare thuhet: “Këto klube shkelin vazhdimisht rregullat aktuale për Fair Play Financiar. La Liga beson se këto praktika ndryshojnë ekosistemin dhe qëndrueshmërinë e futbollit, dëmtojnë të gjitha klubet dhe kampionatet europiane dhe shërbejnë vetëm për të fryrë artificialisht merkaton, me para që nuk janë krijuar nga futbolli. vetë”. Gjithashtu theksohet se “financimi i parregullt i këtyre klubeve kryhet ose nëpërmjet injektimeve direkte të parave, ose nëpërmjet sponsorizimeve dhe kontratave të tjera që nuk korrespondojnë me kushtet e merkatos dhe nuk kanë kuptim ekonomik”. La Liga gjithashtu nuk e përjashton zgjerimin e kësaj teze përmes futjes së të dhënave të reja dhe informon se ka kontaktuar me firma të ndryshme ligjore franceze dhe zvicerane “me qëllim të inicimit të veprimeve administrative dhe ligjore para organeve kompetente në Francë dhe në Bashkimin Evropian sa më shpejt të jetë e mundur”. Presidenti i PSG-së Nasser Al-Khelaifi është gjithashtu në shënjestër, i akuzuar për konflikt interesi për rolet e ndryshme që ai mban midis klubit parisien, UEFA (president i ECA) dhe BeIN Sports, rrjeti televiziv i të cilit ai është kreu.


Nuk është hera e parë që La Liga prezanton këtë lloj ekspozimi. Organizata spanjolle ka qenë gjithmonë e shqetësuar për të ndërhyrë në çështjet e kontrollit ekonomik dhe madje në 2017 dhe 2018 i kishte denoncuar përsëri PSG dhe City për shkelje të Fair Play Financiar, gjë që bëri që UEFA të vendoste sanksione ndaj dy klubeve, të cilat u anuluan vetëm më vonë nga CAS.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.